Konečně léto, jak má být, vedro úmorné a večer bouřka. Jen žádné houby po dešti, zato stále další kandidáti ochotní ucházet se o funkci českého prezidenta. (Většinou to omlouvají tím, že podlehli naléhání přátel: je-li to pravda, jakými pak budou státníky?) A první přeběhlíci. Ale to vlastně nikoho moc nezajímá, je tak krásně, že ani skandálům se nechce vypukat. Ani já se teď lapáliemi nezabývám, jen občas probleskne připomínka. Třeba narazím-li v životopisech svatých (čtu je střídavě s biografiemi slavných matematiků) na titulek: Deodat z Nevers – ochránce v neštěstí; záštita proti nečasu. Ale jinak mě mnohem víc baví sledovat na internetu pohyb bouřek a blesků a kontrolovat to podkrovním oknem pracovny. A v dalším okně počítačovém pozorovat nějaký jiný náhodně proměnný děj, třeba olympijskou soutěž ve skoku o tyči. Internet o ní referuje heslovitě a v nepravidelných intervalech, tudíž nechává ještě větší prostor pro fantazii než například rozhlasový přenos. A skýtá čas zaznamenávat plynoucí myšlenky a vyhýbat se přitom návaznosti, pointě, skrytému smyslu a zejména ponaučení.
Léto přináší městům občerstvení, jeho tepnami proudí zcela jiní lidé, návštěvníci, a ono se tak zas jednou může dělat zajímavým. To si ale vlastně jen představuji, do našeho centra se totiž dostanu málokdy, nemám k tomu důvod. A bůhví, zda se tam dostane vůbec někdo – mnohé cévy směřující do srdce hanácké metropole jsou v rekonstrukci, neprůjezdné, ba neprůchodné. Při té příležitosti mne napadá jak vyřešit dlouhodobý problém: nejde prý jen o to turisty do města dostat, ale alespoň na pár dní je v něm i udržet. – Stačilo by přece v součinnosti s cestovními kancelářemi rekonstrukce ulic a tramvajových tratí přesně načasovat!
Ještě větší potěšení, než mají z návštěvníků města, musí mít moře z nás vnitrozemců. Nám stačí sedět na pobřeží, naslouchat šplouchání vln, chechotu racků a omámeně hledět k obzoru. Ještě před týdnem jsem si té rozkoše užíval u polského Baltu. Nejvíc, když příboj narážel na břehy – tak nádherně nepředvídatelně – a tříštil souslednost myšlenek, přesně jak jsem si přál. Severní moře jsou ale stižena nespravedlivou pověstí o špatném počasí, a tak si ohromování neužijí. Většina rekreantů je tuzemských, a těm slaná voda zevšedněla natolik, že jsou nuceni dráždit otupělé čivy vznášením se na závěsných padácích, létáním po vodě na tryskových člunech nebo aspoň křižováním pobřežních vod v hollywoodských pirátských škunerech. Tento zážitek lze prohloubit, připlatí-li si za štěstíčko tažené papouškem na rameni pravého polského bukanýra.
V létě tedy města mění obyvatele, z nichž se stávají cestovatelé, ale mění se i role, nerudní Češi slastně zevlují u jadranských pláží, Poláci se zas mění – třeba – v karibské korzáry. Včera, v neděli, jsem se na kole zastavil u benzinové pumpy, abych si dohustil pneumatiku. Polekal mne řev silné motorky. Zlověstná postava v sedle mostra, v oděvu snoubícím německou uniformu od Verdunu s brněním z Hvězdných válek, zaparkovala stroj a sesedla. Tlustá kůže holínek zaskřípěla. Muž rozvážně odložil přilbu a brýle, ostře řezaná tvář do mne zabodla přísný pohled a řekla: „Píchol som, do šľaka, takýmto šrůbom.“ Ukázal mi tu součástku, byla to nejméně osmička. „Všetky pneuservisy sú zatvorené!“ Držel hadici u ventilku, ale já jsem marně tiskl tlačítko plus. Smutně odkráčel k pumpě, na zádech runovým písmem napsáno Harley Club Humenné.
Vlastně jsem chtěl původně psát o zaparkování vozítka Curiosity na Marsu, jenže se ukázalo, že kolem té planety už dávno krouží družice, které fotografují sondy, jež tam přistávají, a dráhy po jiných vozítkách, která už léta brázdí marťanský prach. Curiosity v tomto případě znamená jen „zvídavost“, nikoli „zvláštnost“. Tento pojízdný robot ale prý na sobě nese různé nápisy. Například „Česká televize“. No, třeba aspoň to na Marsu zaujme.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy
Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce.
Statistiky.