Devět, vyštěkla úřednice za přepákou. Kamsi za sebe hodila můj dopis dceři do Vídně. Podala jsem chybějících devět korun a odplíila se v hanbě, e za víc ne jednu číslovku nestojím. Myslím si, e trnitá bude cesta našinců tam, kam by rádi. Anebo se snad vzývaná Evropa mezitím přizpůsobí zdejším mravům? I to je moné. Ouvej, i ve Vídni vzduch ztěkl vlivem nenálady, ale také přibývajících ebráků. Skoro všude se povalují zbytky jídel, plechovky od nápojů, nedopalky neboli číky (Tschiks), o psích hovínkách ani nemluvě. Přibývá nerudnosti mladých vůči starým. Copak se v médiích málo připomíná, e se prodluuje věk? Vymoenosti medicíny oddalují smrt, a tím prodluují slasti penzistům v tančírnách, na pláích... Nápadně i nenápadně se poznamenává, e starci a stařeny parazitují na úkor dalších generací.
Co o to. Existují stále i nápadné rozdíly. V rakouských bankách a na poštovních úřadech zaměstnanci přijímají zákazníky vstoje. Zásadně. Také v recepcích. U nás zákazník není pán. A to ani v ministerském penzionu. Recepční si dá jaksepatří na čas, ne dovolí vstup hostům. Ti pokorně stojí za dveřmi a trpělivě mačkají zvonek. A pak? Slečinka ani nezvedne hlavinku od počítače. Sedí jako přimraená. U pokladny v české Bille jsem si dovolila poznamenat, e u řadu dní není v nabídce čerstvá směs polévkové zeleniny, v rakouských pobočkách běná. No jo, ale v Rakousku se v neděli nepracuje, a my jedem celý týden od rána do večera! – Navrhovat změny, protestovat se asi zaměstnanci takzvaných řetězců neodvaují.
Ptát se, proč u nenabízejí pečivo od pekaře z Tábora a medy od českých včelařů, by bylo zbytečné. Buďme rádi, tu i onde, e máme co a za co nakupovat. Nespokojenost dávejme hlasitě najevo.
Za padesát! vykřikl výrostek a strčil trafikantce pod nos bonboniérku. Zírala jsem v úasu, ona však otráveně a rezolutně kluka odbyla: Nechci. A podomní obchodníček letěl nabízet čokoládu Mercy do čistírny, do květinářství, dokud tu svou padesátikorunu nedostane. Třebas zboí ukradl, kdy má tak naspěch. Trafikantka mi podala časopis a unaveně dodala: To je kadou chvíli. Někdy s voňavkou, i se zlatým prstenem.
Mercy beaucoup, učila vzácná přítelkyně Madlén hned v první lekci francouzštiny moje dcerky. U je to pár let, kdy zemřela těsně před devadesátkou. Noblesní dáma, s pamětí pro lepší i horší časy. Ale co by řekla těm dnešním móresům? Vdy se obklopovala mladými lidmi a mládla s nimi. Jistě by i dnes nalezla dostatek lidí dobrých, slušných, s úctou ke stáří. Není to však hlavní proud, mainstream. Podléhající heslu, e čas jsou peníze.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.