Grażyna Żarko, katolický hlas v internetu – krátké filmy s tímto heslem budily donedávna v síti nenávist. Teď se uivatelé internetu stydí.
Jsem Učitelka. Rozhodla jsem se zaloit videoblog v internetu, protoe u mám dost nekulturních lidí, kteří mají vysokou návštěvnost a způsobují, e se za ně celá Katolická stránka mé Vlasti stydí. (...) Milí, spojujme se v pravdě! Zalome svoji společnou frontu proti li, hulvátství a pokrytectví. Bůh, Čest a Vlast! (s takovým pravopisem) – to je úvodní slovo k videoblogu Grażyny Żarkové, ve kterém komentuje stereotypy týkající se školy, církve nebo celebrit.
Ve třinácti krátkých filmech umístěných na YouTube Grażyna Żarková prozrazovala své názory: Mezi přímé metody zařazujeme odstraňování známých z Facebooku, modlitbu růence, klečení na hrachu, tak hovořila o způsobech výchovy mládee. Kdo to kdy viděl, aby se mláde takhle oblékala do školy? (...) Holky: líčení, umělé nehty, mobily, umělé řasy (...) Štábní kultura musí být! Odstranili jedno moje pokračování z YouTube! stěovala si v dalším pokračování. Gejové, lesby a feministky mě chtějí zničit, to je zásluha levičáctví! (...) Tusk a jeho nohsledi se chovají takhle, aby zničili katolíky. Všimli jste si, jak jsou eny z té skupiny oblečené? (...) To mi připomíná nějakou sektu! – tohle je o paních ze skupiny Jarzębina, té, co nazpívala Koko Euro spoko (skupina z východního Polska, pop-folklorní estrádní píseň pro Euro 2012; red.).
Grażyniny filmy měly něco přes minutu, první vyvěsila před dvěma měsíci. Dočkaly se víc ne dvou milionů návštěv. A 75 tisíc komentářů.
Z... tě mrcho, tos... po..., ,kdo je pro aby se ta tlustá kurva vi... pracku nahoru, Vy... si dršku satanistko, Na to se nemůu... kde bidlí?! Já jí tak... e se po... (s takovým pravopisem). Někteří z uivatelů YouTube dokonce vyvěsili filmy, na kterých přímo na kameru blogerku proklínali, vyhroovali jí smrtí, močili na její fotografii.
Jeden ze známějších uivatelů sítě Patryk Rojov13 Rojewski nahrál film, na kterém v počítačové hře zabije animovanou Grażynu. Pro tebe není na YouTube místo, slyšíme v pozadí.
Jiný uivatel jí vyhrouje a ukazuje krumpáč, kterým má v úmyslu blogerce vysvětlit, kde je její místo. V tomto okamiku Grażyna Żarková, o ní se u vyjadřoval i Kuba Wojewódzki (populární novinář, hudebník, fejetonista; red.), pozastavila činnost.
A tehdy se ukázalo, e – všechno byla mystifikace. Jejím závěrem měl být dokumentární film o agresi v síti.
Akci vymysleli filmový producent Grzegorz Cholewa a Bartłomiej Szkop, scénárista a reisér. Oba pracují v posledních pěti letech hlavně v internetu. Natáčeli seriály, vedly reklamní a volební kampaně, videoblogy. Stvořili mimo jiné internetovou celebritu Barbaru Kwarcovou (film, na kterém se vydává za Wojciecha Jaruzelského a vyhlašuje výjimečný stav, měl přes 20 milionů návštěv, ukazovala ho dokonce arabská televize Al-Dazíra).
Odedávna sledujeme, e v síti lidé ztrácejí odstup od reality, všechno polknou, je jedno, do jak tlustých závorek to dáš, říká Grzesek. Kontroverzní témata budí moře negativních emocí. Kdy byla u Basky politika a vymítání ďábla, sledovanost rostla, a i kdy ji lidi spíš mají rádi, u tam jsme viděli, čeho jsou schopni. V té provokaci jsme vědomě přeháněli, abychom ukázali, jak snadné je manipulovat lidmi v síti. Chtěli jsme taky upozornit na problém slovních výhrůek a na špatně chápanou svobodu projevu v internetu.
Do role Grażyny vybrali učitelku v důchodu Annu Lisakovou z Vratislavi, našli ji v agentuře, která najímá statisty do televize. Ne projekt zahájili, varovali ji, e to, co řekne, nebude populární. Ale takovou nenávist neočekávali: ,Grażyna' neuráela, vyjadřovala názory, a pokud odpovídala, nebyla to hanlivá slova, říká Bartek. Jejím jménem jsem na nadávky odepisoval třeba: To se nesluší, vdyť to někdo čte. Jako odpověď se mi dostalo ty pi... padej... z YouTube.
Kdy pozvala Grażyna uivatele internetu k rozhovoru na Gadu-Gadu, zájemců bylo tolik, e zkolaboval server. Dobrý den. Chci něco sdělit: ty kur... jeb..., vypadni... ze sítě, nebo tě zmr... jak tě potkám. Jenom takovéto zprávy jsme přijali, přišlo jich tehdy najednou přes deset tisíc, říká Bartek.
Akce měla trvat několik měsíců. Ale uivatelé sítě nám dodali materiál k našemu filmu mnohem rychleji, říká Grzesek. Agresivita nakonec dosáhla takových dimenzí, e jsme se začali bát o bezpečnost paní Anny. To rozhodlo o konci ,Grażyny'.
>Svobodný internet není svobodnýK překvapení reisérů i herečky přešli po zveřejnění posledního filmu, který odhalil celou provokaci, uivatelé sítě na druhou stranu barikády. Pod filmy se objevily komentáře: Paní Anko, zaslouila byste si Oskara., Bravo! Ukázala jste, jak mnoho hlouposti a agresivity je v síti., Blahopřeji k odvaze!, Skvělý nápad, skvělý projekt, paní Anka/Grażyna je úasná. Přišly také tisíce mailů s omluvami. Hateři projevovali zkroušenost tam, kde ještě nedávno spílali, ti, kteří nahráli filmy s výhrůkami, teď vyvěšovali nové, s omluvami.
Řeknu to bez obalu: je mi to trapné a hloupé, e jsem přispěl k té nenávisti. Je mi hanba, hlásá do kamery Rojov13. Jsem rád, e vznikl tenhle projekt, zamyslíme se nad tím a ukáe nám, e ta beztrestnost a anonymita v internetu jsou ve skutečnosti smutné záleitosti. Byli jsme perfektně zmanipulovaní, ale to nás neomlouvá. Je mně to prostě trapné a omlouvám se, říká se zarosenýma očima.
Mezi maily byla také prohlášení, e nadávky by nepadly, kdyby jejich autoři věděli, e paní Anka je herečka: Ale kdyby byla Grażyna skutečná, tak by ji uráeli dosud? ptají se Grzegorz a Bartek. V síti se jim popletl reál s virtuálem. Ani nevědí, koho urazili: Grażynu, nebo paní Anku? Omlouvají se za své chování, ale teprve kdy jsme jim v závěrečném filmu ukázali, s jakým zděšením a slzami na ně reaguje paní Anna. Ale vdyť na druhé straně monitoru je vdycky nějaký ivý člověk, říkají.
Autoři se domnívají, e díky provokaci ukázali to, co chtěli ukázat: Je strašně snadné s lidmi v síti manipulovat. Bohuel kdykoliv to můe udělat nějaký vyšinutý politik nebo firmy, které nám prodávají podfuky. A nejlíp se kliká na něco, co vyvolává agresi, take je hrůza pomyslet, co mohou udělat uivatelé baící po prachách, říkají. Protoe návštěvnost jsou prachy. My jsme neodblokovali pásmo pro reklamy a YouTube je tam nemohlo umísťovat, take jsme nevydělávali. Ale uivatelé si toho nevšimli a pod filmy byla spousta zuřivých komentářů o penězích, jaké prý Grażyna vydělala na svých názorech.
Mezi jejich autory byli taky ti, kteří vydělávají na svých filmech. My jste toti měli výsledek, o jakém se jim nesnilo.
Po odhalení provokace jsme dostávali nabídky na odkoupení superpopulárního kanálu Grażyny Żarkové. Samozřejmě jsme odmítli. Můeme to nanejvýš zadarmo předat k nějakým osvětovým účelům, prohlašují.
Ukázalo se taky, e radikální Grażyna je vetřelec ve virtuálním světě ovládaném mládeí, přičem její názory, které hlásala, se nehodí k heslu svobodný internet. Svobodný internet, to jsou prázdná slova, říká Bartek. Všude jsou ti, kteří si vyhrazují právo rozhodovat o jiných. V síti se k tomu přidává umpa v diskusích, zdánlivá anonymita, která poskytuje pocit beztrestnosti a nekontrolovatelnosti.
To je hrozné, nevěděla jsem, e je v tom světě tolik agrese, říká paní Anna.
Dřív vůbec neměla s internetem kontakt. Někdy jsme z legrace se synem nebo s dcerou sledovali Basčin blog nebo jiné věci, ale sama neumím obsluhovat počítač, přiznává. Nikdy se taky nesetkala s takovou agresivitou ve skutečnosti: Jsem u sedm let v důchodu, předtím jsem pracovala čtyřicet let v mateřské školce, s dětmi. Měla jsem tu práci moc ráda. Děti zlobí, ale to jsou jednotlivé případy. A tady jsou mladí lidé beztrestní, dovolují si mnohem víc. Hrát Grażynu pro mě bylo těké, protoe doopravdy jsem její opak: jsem tolerantní, zboňuji děti a ony mě vdycky měly rády. Snad proto jsem to tak proívala, říká.
Ze začátku povaovala celou akci za zábavu, ale váně se vyděsila, kdy viděla stále agresivnější reakce na filmech v síti. Je potěšující, e teď ke mně mladí přistupují na ulici i blahopřejí mi k odvaze, říká.
Na portálu Indiegogo.com někdo dokonce podnítil sbírku peněz na rekreaci pro ni: Chceme, aby měli polští uivatelé internetu monost poskytnout paní Anně satisfakci za celé týdny četby vulgárních komentářů o ní, sledování desítek filmů plných nenávisti a pocitu, e se můe cítit osobně ohroená, kdy vyšla z domu na ulici. Chceme pozvat paní Annu na prázdniny! (...) Ať internet ukáe, e dovede dělat dobré a skvělé věci. Tvůrci v blogu Grażyny Żarkové působivě předvedli, e polští uivatelé internetu dovedou být krutí, přímo nelítostní. Teď je čas, abychom ukázali světlou stránku sítě! Nedovolme, aby si paní Anna zapamatovala internet jako nepřátelské a nevlídné místo!
Provokace obnaila také jiný závaný problém. Co dělat, kdy v síti najdeme obsah porušující zákon a urálivý? Nejjednodušší je informovat správce servisu, na YouTube se to dělá pomocí tlačítka Nahlásit jako nevhodné.
Víme, e v mnoha desítkách případů uivatelé oznamovali prohřešky v našich filmech, ale neměli jsme ze strany You Tube ádnou reakci, říkají Bartek a Grześek.
Představitelé kanálu YouTube se s nimi skontaktovali teprve po zveřejnění provokace. Řekli mimo jiné, e smlouva o reklamě uzavíraná s tvůrci filmů má mnoho omezení a kvůli tomu nelze například hlásat násilí. Kde se tedy berou v síti všechny ty filmy s výhrůkami? Lidé z YouTube se ještě víc podivili, kdy se ukázalo, e autoři těchto výhrůek s nimi mají uzavřené právě takové smlouvy. Slibovali, e se na to podívají, říkají Bartek a Grześek. A to je podle nich snad největší zisk z této akce – aspoň částečná kontrola toho, co se děje v síti.
Cítím, e jsme udělali něco důleitého, dodává paní Anka. Nemá v úmyslu se síti vyhýbat, naopak. Chci se naučit zacházet s počítačem a vyuívat internet, říká. To je opravdu skvělá věc.
Všechny filmy z onoho cyklu lze sledovat zde
Gazeta Wyborcza, 26. 7. 2012.
Rafał Zieliński (1975) je vratislavský hudební novinář, stálý spolupracovník vratislavské redakce deníku Gazeta Wyborcza.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.