Budete-li spát v Severní Koreji, pak určitě pod obrazy Velkého Vůdce Kim Ir-sena a Milovaného Vůdce Kim Čong-ila. Některé jejich portréty jsou ve stěnách zabudovány tak, e je nezcizíte ani nezničíte. Teď k nim přibude Kim Čong-un – Vynikající Soudruh, který vystudoval pod jménem Chol Pak mezinárodní vztahy v Bernu a hovoří anglicky, francouzsky a německy. Ani ne třicetiletý Kim Čong-ilův syn, a u se rychle stal místopředsedou nejvlivnější Ústřední vojenské komise a armádním generálem. Nyní stojí v čele KLDR.
Charakterizovat severokorejský reim není jednoduché. Ačkoli je to způsob vládnutí spojený s kultem vládnoucí osobnosti, nejspíš se jako jeho charakteristika víc hodí málo ji pouívaný výraz kasárenský komunismus. Byl jako rovnostářská idea v Leninově programu a u nás o něm psal nedávno v 99 letech zesnulý docent Jiří Hermach. Severokorejský reim udruje ovšem ideu rovnosti jen pro řadové obyvatele, ne pro elitu. A projevuje se spíše kasárenským způsobem ivota. V tvaru se přesouvají nejen vojáci, ale i školáci a zaměstnanci, take jednotlivec je na ulici málo vidět. Obvykle jde o členy stranického nebo bezpečnostního aparátu. Lidé se společně stravují, doma se společně s dětmi vidí jen o víkendu. Všude sochy vůdců a pravidelně nějaká manifestace. Kadá píď země je obdělávaná, ale přesto tu byl hladomor. I kdy Severokorejci jsou nesmírně pracovití, houevnatí a milí.
Co čeká Kim Čong-una a zemi? Predikce není zrovna nejjednodušší. Obvykle se objevují dvě alternativy. Nový vládce si za pomoci příbuzných na čelných místech státu postupně vybuduje takové postavení, jako měli děd a otec. Převládá však mínění, e vzhledem k jeho mládí jej sice vládnoucí klika neodstraní, ale bude v podstatě v jejím mocenském vlivu. S největší pravděpodobností však dojde ve vládnoucí elitě k symbióze, při ní bude udrováno kultovní postavení nové tváře, a prospěch z toho budou mít všichni.
S čím můeme počítat dozajista, je jistá vyděračská politika staronového vládnoucího seskupení. Podobně jako Muammar Kaddáfí vydíral Evropu hrozbou, e nebude zadrovat uprchlíky, proudící přes jeho zemi na sever, bude severokorejský reim znepokojovat svým jaderným potenciálem. Zatím se mu tato strategie daří. Zvláště kdy Číně nejspíš vyhovuje, má obavy z vlny uprchlíků, kdyby v KLDR došlo k nezvládnutelným událostem. Západ jako kdyby nebyl schopen rozpoznat, e hrozba není tak nebezpečná, jak se na první pohled zdá. Severokorejci sice občas nějakým dobrodrustvím zahrozí a Jihokorejci na ně adekvátně zareagují, ale v Pchjongjangu dobře vědí, e větší konflikt si dovolit nemohou. Ne byly tyto řádky dopsány, nový vládce sice opět varovně zahrozil, ale překvapivě najednou rychle nabídl kontrolu jaderného výzkumu. Dostal, co potřeboval: 240 tisíc tun potravin. Američané jsou prostě nepoučitelní. Kdyby vše nechali na Číňanech, jen zajistili ochranu Jihokorejcům a Japoncům, brzo by s nimi velký soused skoncoval.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.