Ahmed Ben Bella. Jeho jméno navdy zůstane zapsáno do myslí Alířanů: nejen těch, kteří touili po nezávislosti své země, ale i těch, pro které se tato skutečnost stala prokletím.
Ahmed Ben Bella, jen zemřel 11. března ve věku 93 let, dokázal realizovat velký alírský sen. Nebyl to ale pouze snílek, nýbr především mu akce, neboť tak – stejně jako tisíce dalších Alířanů – učinil se zbraní v ruce.
Přesto není jeho odkaz jednoznačný. Za svého ivota čelil mnoha komplotům uvnitř Fronty národního osvobození, známé také jako FLN, je se na počátku 50. let stala hybnou silou odporu proti Francouzům. Alírská vláda vyhlásila po jeho úmrtí osm dní smutku.
Narodil se jako francouzský Alířan v roce 1918 ve městě Marnia, několik kilometrů od marockých hranic, jako jeden z pěti synů zemědělce, v čase, kdy tato země spadala pod francouzskou správu. Nic ale na počátku jeho ivotní dráhy nenasvědčovalo, e by to mohl být právě on, který se stane ivoucím symbolem země, je zlomí pouto koloniální nadvlády.
Jeho kariéra se rozvíjela úspěšně zejména ve sportu. V jihofrancouzském Marseille dokonce dostal nabídku stát se profesionálním fotbalistou. Namísto toho, aby pokračoval v kariéře fotbalisty, se ale aktivně zapojil do protiletecké obrany Francie a po pádu Paříe se vrátil do Alírska, aby bojoval po boku de Gaullovy Svobodné Francie (France Libre). Hrdinně bojoval zejména v bitvách o Monte Casino, kde získal za hrdinství válečné vyznamenání – generál Charles de Gaulle ho při té příleitost políbil na obě tváře.
Rozhodujícím okamikem, proč se mladý Ben Bella nestal francouzským hrdinou, ale alírským bojovníkem za nezávislost své země, se váe k 8. květnu 1945. Toho dne, kdy Evropané slavili vítězství nad nacistickým Německem a jeho spojenci, se nějakých 200 kilometrů na východ od Alíru, v Sétifu, odehrálo skutečné drama.
Antikoloniální protest se zvrhl v násilnosti, které stály ivot desítky francouzských kolonů. Odpověď na sebe nenechala čekat – skupiny ozbrojených francouzských vojáků pozabíjely v následujících dnech na 10 000 muslimů. To u nebyl ádný francouzský polibek, ale vysloveně francouzské uštknutí. Zůstal mu věrný celý zbytek ivota.
Francouzské tajné sluby ho popisovaly jako inteligentního a nebezpečného, několikrát se ho pokusily zabít – jedenkrát dokonce spolu s dalšími –, kdy Francouzi v roce 1962 unesli civilní letadlo DC3, na jeho palubě se nacházel. Byla to chyba, připustil později francouzský generál Paul Aussaresses, měli jsme ho zabít.
Zabít se jim ho nepodařilo. Z exilu v Egyptě řídil válku a obchodoval se zbraněmi. Mezi těmi, s nimi představitelé FLN jednali, bylo i komunistické Československo. Mimochodem, právě československé zbraně a zejména vozidla V3S můeme vidět na záběrech z konce 50. let. Československo za Lubomíra Štrougala, tehdejšího ministra vnitra, později zajistilo stovkám mladých Alířanů vzdělání. Mnozí na to dosud vzpomínají s velkou vděčností. Ne všechny operace, na nich se ostatně tehdejší československá armáda a zvláště rozvědka podílela, jsou zcela známé.
Ben Bella se účastnil na počátku 60. let jednání v Evianu, která vyústila ve slavné dohody z března 1962. O rok později byl zvolen prvním prezidentem nezávislého Alírska. Ačkoliv byl prezidentem prvním, jeho éra netrvala dlouho. Za tři roky, v červnu 1965, byl svren Huari Boumediennem, bývalým spolupracovníkem a starším důstojníkem. Ji rok po svém zvolení sám čelil prvnímu puči, vedenému Mohamedem Chabanim, kterého popravil.
Éra Ben Belly byla poznamenána velkým hospodářským propadem, způsobeným odchodem stovky tisíců francouzských osadníků, tzv. pieds-noirs, narozených ji v Alírsku, kteří byli vystaveni znárodňování a experimentům kolektivního vlastnictví. Rozvrat v zemi prohlubovaly vnitřní spory, exekuce tzv. harkis, bojovníků na straně francouzské armády, ale i neochabující teror ze strany Organizace tajné armády – tzv. OAS bývalých francouzských důstojníků, kteří se nesmířili s alírskou nezávislostí.
Boumediennův vojenský puč v roce 1965 přinesl Ben Bellovi patnáct let v izolaci, a po ní následoval v roce 1980 odchod do švýcarského exilu. Do své země se vrátil a na počátku 90. let. Jeho názory, jakkoliv byly provázeny vysokým rétorským nasazením, rezonovaly ji mnohem méně: hájil například pozice Saddáma Husajna při obsazení Kuvajtu, a kdy vypukl krvavý konflikt mezi radikálními muslimy a alírskými vojenskými slokami, jen přinesl tisíce mrtvých, kritizoval obě strany.
Josef Bro (1965) je překladatel, publicista, redaktor; zabývá se mj. frankofonním světem.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.