V srpnu 1968 jsem il v centru praských a československých událostí. U v dubnu jsem byl jako člen praského Městského výboru KSČ zvolen delegátem připravovaného 14. sjezdu Komunistické strany Československa, který se měl konat v září toho roku.
Bylo to období Praského jara, je přineslo dramatické dění v naší společnosti i v samotné tehdy vládnoucí KSČ. (Nelze zapomínat, e vedoucí role KSČ byla politickou a společenskou realitou, e ovšem v této mocenské struktuře probíhaly progresivní konflikty a změny. Ty však neměly nic společného s bojem frakcí, na který bývá onen politický a společenský pohyb některými vykladači obrodného procesu zcela mylně redukován.) Mnohé nadějné změny v kultuře, ekonomice i politice se ovšem připravovaly a dály v průběhu celých 60. let.
(...) Progresivně myslící a jednající komunisté, prosazující socialismus s lidskou tváří, získali (jak ostatně prokázaly i tehdejší průzkumy) a neuvěřitelně silnou podporu a důvěru veliké části Čechů a Slováků. Prokazovali toti svými záměry i skutky demokratické smýšlení, hluboce zakořeněné v hodnotovém světě občanů Československa a jeho moderní historii, počínaje Husovou náboenskou reformací, zejména však v době a vývoji I. republiky, v jejím čele stál vynikající myslitel a prezident Tomáš Garrigue Masaryk.
Byl jsem v 60. letech mj. členem ekonomické komise připravující reformu společnosti. Podílel jsem se i na známém Akčním programu. Působil jsem tehdy na VŠ ekonomické v Praze, kde velká část vědeckých a pedagogických pracovníků na reformě společnosti spolupracovala. Přišla však osudná invaze a okupace armád Varšavské smlouvy v noci z 20. na 21. srpna a představitelé reformní politiky KSČ včetně Alexandra Dubčeka byli po jednání předsednictva ÚV KSČ zatčeni a posléze internováni mimo území republiky. Jejich zatčením měl být vytvořen prostor pro tzv. dělnicko-rolnickou vládu, která se měla zmocnit řízení země. Tehdy se – ji 21. srpna – sešla skupina praských delegátů připravovaného sjezdu KSČ, aby jednala o nastalé závané a krajně dramatické situaci. Na svém shromádění, které se konalo na VŠE, dospěli tito komunisté k závěru, e je nezbytné svolat mimořádný sjezd.
V těchto zcela nových, neočekávaných a velmi obtíných podmínkách, kdy celá země byla zaplavena vojsky Varšavské smlouvy, takřka přes noc z 21. na 22. srpna, byl – dík krajnímu nasazení pracovníků a funkcionářů městského výboru – zorganizován mimořádný sjezd KSČ, který se konal 22. 8. zcela netradičně v jednom z průmyslových závodů ve čtvrti zvané Vysočany. (Proto je nazýván vysočanský.) Shromádilo se na něm přiblině 1300 členů strany z celé republiky. Měl jsem tu čest řídit tento mimořádný sjezd a byl jsem na něm zvolen zástupcem nepřítomného generálního tajemníka Alexandra Dubčeka.
Byli jsme si vědomi toho, e sjezd musí v krátké době projednat základní problémy strany a společnosti. (Hrozila monost násilného přerušení jednání aj.) V usneseních sjezdu bylo rázné odsouzení invaze a okupace, poadavek návratu zatčených představitelů, záměr pokračovat v započatém reformním procesu, výzva k jednotě českého a slovenského národa, poadavek okamitých změn ve vedení KSČ, odstranění konzervativních činitelů z politického ivota, výzva k celostátní generální stávce, oslovení demokratických sil světa. Byly zvoleny nové politické orgány strany včetně ústředního výboru. Tyto orgány se staly významnou sjednocující, organizující a koordinující silou pro celé území republiky.
V tehdejší politické situaci, v té historické chvíli, to byl – podle mého mínění – nejvýznamnější čin v celém kontextu mohutného, obdivuhodného občanského odporu. Velkým okamikem sjezdu bylo vyhlášení generální stávky. Nebyla to stávka za chleba, ale za svobodu. Vysočanský sjezd sehrál v dané situaci mimořádnou morální a organizující roli. Jeho usnesení, zveřejňovaná nouzově, ovšem skvěle (s neuvěřitelnou vynalézavostí) fungujícími sdělovacími prostředky, byla jasná a zřetelná veliké většině občanů a také okolnímu světu.
Sjezd ovšem projednával řadu dalších problémů a otázek, mj. se kriticky vyjádřil k cestě prezidenta Ludvíka Svobody, který spolu s ekipou konzervativních, vlastně u sjezdem odvolaných funkcionářů, odcestoval do Moskvy, kde byl okázale (a teatrálně) přivítán... Poté začalo těké nátlakové jednání, k němu byli přizváni i zatčení a dosud internovaní českoslovenští politici. Výsledkem toho jednání byly moskevské protokoly, které znamenaly na mnoho let bezvýhradné podřízení čs. politiky záměrům SSSR. Mj. byly anulovány i výsledky vysočanského sjezdu.
Můj názor, moje přesvědčení je: sověti a jejich sateliti vtrhli s obrovskou vojenskou silou do ČSSR nejen proto, e u nás probíhaly demokratizační reformy, e bylo nutno zachránit socialismus před kontrarevolucí, jak opakovaně hlásali, ale především proto, e potřebovali vytvořit mocenskopolitické nástupiště proti západní Evropě. Invaze roku 1968 do Československa byla nepochybně součástí velmocenské politiky tehdejšího vedení SSSR, který si potřeboval upevnit svoje mocensko-vojenské a politické postavení v Evropě a vytvořit, připravit si vojensko-strategické nástupiště proti západní Evropě v eventuální 3. světové válce. Dosvědčuje to mnoho skutečností, mj. i výroky tehdejších československých a sovětských představitelů. Důkazy o tom přináší i ruský dokumentární film Praský zlom – 1968 (publikovaný v ruské televizi v roce 2003), bohuel málo známý v ČR a v Evropě.
A zhodnocení? Myslím si, e pokus o československou reformu socialismu byl závaným historickým krokem, který – kdyby se býval podařil, kdyby nedošlo k invazi – mohl mít dalekosáhlé demokratizační a humanizující následky nejen pro ČSSR, ale i pro Sovětský svaz, další země východního bloku, a pravděpodobně i pro Evropu a svět. Bohuel, ono kdyby je prý historicky nepřípustné.
Dnes se k událostem srpna 1968 stále vracíme a hledáme v nich odpovědi na mnohé, i současné otázky. Tehdy dva malé národy uprostřed Evropy beze zbraní, s holýma rukama prokázaly odvahu postavit se na odpor obrovské ozbrojené moci. Vyzbrojeny byly jen odhodláním a přesvědčením, e mají nezadatelné právo na svou vlastní cestu, na svá občanská a lidská práva, na svou demokracii bez vnucování cizích velmocenských zájmů. Získaly si obdiv a úctu celého demokratického pokrokového světa.
Zkušenosti Praského jara, jeho úspěchy i prohry, jsou v mnohém poučné. Zanechaly mnoho pozitivního, ale i mnohá varování.
Pokus občanů naší země překonat komunistickou totalitu, přijmout demokracii jako dobrý systém vlády, naplnit ideály předcházejících generací o sociální spravedlnosti, humanitě a svobodě musel a mohl být učiněn u nás, v zemi, která pro to měla veliké duchovní a morální předpoklady. Jedním z odkazů Praského jara je i to, e je nutné bránit svobodu a postavit se proti těm, kteří ji ohroují, i kdy se tváří a vystupují jako přátelé. Obrana těchto hodnot, svobody a suverenity, není jen věcí elit a minulosti. Má velký význam i v době, kdy vytváříme fungující evropské společenství. Měla by to být cesta, po ní půjdou sebevědomé, hrdé a pracovité národy, ne kalkulující kramáři. Měli bychom se všichni pokusit dávat víc, ne kolik dostáváme. Nejde přitom jen o materiální hodnoty, kapitál, peníze, ale také o hodnoty duchovní, mravní, kulturní, vzdělanostní, humanitní, o lidská práva...
Vím, e zárodky této filozofie obsahovalo u Praské jaro.
V Praze dne 1. 6. 2008
(Psáno jako proslov, který měl být přednesen v Bruselu ke 40. výročí Srpna, autor tam však ji nemohl ze zdravotních důvodů odcestovat. Podle slov Libuše Šilhánové, jí děkujeme za poskytnutí textu, psal jej na poádání poslance EP Jiřího Maštálky.)
Věněk Šilhán(1927–2009) byl ekonom; signatář a mluvčí Charty 77.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.