Kolem obchodní dohody proti padělatelství, nyní více ne známé pod zkratkou ACTA, panuje zbytečná mediální panika a hysterie. A jak tomu bývá i v jiných případech, hysterie plyne z částečné či celkové neznalosti věci. Pro mnohé čtenáře kriticky naladěné proti ACTA teď moná přijde neuvěřitelná zpráva, ale více ne 90 procent obsahu dohody ACTA má ji nyní Česko v právním řádu implementováno. Hodně z ACTA je obsaeno například v dnešním českém autorském zákonu, který platí ji od roku 2000. Ale třeba i v zákonu o ochraně práv k odrůdám rostlin, který asi není častou bylinou v notebookovém podpalubí pirátských lodí.
Lidé blázní z toho, e se jim prý budou moci na hranicích kontrolovat jejich notebooky, zda tam nemají Slunce, seno a pár facek staené zdarma (sice ne protiprávně, ale určitě neeticky). Dohoda ACTA přitom uvádí, e cestující nebudou podléhat kontrolám, bude-li mít zboí, které porušuje pravidla, nekomerční charakter a nepůjde o součást rozsáhlého nezákonného obchodu. ACTA tedy ádnou povinnost kontrolovat obsah telefonů, IPadů, notebooků nebo mp3 přehrávačů nezavádí. Je to smyšlenka kolující virtuálním světem.
Pokročilejší odpůrci ACTA, tvářící se, e jim jde o dobro světa (a moná mezi nimi skutečně takoví idealisté jsou) mj. tvrdí, e ACTA chudým zemím znemoní nákup levných léků. Opět jde o pověru. ACTA neobsahuje ádná ustanovení, která by mohla mít přímý nebo nepřímý dopad na zákonný obchod s generickými léčivy. Co mj. konstatovala i Evropská komise. Většina českých médií 23. 2. 2012 přinesla zprávu, e organizace Lékaři bez hranic se obává, e mezinárodní dohoda proti padělatelství můe mít na výrobu levnějších variant léčiv, které pouívají k léčbě v rozvojových zemích, negativní dopad. Této organizace si velmi váím, ale v otázce ACTA se mýlí.
Před časem jsem nechtěně v tramvaji vyslechl rozhovor dvou rozhořčených (asi dvacetiletých) lidí: Nechápu, proč bych měl za hudbu nebo filmy staené z internetu platit, kdy u musím koukat na tu reklamu nadnárodních korporací. To mám jako platit dvakrát? Pokud by někdo byl nucen platit někomu za něco dvakrát, byl by to určitě problém, ale to není zmíněný případ. Jaký dvojitý příjem má autor z toho, e někdo umístí jeho dílo (bez jeho svolení!) na web typu Megaupload? On z toho nemá příjem ádný, nato dvojitý.
Skutečným důvodem zájmu většiny lidí o ACTA, nejen v ČR, je obava, e přijdou o monost zdarma a pohodlně stahovat e-knihy, hudbu, software či filmy, jak to zatím nešlo nikdy v historii. Řeči o boji za záchranu svobody jsou zástěrka. Stahovači a sdíleči však mohou být v klidu, na jejich právním postavení ACTA nic zásadního nemění.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.