Od prvního ledna tohoto roku dolo k řadě právních změn, a to i na úseku pracovního práva a zaměstnanosti, které se ze své podstaty dotýkají takřka kadého člověka. Stručně si připomeňme, e od počátku roku 2012 dolo ke změnám právní úpravy například zkuební doby, odstupného, společníci a jednatelé mj. musí nyní platit celé sociální pojitění, mění se úprava populárních dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr a řada dalích věcí. Dovolil bych si kriticky se zamyslet na jedním nově upraveným institutem z oblasti zaměstnanosti.
Konkrétně mám na mysli novelu zákona o zaměstnanosti, je mj. zpřísňuje pravidla pro výplatu podpor v nezaměstnanosti. Ačkoliv jsem v minulých volbách volil jednu z pravicových koaličních stran (co moná v Listech není úplně moudré přiznávat, ale dobře mně tak), mám ke zmíněné vládní změně zásadní výhradu. Nelíbí se mi, e vstupuje v účinnost legální úprava, dle které by fyzické osoby zasaené nezaměstnaností měly monost dostat ji po dvou (!) měsících po registraci na Úřadu práce nabídku tzv. veřejné sluby. A to v rozsahu a 20 (!) hodin týdně. Pokud by ji bez váných důvodů odmítly, byly by z evidence pracáku vyřazeny. To znamená, e přijdou nejen o nezaměstnaneckou podporu, ale budou za sebe muset i platit zdravotní pojitění, jinak se vystaví riziku značných penále ze strany zdravotních pojiťoven.
Zcela nepřiměřeně je krátká doba, po kterou můe člověk de facto na plný úvazek shánět zaměstnání. Dva měsíce jsou velmi krátká doba, jak vím od spoluobčanů, řada pracovních konkursů trvá reálně měsíc či jetě mnohem déle, a to jetě uvaujeme o ideálním případě, e je pro uchazeče o zaměstnání vhodný konkurs vypsán zrovna tehdy, kdy v minulém zaměstnání skončí. Pokud někdo pracuje 20 hodin v reimu veřejně prospěných prací – co bude zpravidla například údrba veřejných prostranství, úklid a údrba veřejných budov anebo komunikací –, pak mu asi mnoho sil a času na hledání práce nezbude. Doba podpory v nezaměstnanosti v ČR nyní činí maximálně pět měsíců (do 50 let věku zaměstnance), respektive 8 měsíců (do věku 55 let), případně 11 měsíců (více ne 55 let). Minimálně po dobu pěti měsíců bych nechal nezaměstnané v klidu, ale přitom naplno hledat práci.
Nevidím velkého smyslu v tom, aby například vědec, chirurg, právnička nebo učitel, který ztratí po dvaceti letech práci, musel jít u po pouhých dvou měsících na ÚP zametat chodníky. Nota bene je dobré připomenout, e onen člověk celou předchozí dobu platil sociální pojitění, take mu česká veřejná správa nečiní ádné milodary tím, e mu vyplácí podporu v nezaměstnanosti.
Neméně problematické je i to, e zákon nijak nereflektuje, jak dlouho člověk předtím řádně pracoval a platil sociální pojitění! Na jedné lodi se tu ocitá člověk, jen 20–30 let platil pojitění, s fluktuantem, který zneuívá sociální systém. To má být spravedlnost?
MPSV sice operativně vydalo pokyn, e veřejné práce mají dostávat hlavně lidé dlouhodobě nezaměstnaní – patrně déle ne jeden rok – co lze vítat jako praktické, byť pokyn nemá ani mít nemůe sílu zákona a můe být rychle změněn. Nicméně volič si musí poloit otázku, proč byla ona dvouměsíční úprava vlastně přijata. Jde o dlouhodobě promylenou reformu? Nejde o dalí (nepřímý) útok na střední třídu?
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.