Jste zde: Listy > Archiv > 2012 > Číslo 1 > Václav Jamek: Spálené v mozku ganglie a dalí sprostá malůvka
Li a hlouposti, hlouposti a li. Z dalekých Vizovic pacholky Schwarzenbergovými pádícími ve stopách vyputěného běloue povolána k vládě jakási ministryně kultury. Cestou do Prahy stihla vydat jedno prohláení a od té doby ji nikdo neviděl. Nikdo u neví, ani jak se jmenovala. Spurná? Hodinová? Tak nějak. To prohláení ovem stojí za pozornost. Paní ministryně byla přesvědčená, e z kultury se má stát postarat (kromě církevních restitucí, které sem spadly cestami nevyzpytatelnými) pouze o historické pamětihodnosti (pokud je předchozí ministr nestihl zbourat), protoe na rozdíl od vykradených českých ruin se ijící umělci dokáí zaopatřit sami. Neboli kdy takový národní umělec skončí směnu u pokladny v supermarketu, potom druhou směnu jako slečna na erotické telefonní lince, aby z návodu páně Kalouskova udrel při ivotě své rodiče a zaplatil kolné svým ratolestem, jako i veliké nadstandardy prosté a supernadstandardní (který taťka by nedopřál dítkám alespoň obyčejnou sádru místo přidrátovaných dlah?), a kdy konečně vstane od verpánku, kde opět z návodu páně Kalouskova sám ije boty pro sebe a své blízké, můe se svobodně věnovat svému umění, kdy jinak nedá. Přeloeno do řeči obecně programové, tato ministryně, natěstí zmizelá, míní budovati český kulturní rozkvět cele na základě ochotnickém, kterýto jediný ve svém domovském městysi poznala. Dvě století českého kulturního vývoje jsou vniveč, a hloupost národem cloumá. Schwarzenbergovo refeudalizační ochotnické hnutí Za zeměkouli tradičně placatou dál neochvějně kráčí vzad.
Hloupost, a oči přecházejí, stihla i ve věcech nejprostích památku Václava Havla. Jakou přezíravost k české státnosti projevovali dokonce Havlovi přátelé vyjadřující nevoli nad pompou státního pohřbu: e prý by Havel nic takového nechtěl. Jene Havel nebyl pohřbíván jako soukromník, ale jako prezident České republiky, a republika musí předevím ctít sebe samu: své zákony, svůj řád, své představitele, pokud se z nich nevyklubali ničemové. Jestli si přátelé chtěli Havla pohřbít podle svého, neměli ho poutět do prezidentského úřadu. Pitomost u zcela malicherná, úměrná ubohému chování politických představitelů během vech dosavadních prezidentských voleb, propukla ovem naplno, jen co slzy oschly, v nechutných debatách o tom, zda by se po Havlovi mělo vůbec něco pojmenovávat. Samozřejmě e mělo, a ne nějaká zapadlá slepá ulička mezi novostavbami v Řeporyjích, ale třeba praské náměstí Míru! Byla to přece po půlstoletí první hlava státu hodná toho jména! Zas jde jen o to, jak si váíme sebe samých. Místo toho slyíme, jak by to bylo nákladné, kdyby firmy a instituce na přejmenovaných adresách musely platit za nová razítka. A pak je tu jetě tento úchvatný argument: u nás se kadou chvíli vechno mění, tak proč si s tím dávat práci, kdy by se to za pár let třeba otočilo a ulice Václava Havla by se zas přejmenovávaly po někom jiném. Skvělá to předvídavost: ké by se byla uplatnila té při vymýlení soukromých penzijních fondů, kterým se lidé mají upsat na desetiletí (a vůbec se jim neřeklo, e to u nestojí za to, protoe reim padne), a ké by nai mocní měli i k přítím důchodcům stejnou ohleduplnost jako k razítkům!
Ostatně kdy jde o razítka, líčí se stokorunové výdaje jako zhoubné plýtvání, ale sotva přijde řeč na církevní restituce, stávají se najednou z miliard zanedbatelné částky.
Ale co: národem zkrátka cloumá hloupost. Nikdo si nic nedá dohromady, k čemu nám dopomáhej kola.
Na hlouposti snadno vykvétá le. Proto je hloupnutí národů v nejlepím zájmu pánů planetárního hazardu. Nejsme daleko od chvíle, kdy budou muset vichni uchazeči o vysokokolské studium skládat přísahu věrnosti Mezinárodnímu měnovému fondu (ministr kolství Dobe na tom pilně pracuje); moná se za tím účelem ustanoví i nějaký financpape: pár schopných lidí potřebuje i finanční oligarchie, k technickému rozvoji a tak vůbec, a ostatní tak blbé, jak jen to jde, podle hesla K maturitě trojčlenku nepotřebuje, reklama a profesor Klaus ti vechno vysvětlí. (A se probere, bude proívat svěest díky výkačce Orbán a nebude si nic pamatovat. All you need is Klaus.)
Krásně se to le, kdy lze na hloupost publika spolehnout. Tuhle v Právu napsala komornice exekutorská na závěr svého článku: Více (ne ehrat na exekutory) by pomohlo dluníkům připomínat, e dluhy se mají platit, a e pokud nejsou uhrazeny dobrovolně, má věřitel právo je vymáhat, ať u je dluník běný občan, stát či hlavní město Praha. Kdopak by s tím nesouhlasil – je-li tak hloupý a neuvědomí si, e o tohle vůbec nejde. Jde přece o to, aby se dluníkům alespoň jednou povinně připomínalo, e nějaké dluhy mají, místo zákeřných právnických machinací, které je nakonec zruinují (za komunistů se to prosím muselo třikrát); jde o to, aby se na základě těchto machinací dluné částky nenásobily padesáti ani dvaceti a lichva ve vech podobách se konečně trestala vězením a propadnutím majetku. Vůbec asnu nad tím, e stát není dosud zasypán stovkami alob o odkodné za bezpráví (musíme být váně hloupí); i kdy se toti postupuje podle zákonů, jde podle veho o zákony zločinné, odporující principům právního státu, tedy nejen listině práv a svobod, ale také onomu slavnému článku 9 Ústavy, na základě jeho pochybného výkladu se u nás zatím jenom ruí volby. Parlament jedná protiústavně u jen tím, e zločinné zákony nejprve přijal a posléze bez prodlení neopravil.
e ovem český ministr nevzdělanectví spoléhá na hloupost svých protihráčů i v jednání s vysokými kolami, to svědčí spí o jeho vlastní hlouposti; co nedávno dokázal, kdy odpapoukoval názor, kterým je u nějakou dobu posedlá ta nejhorí část naeho podnikatelského prostředí (neuznávající existenci ádného společenství a hlásající takovou sociální bezohlednost, e by s ní neuspěla ani ve Spojených státech) a který lze stručně shrnout takto: proč by měli ze svých daní platit studia jiným dětem lidé, kteří své děti na studia neposílají, například dělníci? (Ne, není v tom ádné sociální cítění, dělníci tu vlastně znamená idioti.) Odpověď je prostá, ale těmhle lidem, jak by řekl Josef Váchal, odumřely v mozku ganglie nutné k jejímu pochopení: protoe ze vzdělanosti svých členů (jiná neexistuje, lidstvo lze vzdělávat jen po jednotlivcích) má prospěch celé společenství včetně idiotů. Vlastně je to stejné, jako kdyby se bezdětní domáhali zruení daňových úlev na děti: v tomto případě najednou kupodivu chápeme, e jde o vklad do budoucnosti, na které my starí podíl mít nebudeme, ale přesto na ní záleí. Tomu, e bezdětní platí vyí daně, se kdysi lidově říkalo daň z impotence; příspěvek, jím podporují studia nadaných dětí ti nai spoluobčané, jejich děti se na koly nedostanou, nazvěme tedy daní z nevyvinutosti. Já jakoto bezdětný prohlauji na svou čest, e na vzdělání dětí, které logicky nemohou být moje, dávám ze svých daní rád: je to jeden z mých příspěvků k budoucnosti národa (nebo alespoň výraz toho, e hodlám odporovat naí zkáze, i kdyby u byla neodvratná); druhý spočívá v tom, e toto vzdělání sám poskytuji za mzdu poměrně skrovnou, a třetí v tom, e kvůli tomu klidně snesu pohrdání od miliardářských spratků, kteří na vzdělání druhých přispívat nechtějí, ačkoliv peněz na to mají dost, a jetě se přitom schovávají za dělníky.
Ministra se spálenými gangliemi vem čert, pokud mono doopravdy. Horí je to, kolika asi lidem mohou tyto vásty připadat racionální a podloené; tak jako mají mnozí za podloenou mistrovskou le pseudoekonomickou, kterou nám co chvíli servíruje nejlepí ministr financí vech dob (jinak u to v téhle vládě nejde) a vrchní poumpný Kalousek: toti o tom, e průběný důchodový systém nelze udret, protoe starých lidí je čím dál víc a jsou tak nepřizpůsobiví (ijí neúnosně dlouho), kdeto ekonomicky aktivních lidí je na ně málo a zaplatit to prostě nemohou. Take, občánku, je-li ti rajtofle milá, hr na penzisty! (A se tobě třásti bude ruka, koryto ti synek udělá: změkčilé 19. století! Neruda u ten příběh hodně zulechtil, v původní středověké verzi vyhání syn svého otce pryč z domu jen s houní na přikrytí, a vnuk si polovinu houně schovává, aby stejně počastoval svého zploditele, a přijde jeho čas. Zkrátka, vyivovací povinnost. Tak neochvějně vzad kráčí Kalouskovo ochotnické hnutí.)
Ve stejný čas tý Kalousek vyhlauje, e kdyby záleelo na něm, tlačil by cenu práce jetě ní, ne kde u je. Cena práce, milí negramotové, to jsou vae mzdy. A jestli si to neumíte dát dohromady: za patné financování průběného důchodového systému nemůe nedostatek ekonomicky aktivních lidí (dříve pracujících), ale jejich nízké mzdy, neboli ministr financí Kalousek tlačící cenu práce stále ní a ní. Tak vypadá v hrubém náčrtu druhá sprostá malůvka sociální, jak jsem ji slíbil. Pěkně se vyjímá na dveřích veřejného záchodku, jeho definitivní úklid zařizuje Schwarzenbergův sbor dobrovolných umpíků. A to ji do přítě hodlám jetě vybarvit a vystínovat.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.