Poznali jsme se u na začátku padesátých let v redakci tehdejšího armádního deníku Obrana lidu. Jiří Hochman se narodil o několik měsíců dříve ve stejném roce 1926, oba jsme vystudovali obchodní akademii. Oběma nám končila v roce 1950 dvouletá základní vojenská sluba. Kolega Jiří ještě nějaký čas zůstal v Obraně lidu a později nastoupil do redakce Rudého práva, já jsem se vrátil do své redakce Mladé fronty.
V létech šedesátých byl zahraničním zpravodajem. V roce 1968 nastoupil do redakce nového týdeníku Reportér. Otvíral témata do té doby tabuizovaná, psal o politických procesech z let padesátých, podporoval reformní kroky a rozvoj občanských aktivit. Nezapomenutelná je jeho spolupráce s generálem Václavem Prchlíkem, šéfredaktorem Reportéra Stanislavem Budínem nebo šéfredaktorem Televizních novin Kamilem Winterem, který ještě v srpnu 1968 emigroval do Velké Británie. A také s Karlem Kynclem, jemu úřady nedaly pokoj, a tak opustil rovně vlast. I Jiří Hochman pracoval několik let po srpnu 1968 manuálně jako nespolehlivý ivel, a v roce 1974 s rodinou odešel. V USA zakotvil jako pedagog na univerzitě Ohio State University.
Napsal několik publicistických knih a cestopisů, mj. Zápisky z Berlína (1954), Patria o muerte (1961), Svítání nad Debely (1963). V exilu vyšly dvě knihy parodující poměry v Československu – Kronika místodrení v Čechách (Kolín nad Rýnem 1973, doma a v roce 1991) a Český happening (Toronto 1978). Později sepsal vzpomínky Alexandra Dubčeka Naděje umírá poslední (1993).
Nejen pro společné vzpomínky jsme s Jiřím obnovili vzájemné vztahy, tentokrát ji přes oceán. Sledoval jsem jeho publicistiku v Listech a zajímal se o jeho ivot. Psal mi, jak je stále velmi aktivní: Publikuji zde a jsem činný v Demokratické straně na slušné úrovni, jsem členem Democratic National Committee.
Co tvůj vztah k Americe?
Mám Ameriku rád u od dětství. Na Albertově jsem jako kluk sbíral míčky a ti bohatí tam nosili gramofon a hráli jazz. Hráli Kida Oryho, hráli Emmu Barrettovou (klimpr), poprvé jsem tam slyšel Louise Armstronga. Do té muziky jsem se zamiloval. Za dalších třicet let, kdy jsem byl v Americe, jsem při první příleitosti sebral enu, malého Davida a jeli jsme do New Orleans. Najali jsme babysitterku a večer vyrazili do Preservation Hall. To tam hrál Jim Robinson na trombon a Percy Humphrey na českou trumpetu Made in Bohemia 1910 v Hořovicích. O přestávce jsem s ním stál na záchodě, on měl trumpetu pod paí, čůrali jsme a mluvili o českých trumpetách. No a já jsem byl v sedmým nebi. A teď u jsem starej kus nábytku, ale kadej druhej rok sednu do dípa a jedu po silnici číslo deset do New Orleans a pak tři dny po sobě sedím v Preservation Hall.
No, já mám taky rád André Rieu a evropskou muziku, i letos pojedu v prosinci za dcerou do Tampy a půjdeme spolu na Rieu's concert a budu tam brečet při těch melodiích, které zpívala moje maminka, a budu tam s dcerou tancovat v uličce Na modrým Dunaji. Ale ta Preservation Hall, tam nechávám srdce. Já jsem tam toho Armstronga viděl a slyšel, jak troubí a zpívá Blueberry Hill, a to zůstává moje. To je Amerika. Je tam kadodenně nabito, všichni tam zpíváme, ale je tam u asi osmá generace těch dědečků, kteří se před 120 lety přetrubovali v noci přes Mississippi, bílí napravo a černý nalevo.
Co americké začátky?
U v 60. letech, kdy jsem byl zpravodajem Rudého práva ve Washingtonu, jsem publikoval ve dvou satiricko-humoristických amerických časopisech. Skamarádil jsem se s mnoha lidmi včetně Howarda Fasta, Arthura Millera, Waltera Lippmanna, Jima Restona, Tada Szulce... A kdy přijeli do Prahy Rusové, hádej, kdo jim tam psal a nemuseli to upravovat (novináři z New York Times; pozn. M. S.)! Byl jsem v přátelském vztahu se senátorem Mansfieldem a se senátorem Tedem Kennedym... Stýkal jsem se taky s některými poúnorovými emigranty a mluvil jsem s nimi velmi otevřeně. Kdy přijel do Washingtonu v roce 1966 kardinál Josef Beran, já jsem ho přišel diskrétně přivítat.
Take se ti v Americe líbilo...
Chtěl jsem se sem vrátit a zůstat tady. Mám rád teplo, mám rád moře, mám z války poškozené průdušky (pytloval jsem v podzemí nehašené práškové vápno) a potřebuju čistý vzduch, obzvlášť kdy u jsem starej.
Kdy jsem byl v Ruzyni zavřený, moji američtí přátelé se za mně postavili a našli mi dobrou práci, profesuru na fakultě historie univerzity v Ohiu. Take po našem vynuceném odjezdu v červnu 1974 jsem nikde netrpěl, za rok jsme si koupili dům a ili jsme spokojeně. Syn David se zde narodil u v roce 1964, a byl tedy automaticky americkým občanem, my ostatní jsme to dostali za šest let.
Do penze jsem odešel v sedmdesáti letech, odjel jsem na Floridu, koupil jsem si tady pohodlný dům dva kilometry od moře a iju tady pohodlně. Někteří sousedi ani nevědí, e nejsem z Ohája.
A vztahy s českým domovem?
Jsem velmi soukromý člověk a je pro mně nepřijatelné, abych měl na internetu nějakou osobní volovinu a přes ni si korespondoval s hromadou lidí, které ani neznám. Ani na to nemám čas. Píšu si v Česku s několika starými přáteli. Alba s rodinnými fotografiemi jsem v roce 1974 nechal u Čestmíra Suchého, pak jsem je u něho zapomněl, a kdy umřel, někam se to ztratilo. Mám tady pár fotografií z posledních patnácti let, jak mě fotografují děti s vnoučaty. Sám nefotografuju a u ani nemám aparát.
Piju denně jednoho bourbonka před večeří, s jídlem holandský pivo, fajfku jsem přestal kouřit asi před pěti lety. Nemám ádnou dietu, jím všechno, ale rozumně, s výjimkou zmrzliny, kterou se pravidelně přeírám. Váím pořád kolem 80 kilo a netloustnu ani nehubnu. Před odchodem do penze jsem si udělal dva semestry medicíny, vím tedy, kde mám konečník a kde štítnou lázu. Rád střílím, mám doma tři pistole a jednu pušku, jezdím střílet jednou za měsíc, vyhrál jsem tady dvě soutěe, a jsem tím pádem také členem pravicové National Rifle Association, ale neplatím příspěvky.
Jsem taky členem zdejšího Akademického klubu, to jsou penzisti – univerzitní profesoři z různých univerzit, scházíme se jednou za měsíc, abychom si pokecali. A členem zdejšího sportovního klubu, kam chodím cvičit do tělocvičny, plavat nebo hrát tenis. Taky chodím na ryby, které si pak uvařím a seeru. Jezdím s dípem, to byl vdycky můj sen.
A čteš...
Původně jsem četl a 450 stran denně, teď u jenom 200 stran, abych nebyl blbej, jak říkával klasik Vašek Lacina.
*
Rozhovor s Jirkou se uskutečňoval po částech, těch mailů je nepočítaně. Ještě o Vánocích a na Nový rok jsme si vyměnili mnoho PF společných známých doma i v zahraničí; o mnoha z nich jsme si psali. Uhodilo to těsně vedle mne, to mi věřte, kdy jsem se dozvěděl o jeho náhlém skonu. Abych splnil Jirkovo nevyslovené (moná naznačené?) přání, sepsal jsem stručný nekrolog pro ČTK a média. A do Listů posílám zlomky z nikdy neuzavřeného rozhovoru s novinářem, pedagogem, vzácným člověkem, kolegou, přítelem.
Miroslav Sígl (1926–2012) byl publicista a spisovatel.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.