Kadé ráno, kdy teď scházím po schodech, potěší mne rašící pupeny šeříku za oknem. A pak e nejsou důvody k optimismu! O tom jsem chtěl psát, ale zas mi to nedá, vzpomněl jsem si na buldozery, které nedaleko u Mlýnského potoka, ramene Moravy, planýrují tovární areál, aby zde mohla vyrůst takzvaná nákupní galerie s divným názvem Šantovka. (Podle Lexikonu olomouckých ulic Josef Šanta, sociálnědemokratický odbojář, zemřel za války v Terezíně. Je to podobné, jako kdyby se třeba praské výstaviště oficiálně jmenovalo Juldafulda.) A ty buldozery ryjí také divoké houští kolem řeky, kácejí se stromy, aby tudy mohla za půl druhého roku jezdit tramvaj. Olomoučané o trati směřující na největší sídliště léta snili. Nyní by sem mohly koleje konečně vést, jene nikoli obydlenou čtvrtí, nýbr právě skrze obří nákupní centrum na nábřeí, zaplatí to toti developerská společnost.
Postavilo se proti tomu pouze Hnutí Duha, které často plní roli politické opozice. Ta skutečná na radnici se tak toti prakticky neprojevuje. Původně plánovaná trať by podle přesvědčení ekologických aktivistů nenarušila biokoridor kolem potoka, byla by navíc kratší, levnější a v neposlední řadě by to měli lidé blí na tramvaj. Kdy neuspěla na městské úrovni, podala Duha stínost na inspekci ivotního prostředí, a co je nejhorší, stěovala si také u švýcarské vlády, která slíbila na projekt přispět. To pochopitelně rozlítilo olomouckou veřejnost, alespoň podle místních novin, které o tom tak referují. Některé nazvaly stěovatele ekoteroristy. I krotká mutace MF Dnes se táe zástupce Duhy: Přemýšlel jste, co by se dělo, kdyby po připomínkách poslaných do Švýcarska město přišlo o klíčovou dotaci na stavbu tramvajové trati? Jak by se to projevilo na pověsti Duhy, kdyby takto připravila město o dvě stě dvacet pět milionů korun?
Já ovšeme chci taky jezdit na Nové Sady tramvají a vlastně si ani nejsem jist, do jaké míry je tento boj správný, jistý si však jsem, e opozice, politická, ekologická či jiná, je uitečná, ba pro demokracii nutná.
U Mlýnského potoka u ale v ádném případě pupeny neraší, a tak mne zas veškerý optimismus opouští a má úvaha směřuje k obecnější otázce, zda je pro dnes vládnoucího ducha doby horší být levičákem, nebo zastáncem ekologie. Podle českého prezidenta jak známo to druhé: Největší nebezpečí pro svobodu, demokracii, trní hospodářství a prosperitu nepředstavuje komunismus..., vystřídalo jej nebezpečí ambiciózního environmentalismu. Jedna z jeho obdivovatelek, šéfredaktorka revue Fragmenty.cz Ivana Haslingerová Klausovu ideu rozvíjí: Nacismus zničil 25 milionů lidí, komunismus 75 a zatím nevíme, kolik milionů zničí ekologismus jako pokračování těchto dvou ideologií. Ekologickou genocidu prý způsobí pěstování ekologických plodin – urychlují klimatickou změnu, před kterou nás podle Bursíka a podobných ekoteroristů mají zachránit. To mě obzvlášť zaujalo, plyne z toho toti, e ani kdyby bývalý předseda Strany zelených od levičáka kůrku nevzal, nepřestal by ohroovat lidstvo.
Existuje ale i odlišný dnes rozšířený pohled, ten reprezentuje druhý nejbohatší Čech Zdeněk Bakala. V rozhovoru pro MF Dnes vysvětlil, proč kdysi Bursíkovy zelené podporoval: byli nadějí, e zelená politika nemusí být levicová. To se ale prý bohuel nezdařilo. Mimochodem o Nečasově vládě miliardář říká, e podléhá korupci, toho, e jejím koaličním stranám věnoval 28,5 milionu korun na volební kampaň ale nelituje, protoe kdyby vládl Jiří Paroubek, byl by to propad na úplné dno.
Za studené války se na Západě zrodilo heslo raději rudý ne mrtvý, u nás by se teď hodilo zaměnit je třeba za raději jakýkoli ne i třeba jen lehce naoranovělý. Anebo nazelenalý?
Pohlédnu z okna, šeřík pohltila tma, rádio ale hlásí, e Věci veřejné opouštějí – moná – vládu. A pak e není důvod k optimismu!
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.