Stupňující se napětí kolem Íránu se nedá zastřít, zvláště poté, kdy i Barack Obama pohrozil v krajním případě útokem. Embargo EU na dovoz ropy zřejmě neuspělo, má bumerangový efekt. To je v době finanční krize nepříjemné. Íránci se za přítomnosti prezidenta Mahmúda Ahmanideáda pochlubili dalším úspěchem: poprvé vyrobili a pouili vlastní jaderné palivo. A experti Mezinárodní agentury pro atomovou energii (MAAE) naznačili, e íránský program má vojenský charakter. Obavy vyvolávají zvláště utajované aktivity z let 2008 a 2009. Z provedených zkoušek se podle nich dá vyvodit, e se pracuje na vývoji detonátorů a komponent jaderných hlavic; k výrobě jaderné zbraně potřebné poznatky jsou. Mnozí komentátoři zjištění MAE povaují za dosud nejzávanější. Znepokojivý je i fakt, e se Íráncům podařilo poměrně rychle neutralizovat virus Stuxnet, který realizaci jaderného programu špatným fungováním jedné součástky v centrifugách komplikoval.
Íránský jaderný program znepokojuje léta nejen Západ, ale i sousedy včetně Ruska. Nejvíce se logicky cítí ohroen Izrael. Proto uvauje i o preventivním útoku a hledá spojence, zejména Spojené státy. Protagonisty útočného záměru údajně jsou premiér Netanjahu, ministr obrany Barak a ministr zahraničí Lieberman. V Izraeli ale existují i odpůrci vojenského řešení. Zatím došlo k úspěšné spolupráci ve velmi sofistikované kybernetické oblasti při narušování íránského jaderného programu.
Prezident Obama dával najevo, e chce zatím na Írán vyvíjet bezprecedentní tlak. Nyní přitvrdil. Americký ministr obrany Leon Panetta u před jednáním s izraelským protějškem varoval, e vojenský úder by kromě jiného mohl poškodit světovou ekonomiku. Spojené státy se podle něj zaměřují na diplomatický tlak a sankce. Nyní nejspíš mínění změnil. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov označil případnou vojenskou akci za velmi vánou chybu s nepředvídatelnými důsledky. Těko proto připustit, jak tvrdil prezident Šimon Peres, e útok na Írán je stále pravděpodobnější. Ten by změnil situaci na dlouhá léta, a určitě ne pozitivně. Íránská vláda by mohla Izraeli znemonit dodávky ropy, pokusit se o teroristické útoky a vyuít pomoci libanonského Hizballáhu a palestinského Hamásu.
Výhrůky útokem a embargo stejně jako v historii moc nezabírají. Je nutná promyšlenější strategie, která by především regionálním mocnostem a středně velkým zemím dala jaderné záruky, aby bezpečnostní jistotu neviděly právě ve vlastnictví jaderných zbraní. Američané sice záruku novou jadernou strategií nabídli, ale Írán jí velmi pravděpodobně nedůvěřuje. Jakkoli se distancujeme od íránského reimu a jeho politiky, není moné nebrat v úvahu, e v jeho prostoru existují dva jaderné státy – Izrael a Pákistán, e probíhá irácký a afghánský konflikt a arabský svět je stále v pohybu.
Ale moná stále uvaujeme jak ti nejrigidnější generálové, kteří se připravují na minulou válku. Moná ta další u začala. Nejspíš Američané zaútočili na Írán novým virem Flame. Je schopen registrovat dění kolem počítačů, vidět a slyšet. Stál údajně miliardu dolarů. Tolik se nevydává z plezíru. Australský ministr obrany před příletem do Číny ponechal osobní laptopy a mobilní telefony v Hongkongu. Proč asi?
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.