Tiše, důstojně zahalena celonárodní debatou o nedávném vývoji na poli vinařského průmyslu a významu slova sedmička, vstoupila 1. června v platnost vyhláška, podle ní si budeme oficiálně moct připlatit za sluby zvoleného lékaře a nebudeme nuceni mu údajně – nebo prý i otevřeně, alespoň se to bez podivení a ve vzájemném srozumění občanstva tvrdívá – poadovaný obnos trapně strkat v umolousané obálce do kapsy nebo předávat zapečený v bábovce. Takzvaný liberální tisk přivítal krok správným směrem souhlasným zamručením a dál pokračoval v úvahách nad úrodou středočeských vinic.
Jako člověk, kterého by v ivotě nenapadlo pokusit se urazit lékaře nabídkou úplatku, o údajném fungování toho systému moc nevím. Jako člověk relativně zdravý nemám zase moná a tak do toho co kecat. Ale navzdory tomu, e se podle prvních informací nemocnice do sestavování ceníků svých doktorů příliš nehrnou, biju na poplach. Připadá mi, e snad ještě nikdy po roce 1989 se nemravnost takto otevřeně ve společnosti neprosazovala, a děsí mě, e tak málo nás to děsí.
Argumentuje se moností připlácet si za nadstandardní péči, včetně případné volby lékaře, i v některých evropských zemích. To opravdu nikdo nevidí, jak nebetyčný je to rozdíl? V těchto zemích se vesměs můete dohodnout s pojišťovnou, e za příplatek k pojištění vám tato pojišťovna obstará jasně definované výhody oproti jasně definovanému standardu. Můe to zahrnovat i monost operace nebo léčby u špičkového odborníka, za které pojišťovna uhradí zvýšenou sazbu příslušnému zdravotnickému zařízení, které špičkového odborníka (špičkově) platí. Vše se samozřejmě odvíjí od vaší diagnózy; e vám špičkový chirurg nepůjde vyřezávat slepé střevo, rozumí se samo sebou, to by si ani pojišťovna netroufla ádat.
U nás naopak jdeme cestou legalizace úplatku, dokonce je to tak oficiálně podáváno (Je lepší, kdy si pacient bude moct připlatit legálně, ne aby předával peníze pokoutně, pravil ministr Heger bez nároku na přesnou citaci.). Nejde tolik o to, e je na první pohled zřejmé, jaký je to nesmysl. Platí-li se dnes prý za některé operace třeba třicet tisíc a nově si bude moct pacient oficiálně za tuto operaci u vybraného odborníka (ale moná i bez uvozovek, viz dále) zaplatit patnáct tisíc, ve stávajícím systému to přece znamená jen to, e zmíněný operatér dostane pět tisíc (deset spolkne zdravotnické zařízení) a dalších dvacet pět tak nadále bude poadovat po svém zákazníkovi, nebo ten mu je bude nabízet – nebo čert ví, jak to vlastně nefunguje.
Mně ale teď jde o rovinu mravní. Výše nastíněné toti není zbytečné slovíčkaření. Skutečnost vdy odpovídá volbě slov, jakými ji popíšeme. Podobně jako vím, e jídlo uvařené v několikanásobně předraených hrncích musí být přece nezdravé, jak asi můe mému tělu (o duši nemluvě) prospět zákrok provedený člověkem, který se nechává uplácet?
Ano, já vím, já vím – jsem relativně zdravý člověk, a zase takový naivka nejsem. U dávno jsem si všiml, e třeba kvalita literárního díla tak úplně nesouvisí s mravním profilem autora. Je to jistě jen naše touebné přání, které nás nutí při kadé příleitosti se utvrzovat, e mravnost, odvaha a ideály se v konečném součtu vyplácejí. Jene rezignujeme-li na toto vědomí, co nám zbude? Zdravá těla k ničemu?
Kamarádka, venkovská lékařka, mi vyprávěla, e poslední dobou do její ordinace stále častěji přicházejí místní devadesátníci, často bez hole a vesměs bez pocitu, e by se jim mělo dostávat nějaké nadstandardní péče. Všimla si prý, e je těm lidem jedno společné: usmívají se, mají sklon brát ivot z té lepší stránky, kterou lze ve zkratce vyjádřit poznámkou: Omluvte mě, e ještě neumírám.
Snad tedy ta naše budoucnost není a tak černá, i kdy u jsme svým kmetům dávno přestali naslouchat.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.