Jste zde: Listy > Archiv > 2012 > Číslo 2 > Pavel Kopecký: Reformní cestou k chudobě a sociálním konfliktům?
Petici Proti nespravedlivé důchodové reformě a za odchod vlády Petra Nečase podepsalo přes devadesát tisíc lidí. Zabývala se jí Poslanecká sněmovna, jako i Senát PČR, který se na své 18. schůzi dne 29. února mimo jiné usnesl, e jeho členové ve většině odmítají zavedení dobrovolného důchodového spoření, zaloeného na vyvedení části pojistného z průběného důchodového pojištění, a vyzývají vládu, aby se soustředila na transformaci stávajícího penzijního systému.
Obě poselství jsou jasná a stejně zřejmý je té fakt, e vláda Petra Nečase smetla obě sdělení pod stůl. K tomuto vzkazu horní komoře, voličům senátní většiny a především petentům bychom si měli poloit sinuhetovskou otázku: Proč se tyto události staly? V následujících řádcích se pokusím stručně postihnout alespoň něco.
Takřka kadodenně jsme bombardováni svéráznými vládními proklamacemi, které jako by vzešly od scénáristů špatných seriálů pro pubescenty. Slýcháme výlevy, e mejdan skončil a ijeme si nad poměry, co v zemi, kde prokazatelně vzrůstá počet lidí ivících se z ruky do úst, vyhlíí v lepším případě jako velmi drzá dojmologie. Poněkud evokující logické chyby typické pro řadu českých pravicových receptů na správu státu. Díky nim jsme kupříkladu svého času zvěděli, e paušální poplatky u lékaře mají zamezit zneuívání lékařské péče. Z čeho buď plyne předpoklad, e vedeni plezírem nebo vychytralostí chodíme do ordinace zbytečně v podstatě všichni, nebo je uplatňována kvůli neádoucímu chování minority kolektivní vina.
Mnoho údajně pro většinu společnosti hodnotných kroků je dnes prosazováno děj se co děj. Za pomoci čirých, snadno vyvratitelných nepravd. Výrok stále méně v kramflecích pevného premiéra Nečase o chřadnoucím Španělsku coby příkladu zjevného selhání sociálního státu je jedním z nich. Přinejmenším proto, e v zemi koridy pravý sociální stát – třeba jako ekonomické krizi dobře odolávající systém Německa či Skandinávie – nikdy nevznikl.
Mávání červeným hadrem argumentačních chyb – protoe kdyby šlo o něco jiného, přibyly by další důkazy o rozsáhlé korupci na nejvyšších místech ČR – představují i plány na změny v posledních dosud neprivatizovaných oblastech státu. Ve vysokém školství, nad ním zavládl duch Josefa Dobeše, jen bude nesporně kráčet dál i po svém odvolání (profesor politologie Fiala nemůe být ne lepším paravanem), a v sociálních slubách, kde dosavadní představa o jejich fungování pociťuje značný tlak zájmů zaštítěných ministrem Drábkem. Muem technického vzdělání, po spoustu předchozích let tvrdě zastupujícím zaměstnavatelské svazy.
Technicistní uchopení sociálních otázek v Česku je zřejmé. Nedbá se třeba varovných signálů, e ji nyní máme – v poměru k obyvatelstvu – asi třikrát víc chudých domácností neli u zmíněná Skandinávie. Chudých tak, e příslušné jednotky (asi 6 % z nich) nevycházejí s penězi, aby mohly bez problémů kadý měsíc zaplatit účty za nájemné či energii nebo mít aspoň týden dovolené mimo domov a podobně.
Je a s podivem, nakolik se pořád ještě daří – přes nejrůznější výstřelky neoliberální hospodářské politiky posledních let – dret společenskou soudrnost v naší zemi na obstojné úrovni. Kráčí především o ukazatel míry příjmové chudoby a sociálního vyloučení seniorů, jen je v evropském srovnání dosud na nejniší úrovni. Často se tím de facto demagogicky operuje, jene hlavní důvod tkví v začátku 90. let, kdy byl dosti vhodně nastaven dosud v zásadě fungující systém sociální ochrany a mezigenerační solidarity. Na vině je tradiční rodinná a celospolečenská solidarita, na které se v tuzemsku tradičně podílí stát. Rubem mince je fakt, e základní pilíř českého penzijního systému tvoří v mezinárodním kontextu krajně vysoký stupeň přerozdělování od vyšších skupin k nízkopříjmovým.
Rozhodnutí o penzijní reformě, nedávnou peticí a opozicí rozporované, kabinet prosadil, byť se ekonomika nachází ve fázi dlouhodobé stagnace, český HDP ani letos nepřekročí úroveň dosaenou ji v roce 2008. Přitom systém veřejných financí je nastaven tak, e nyní kadoročně automaticky vytváří asi 200 miliard korun schodku. K čemu lvím podílem přispívá, e konsolidovaná sloená daňová kvóta je vůči průměru Evropské unie niší asi o šest procent.
Důsledkem popsaného stavu se nejspíše stane zvýšení a sjednocení DPH na úrovni nejméně 20 %, zavedení dalších spotřebních daní na všechny druhy energií, úplné zrušení některých sociálních dávek a v neposlední řadě přinejmenším pro penzisty nepříjemná změna valorizačních schémat starobních důchodů. Konečně poslankyně TOP 09 přece podotkla, jak snadno si na úpadek ivotní úrovně zvyknou válečné ročníky.
Aby toho nebylo dost, zdá se, e přes poměrně odhodlané vládní kroky v úpravách příjmů i výdajů nebude moné vytvořit dostatečnou rozpočtovou rezervu ani pro vykrytí rozpočtových dopadů počátku důchodové reformy. Ta pravděpodobně zhorší rozpočtový deficit o přiblině 20 miliard, zesoukromní další část státní sféry a oslabí příjmovou solidaritu. A tudí notně přispěje k pravděpodobnému zrušení sociálního smíru. Leccos o budoucnu prozrazuje samotná koalicí ignorovaná petice.
Pavel Kopecký (1979) je politolog, vysokoškolský učitel a publicista.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.