O přestávce zajímavého pořadu o Františku Kmochovi ve vídeňském Akademickém spolku zeptala jsem se krajanek, jak je u Lionů. Z jediné návštěvy jsem věděla, jak na tom Hana a Jindřich byli. I zvěděla jsem, e předchozího dne, 30. března, skončila ivotní pouť Hany, zatímco pro Jindřicha u 25. února. Oba byli idovské víry, take se asi rozloučení konalo nenápadně, pouze v rodinném kruhu. S jeho jménem jsem se setkala před mnoha lety v Praze jako s autorem knihy Od Limpopa k Vltavě. A později zaila oba ve Vídni. Byla jsem jim vděčná, e usnadnili počáteční existenci mých dcer po jejich útěku z vlasti. A mne s muem mnohokrát pozvali k dobré večeři, neboť Hanka byla vyhlášená kuchařka. Pro malý krajanský kruh pořádali ve svém bytě přednášky Ivana Medka o české hudbě. Hanka i Jindřich byli aktivní sokolové a účastnili se i jinak krajanského spolkového ivota. Uchovám je v paměti jako věrné přátele, dobrého srdce, upřímné povahy. Oba byli mimořádně vzdělaní. Po sloité ivotní pouti a delším utrpení před jejím koncem nalezli v poehnaném věku věčný mír.
Literární noviny si mezi záplavou nekvalitních českých médií uchovávají úroveň, hodnou tradice. V posledním březnovém čísle byla zpráva o výstavě Otakara Slavíka. el, trvala v praském Muzeu Kampa jen do 15. dubna. Představuje jednoho z nejvýraznějších představitelů proudu nové figurace. Obrazy pocházejí ze 70. a 80. let, kdy autor dosáhl tvůrčího vrcholu. Právě v 80. letech il se enou ve Vídni, kam odešel po podpisu Charty 77 a pro nemonost svobodné tvorby ve vlasti. Po r. 1989 il střídavě v Praze a ve Vídni, kde se účastnil výstav, měl vlastní prezentace, vystavoval i v dalších zemích. Narodil se v Pardubicích 18. 12. 1931, zemřel ve Vídni 6. 11. 2010.
V obsáhlém textu bylo v LtN mono seznámit se také s kapitolou knihy Univerzum věcí. K metafyzice spotřebních předmětů významného rakouského filozofa Konrada Paula Liessmanna, rodem z Villachu, nyní profesora vídeňské univerzity. Zmíněná kniha vyšla nově v českém překladu v nakladatelství Academia. Rozhodně stojí za přečtení a zamyšlení.
Ve Svobodných vídeňských listech č. 11–12 brněnská profesorka Kučerová připomíná politický, filozofický a literární odkaz T. G. Masaryka. V závěru s povzdechem, e naši vlivní intelektuálové soudí, e z tohoto odkazu zůstalo alostně málo... Je přesvědčena, e se mýlí. – A jak! Často se vracívám k přečteným knihám, nedávno k Hovorům s TGM Karla Čapka, nadčasovým, s mnoha takřka prorockými postřehy. V závěrečné části Čapek pokládá zasvěcené dotazy na filozofická témata a Masaryk mu podává obšírné rozklady o filozofických směrech, jejich původcích i falzifikátorech. Jako vysokoškolský pedagog odpovídá srozumitelným stylem. Čapkovi řekne i nevím, kdy si není jist. Jak znejistil občas mladé posluchače, kdy jim na jejich otázky dokázal takto odpovědět! Ta pohrdlivá vševědoucnost mnoha dnešních českých intelektuálů! V první řadě novinářů.
Pak mě zaujal dlouhý příspěvek dr. Krupky o Petru Pastrňákovi. Ve výčtu osobností, které navštívily jeho knihkupectví v Lindengasse, mne upoutalo zejména jedno jméno: Štěpán Zavřel. Moná e někteří krajané, podobně jako já donedávna, nevědí, e šlo o světově proslulého výtvarníka, nadmíru oblíbeného zvláště Italy. S jeho jménem, dílem a pohnutým osudem mne seznámila Anna aloudková. Měla jsem monost číst jeho dosud nezveřejněné deníkové záznamy po útěku z Československa v 50. letech, o krutých podmínkách uprchlíků různých národností v táborech v Jugoslávii a Itálii. Zavřel měl namířeno za přáteli do Francie, do Mekky výtvarných umělců. Avšak nepodařilo se a il v severní Itálii. V obci Rugolo je dodnes zachován domek, který si upravil na rázovité bohémské obydlí. Jeho nejbliší přátelé a nadšení ctitelé mu loni dokázali připravit jako trvalý pomník stálou expozici na zámku Brazza nedaleko Udine. Svědčí o tom nákladný katalog s četnými ilustracemi Zavřelových děl z různých období, v nádherných barvách, se světskými i náboenskými motivy. Paní aloudková mi zapůjčila i některé jím skvěle ilustrované kníky pro děti v italštině a v němčině. Štěpán Zavřel se narodil v Praze v roce 1932 a zemřel v italském Rugolu roku 1999. Ve své původní vlasti by neměl být zapomenut.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.