Jako učitel správního práva i autor pravidelně zpracovávající kapitolu správa na úseku zaměstnanosti do skript brněnské Právnické fakulty mám velice kritický názor na práci načerno. Samozřejmě nejen já, ale i většina odborné veřejnosti. Prací načerno dochází k velkým daňovým únikům, k únikům na pojistném, zaměstnanec po pracovním úrazu nemá nárok na nemocenskou či invalidní důchod, nevzniká mu oprávnění na starobní důchod etc. Stranou ponechávám, zda je daňové zatíení v Česku (a EU vůbec) přiměřené; to je námět pro jiný článek, a navíc spíše pro ekonoma, nicméně varovně zvedám prst: nelze s ním bojovat nelegální prací!
K projektu Docházka nezaměstnaných – DONEZ mám ovšem závanou výhradu. Má slouit jako kontrola vybraných uchazečů o zaměstnání Úřadem práce ČR; ti mají povinnost dostavit se na kontaktní místo Czech POINT. Čtenář si moná pomyslí: Co autorovi na věci vadí?! Jen ať se nezaměstnaní pěkně zvednou a zajdou se nahlásit, vdyť mají času a energie habaděj!
Stejně jako veřejný ochránce práv jsem silně přesvědčen, e zařazením uchazeče o zaměstnání do systému DONEZ veřejná správa překračuje své pravomoci. Jinak řečeno, veřejná pravomoc je autoritativně vykonávána mimo zákonné meze, co pokládáme v demokratickém právním státě za nepřípustné. Mám za to, opět stejně jako úřad Pavla Varvařovského, e k naplnění legality poadavku dostavovat se na kontaktní místo je nutné v souladu s dnešním právním stavem splnit řádně podmínku: na kontaktních místech by musela rovně probíhat činnost související se zprostředkováním zaměstnání. Co se dnes neděje. Nezaměstnaný se jen zapíše a s hledáním práce mu nikdo na CzechPointu nepomáhá. Není ani úplně jasný právní důvod zavedení systému DONEZ. Udává se, e smyslem je předcházet nelegálnímu zaměstnávání, tedy preventivní funkce. Pozor, ta však pravomoci Úřadu práce ČR ex lege nenáleí! Kontrolu nelegálního zaměstnávání ze zákona vykonávají od 1. ledna 2012 orgány inspekce práce, nikoliv úřady práce. Laické veřejnosti splývají, nicméně jde o veřejnoprávní orgány odlišné.
V právním státu orgány veřejné správy jako nositelé veřejné moci musí jednat jen v mezích zákonů a k jejich provedení, to je zásada legality. Projekt DONEZ ji částečně porušuje, byť moná s dobrými úmysly. e se jedná o pochybení zásadní, o tom svědčí také fakt, e na ně důrazně upozornila i Informace o činnosti podávaná Poslanecké sněmovně veřejným ochráncem práv za první čtvrtletí roku 2012. Neberme poznatky a doporučení ochránce práv na lehkou váhu, a to nejen zde!
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.