Stává se, e některé zprávy se dozvídáme a po čase. Tím spíše se pak citově dotkne oznámení o skonu dlouholetého přítele, vzácného člověka. Pan Johann z Morawitzů zesnul 18. ledna 2012 ve Vídeňském Novém Městě v poehnaném věku 88 let po dlouhé těké chorobě. Zanechal vdovu Brigitte, pět synů, šest vnoučat a jednoho ze svých dvou bratrů. Naposled jsem ho navštívila na pozvání v kruhu jeho rodiny a početných přátel při oslavě 85. narozenin obou manelů.
Pan Morawitz a jeho choť se narodili v meziválečném Československu. Oba pocházeli z německých rodů a po druhé světové válce museli Československo opustit. Zanechali tam značný majetek. Rodu Morawitzů patřil například menší palác na Hradčanském náměstí, v něm je snad dosud rezidence rakouského velvyslance. Morawitzovi si však uchovali na rodná místa dobré vzpomínky, zajímali se o tamější novodobou historii. V 80. letech se Johann Morawitz stal horlivým spolupracovníkem nově zaloeného Čs. výboru při Mezinárodní společnosti pro lidská práva. Nejen v jeho případě se tak stalo na návrh Karla Schwarzenberga, tehdy předsedy Mezinárodní helsinské federace.
Pan Morawitz obětavě dojíděl z Vídeňského Nového Města do Vídně, mezi přáteli shromaďoval prostředky na podporu pronásledovaných obhájců lidských práv a jejich rodin v Československu, pomáhal rozšiřovat informace pro rakouský tisk, zejména v době konání následné helsinské konference ve Vídni. Po roce 1989 jsme dále udrovali přátelské vztahy, vídali se s ním a jeho rodinou ve Vídni i ve Vídeňském Novém Městě. On a jeho choť se osobně zúčastnili křtu mého prvního vnuka, k vánočním svátkům jsme si vdy vyměňovali blahopřání. Pak u jsem se mohla jen dotazovat jeho syna, zaměstnaného v Kathpressu, na otcův zdravotní stav. Pan Johann Morawitz zůstává v mé paměti příkladem nezištné dobročinnosti.
*
Také Jiří Hochman, legenda československé urnalistiky, se doil vysokého věku, ovšem do konce své pozemské pouti ve svěesti. Ještě v listopadovém sdělení přes internet mi psal, e pilně běhá, plave, trénuje... Hochmanovy texty z konce šedesátých let byly útočné a originálně vtipné, jejich autor ani nadále nemlčel a stal se záhy terčem Státní bezpečností. Patrně proto utrpěl váné zranění při autonehodě. Léčil se v Thomayerově nemocnici v Krči, kde jsme ho s muem navštívili. Bylo to mé poslední osobní setkání, vícekrát jsme se neviděli. Pod hrubým nátlakem vrchnosti, o ní sepsal známou Kroniku místodrení v Čechách, odešel s rodinou do USA.
Dříve jsem se s ním vídávala vzácně. Jednou jsem ho poádala, aby přišel přednášet o svých zahraničních poznatcích, především z Ameriky, na Univerzitu 17. listopadu. Vyhověl a zajímavě, s kořením osobitého humoru, vyprávěl. S mým muem si náramně rozuměli, měli podobnou povahu, se sklonem k rošťárnám na účet spolupracovníků. Don Špagát, jak můj mu štíhlému dlouhánovi říkal, zanechává nesmazatelnou stopu v dějinách novodobé československé urnalistiky i ve vzpomínkách velmi početných přátel.
*
Na počest 85. narozenin dr. Františka Kautmana uspořádala koncem ledna v Klementinu jednodenní konferenci s referáty literárních kritiků a vědců praská Společnos t Dostojevského. Autor mnoha vědeckých publikací, esejů, ale i vlastních próz a veršů je toti prominentním znalcem díla F. M. Dostojevského. Především starší generaci je také znám jako výsostný vykladač a propagátor tvorby Franze Kafky, jemu věnoval monografii Svět Franze Kafky, která vyšla v sedmdesátých letech samizdatem a po roce 1989 se konečně objevila na kniním trhu. Kautman byl spoluorganizátorem slavné liblické konference v roce 1963, která postavu a dílo praského německy píšícího literáta světu připomněla. Seznam Kautmanových publikovaných knih i dosud nevydaných titulů by byl takřka nekonečný, neboť se jedná o tvůrce nadmíru pracovitého, s mimořádnou erudicí. F. Kautman nesměl v letech 1970–1989 publikovat, podepsal mezi prvními prohlášení Charty 77. Narodil se v Českých Budějovicích, kde jsem jej jako studenta poprvé potkala. Jeho matka i sestra byly rovně literárně činné.
(Obsáhleji psáno pro Vídeňské svobodné listy)
Dagmar Vaněčková, Vídeň
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.