Ne deset – jako v někdejším titulku – ale 45 let u je to, co se v Praze 27.–29. června 1967 sešel IV. sjezd Svazu československých spisovatelů. Stojí za to jej připomenout, zde aspoň ukázkami z jubilejního zamyšlení v exilových Listech.
-red-
Sám jsem svůj projev – jeho obsah byl ovšem u po dlouhou dobu předmětem debat a diskusí, které jsme vedli – psal a onoho večera. Na odchodu ze sjezdového zasedání na konci prvního dne jsem se zeptal Ludvíka Vaculíka: Budeš mluvit? – Jestli to stihnu dopsat... – Odpověď Ivana Klímy byla podobně neurčitá, nejistá. S dalšími to nebylo jinak. Bylo zřejmé, e rozhodnutí zrálo a dozrávalo a v posledních dnech, většinou hodinách. Navíc to byla pro kadého záleitost velice soukromá, jako by si všichni uvědomovali, e mohou jednat jenom za sebe, e od nikoho nemohou ádat, aby sdílel jejich riziko, (...) ani stanovisko.
Protoe všichni, kteří měli být represí postieni, byli členy KSČ, spočíval normální postup proti nim v tom, e se jejich případem budou nejprve zabývat niší stranické orgány a vyšší pouze jejich postup schválí či projednají případná odvolání. Protoe však u tehdy nebylo nejmenší naděje, e by komunistická organizace ve Svazu čs. spisovatelů či v příslušném praském obvodu byla ochotná se k něčemu takovému propůjčit, uchýlilo se vedení KSČ k nebývalému kroku: opatření proti některým sjezdovým řečníkům a převedení Literárních novin a nakladatelství Svazu čs. spisovatelů pod správu ministerstva kultury, bylo projednáno a usneseno přímo ústředním výborem KSČ. Od toho se ovšem očekávalo jednomyslné schválení opatření, navrených předsednictvem. To však v té době znamenalo poníit a pokořit před očima celé veřejnosti rostoucí počet členů ÚV, kteří chápali, co za represí stojí a kam to všechno vede. Nicméně se ještě jednou podrobili. Naposled. Potkávali jsme je v ulicích, v kavárnách, a oni klopili oči, omlouvali se, vysvětlovali, ačkoli jsme se na nic neptali. Jako tolik lidí v Praze dnes. A při nejbliší příleitosti – kdy po idech a spisovatelích přišli na podzim 1967 na řadu Slováci – u své poníení nesnesli a vzbouřili se.
Nejkontroverznějšími řečníky na sjezdu byli komunisté, a proti nim se také obrátilo ostří represe. (...) Nekomunističtí spisovatelé nevěřili v monost a smysl přímé konfrontace, neměli iluze o monosti demokratického socialismu uvnitř sovětské sféry a doufali, e by snad po sjezdu bylo moné vymoci na politickém vedení ústupky v oblasti estetiky, větší tolerance vůči nemarxisticky orientovaným spisovatelům a básníkům atd. – Spisovatelé slovenští byli zas většinou toho názoru, e v závětří konfliktu by se slovenská literatura mohla domoci jisté autonomie. Obojí měli svým způsobem pravdu.
V průběhu deseti let se mnoho změnilo, celý národ je dnes v situaci, v ní byli před deseti lety ti, kteří se rozhodli mlčet. Právě z této situace se však zrodilo cosi, co bylo vlastně u hlavním výsledkem československého jara: Jednota lidí, přicházejících z nejrůznějších směrů a ideologických východisek, ve jménu některých nezcizitelných zásad a práv. Sjezd spisovatelů před deseti lety naznačil, československé jaro zdůraznilo a Charta 77 potvrdila, e napříč ideologickými a ekonomickými systémy existuje v národech s evropskou humanistickou tradicí určité minimum nehmotných potřeb, jejich neexistenci nelze ničím nahradit.
(Listy, ročník VII, 1977, číslo 3–4, červenec 1977, str. 33n; z elektronického archivu Dušana Havlíčka)
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.