Rok 2011 mi symbolizují dva konce, v lednu zemřel Jiří Dienstbier, v prosinci Václav Havel. Úmrtí bývalého prezidenta jsme uctili důstojně, byl jsem překvapen mnostvím lidí, kteří říkali, jak pozitivně jejich ivot ovlivnil. Najednou slova pravda a láska byla opět pouívána bez ostychu a s určitou hrdostí. Jsem zvědav, jak v budoucnu naloíme s dědictvím Václava Havla. Ale to u by bylo na přehled událostí roku 2012.
Vláda začala plnit programové prohláení, kompletně připravila protikorupční balíček. Zřejmě to nejdůleitějí, co země potřebuje. Důchodová reforma, sociální, úsporná opatření, reforma zdravotnictví, to ve v určité míře musíme udělat, aby stát lépe fungoval, ale boj proti korupci stojí nad tím vím. Nikoliv pouze proto, e v konečném důsledku můeme uetřit miliardy ročně, ale kvůli tomu, e korupce podkopává demokratický základ státu. K tomu jsme byli doposud velmi lhostejní a mnozí nai politici přezíraví. Bohuel selhal předevím Václav Klaus, a to ve vech svých dosavadních politických funkcích. Ani jako prezident nepřestal deklarovat, e toto je pod jeho rozliovací schopnosti. My jsme ovem po celé polistopadové období sledovali, e je svému krédu věrný. Nelze nevzpomenout, jak přistupoval k financování ODS v devadesátých letech, jak si liboval v období opoziční smlouvy, ale podezření budí i nedávné události. Společnost Key Investments spravovala stamilionové částky některých praských městských úřadů, ale třeba i Klausova think--tanku CEP. Zatímco Key Investments nebyla schopná radnicím peníze vrátit, CEP v roce 2011 peníze obdrel. Případ popsal server Česká pozice, jiná média mu, zdá se, nevěnovala pozornost. Jednou z praských částí, která musí případ Key Investments stále řeit, je Praha 6. Netýká se to ale tehdejího starosty Tomáe Chalupy, který smlouvy podepisoval. V lednu 2011 se stal ministrem ivotního prostředí. Nahradil kolegu, který měl být poblí korupce. Začal tím celoroční seriál výměn ministrů Nečasovy vlády.
Od ledna dostala vláda příleitost ukázat, jak to s bojem proti korupci myslí váně. Na konci měsíce deník Právo uvedl, e ministerstvo financí podalo trestní oznámení kvůli podezřelé zakázce, kterou v době českého předsednictví obdrela firma Promopro. Zakázku získala od vlády, konkrétně od sekce pro české předsednictví. Tu vedl Alexandr Vondra. Ministr vak deníku řekl, e smlouvu s firmou Promopro z doby předsednictví EU osobně nezná, nevyjednal ji ani nepodepsal. O pár dnů později ministr financí Miroslav Kalousek v rozhovoru pro Hospodářské noviny v podstatě svého kolegu z vlády obvinil, e během českého předsednictví EU přiel český stát o stamiliony korun. U v té době jsme tuili, e se celou kauzu nepodaří objasnit, mimo jiné také proto, e se ministr Vondra stal symbolem hájemství a neústupnosti ODS. Jeho konec by tato strana povaovala za svou vlastní velkou prohru.
Po určité naději pramenící z výroků soudů nií instance praský vrchní soud vynesl v případě tzv. justiční mafie opačný rozsudek. Marie Beneová správně viděla v jednání bývalé nejvyí státní zástupkyně Renaty Vesecké a několika jejích známých z právních struktur spolčení. Toto spolčení pojmenovala mafií. My si je pamatujeme jako justiční mafii. Podle soudu se Marie Beneová musela omluvit za výroky, jimi paní Veseckou a spol. obvinila z ovlivňování některých případů, například vyetřování údajné korupční kauzy senátora a někdejího předsedy KDU-ČSL Jiřího Čunka. Přitom vichni víme, e vláda případ svého ministra Čunka ovlivňovala, mnozí tvrdí, e lo o nejhrubí polistopadový zásah politiků do nezávislosti justice. Přiblině ve stejné době jsem si v deníku Aktuálně.cz přečetl, e by na ministerstvo kolství měl přijít Ladislav Bátora, který byl v minulosti členem Národní strany. Po první vlně nesouhlasných výroků od zástupců občanské veřejnosti přitvrdil Tomá Halík. Ladislava Bátory se toti zastal, jak jinak, Václav Klaus. Vechna osočování pana Bátory označil za diktaturu politické korektnosti, Tomá Halík řekl, e se prezident přibliuje mylenkám faizujících maloměťáků. Po dvaceti letech své existence poněkud přitvrdila rovně ODS, ta si toti kvůli spolupráci s KSČM na komunální úrovni zruila 18 místních sdruení. A přitvrdil také prezident. Kritizoval vládu za to, e přidala lékařům, e kabinet příli ustoupil jejich protestu. My si ho vak pamatujeme rovně jako premiéra. V jednání s odbory nikoliv neústupného a nikoliv hrdinného.
Zajímavým způsobem se snaila získat ztracené dokumenty vojenská policie. Deset plně ozbrojených přísluníků vtrhlo do České televize, byť údajně na základě soudního příkazu, kde prohledávali kancelář redaktora Karla Roánka. Od tohoto postupu se distancovali premiér, ministr obrany, státní zastupitelství. Otázkou je, v čí hlavě se můe něco podobného v demokratické zemi zrodit. Nemohlo to skončit jinak, ne e pověřený éf vojenské policie Jiří Neubauer zprostil sluby velitele zásahu v ČT. Uznal rovně, e policisté při prohlídce budovy chybovali.
S koncem zimy se sociální demokraté definitivně odřízli od Jiřího Paroubka. V polovině března si zvolili do čela svého úřadujícího předsedu Bohuslava Sobotku. Před sjezdem se od nového vedení distancovala paní Paroubková, ze strany vystoupila. Bez ví kodolibosti dodejme, e takový krok ČSSD spíe posílil, ne oslabil.
Pokračovala kauza Promopro. Ministr obrany Alexandr Vondra se přihlásil ke spoluodpovědnosti za hospodaření během českého předsednictví EU. Rovně se omluvil, e se mu dříve nepodařilo svou roli lépe vysvětlit. Koaličním partnerům vadilo vak nejvíce to, e Vondra nepřijal plnou odpovědnost.
V dubnu začal jeden z nejpozoruhodnějích případů české politiky. Redaktorům Respektu poslanec Věcí veřejných Jaroslav kárka sdělil, e dostává od lidí kolem ministra dopravy Víta Bárty peníze za loajalitu ke straně a za mlčení o jejím financování. kárkovi údajně nosili peníze v obálce kolegové – poslanci Michal Babák a Radim Vyslouil. Pan kárka svá slova záhy popřel. Nicméně Věci veřejné se ihned rozhodly poslance vyloučit ze strany i klubu. Jaroslav kárka vak policii předal obálku, na ní mohly být otisky prstů Víta Bárty. V ní mělo být 170 tisíc korun. Vít Bárta sdělil, e nelo o úplatek, ale o půjčku. Na stranu Jaroslava kárky se přidala poslankyně Kristýna Kočí, ta měla od Víta Bárty dostat půl milionu korun. Také ona byla ze strany a poslaneckého klubu vyloučena. Vít Bárta případ, jak se nyní říká, neustál a odstoupil z postu ministra dopravy. Vedení ODS a TOP 09 tato reakce nestačila a poadovala, aby z politiky odeli vichni, kteří byli napojeni na bezpečnostní agenturu ABL. Tedy i ministr kolství Josef Dobe. Nyní přichází moná krok pro sílu české vlády nejpříznačnějí. Premiér v polovině dubna nesl na Praský hrad rezignaci ministra dopravy Víta Bárty a rovně návrh na odvolání ministrů Radka Johna a Josefa Dobee. Ačkoliv Radka Johna nahradil Jan Kubice, ministr Dobe svou pozici uhájil. Prezident demisi zkrátka nepřijal.
ODS oslavila dvacet let své existence. Předseda strany Petr Nečas zdůraznil, e ODS je standardní, etablovanou stranou. Kritičtěji se vyjadřovali Nečasovi předchůdci, V. Klaus a M. Topolánek. Předposlední a zároveň teprve druhý předseda strany zúčastněné vcelku výstině pozdravil: Vidět znovu osvícené a vevědoucí tváře otců zakladatelů, olehané tváře hrdinů velké transformační války, spokojené a obtloustlé tváře smluvně opozičních kabrňáků, unavené a trochu bezradné tváře včerejích a dneních reformních kompromisníků a dokonce i tajemné tváře minulých, současných a potenciálních korupčníků. Vichni jsme tady, celá ODS.
Radek John, jak jsme si připomenuli, opustil ministerstvo vnitra kvůli závaným nedostatkům a patné práci. Na konci dubna ale vláda rozhodla zřídit svůj vlastní výbor pro koordinaci boje s korupcí. Výbor měl vést vicepremiér a předseda VV Radek John.
Poprvé se prezident distancoval od nějakého prohláení své pravé ruky, vicekancléře Petra Hájka, ačkoliv k tomu měl u dříve desítky příleitostí. Petr Hájek toti řekl, e ivot a smrt teroristického vůdce Usámy bin Ládina je mediální fikce. Ministr zahraničí Karel Schwarzenberg k tomu dodal, e Hájkovy výroky urazily spojence a prezidenta spřáteleného státu. Mj. zneváily dobré jméno České republiky a ohrozily její (tedy nae; pozn. P. .) zájmy. Nebyla to vak jediná jarní patálie, která prezidenta potkala. Na internetu se v květnu objevila nahrávka z porady Věcí veřejných, na ní mj. Vít Bárta hovořil o svém vztahu s Václavem Klausem. Říkal, e prezident udělá to, co mu on řekne. Bárta svá slova ze záznamu následně vysvětloval pitím těkého francouzského červeného vína. Lehké bílé moravské víno by nejspí vedlo ke stejnému úsudku. Z vlády definitivně odeel Radek John. Věci veřejné ztratily dalího ministra a rovně po ODS a TOP 09 poadovaly, aby vyměnily pár svých ministrů.
U na jaře jsme se dozvěděli, e velmi úspěně bojujeme proti korupci. Údajně osmnáct z celkem 58 opatření z protikorupční strategie bylo přijato, oznámil na přednáce pro studenty FF UK v Praze premiér Nečas. Proti takto úspěné vládě se začaly bouřit odbory, na Václavském náměstí se selo 40 tisíc nespokojených, stávku vak zakázal soud. Nebyla prý řádně ohláena. Uskutečnila se o něco později. Víme, e Karel Schwarzenberg má o něco vlídnějí pohled na ná vztah k Evropské unii ne jiní ministři, zejména proto mu vláda vrátila koncepci zahraniční politiky na dalí roky. Výhrady k ní měli, jak jinak, hlavně ministr obrany Alexandr Vondra a premiér Petr Nečas. Koncepci později kritizoval rovně prezident. Na setkání českých velvyslanců dokument označil za prázdný.
Pouze několik měsíců strávil ve své funkci ministr dopravy Radek merda. Po dohodě s premiérem ukončil své působení ve vládě. Se začátkem prázdnin skončila vládní krize, strany podepsaly na přání VV dodatek koaliční smlouvy. VV do vlády dostaly Karolínu Peake. Stala se vicepremiérkou a předsedkyní legislativní rady vlády. Vláda ji rovně pověřila vedením boje proti korupci.
V létě ji prezident Václav Klaus svého vicekancléře Petra Hájka hájil. Ten označil homosexuály za devianty. V Praze se toti chystal průvod homosexuálů. Prezident k němu dodal, e tato manifestace by neměla mít zátitu praského primátora; karneval není projevem homosexuality, ale homosexualismu. Sociální demokraté a Věci veřejné ovem prezidenta vyzvaly, aby odmítl Hájkova slova, e festival je nátlakovou akcí a politickou demonstrací pokřiveného hodnotového světa.
V polovině srpna dřevorubci za asistence policie dokončili ničení zhruba pěti tisíc stromů na umavě. V několika případech policie brutálně zasahovala proti demonstrantům, kteří se snaili stromy zachránit. Kdy jsem byl na konci srpna na Modravě, na parkoviti mne vítaly plakáty a transparenty odsuzující Stranu zelených a Hnutí Duha. Domorodci na nich psali, e oni jsou tu doma. Nic naplat, ale není to jejich lokální, nýbr ná národní park. Kácení bylo tragickou ukázkou nekompetentnosti ředitele parku Jana Stráského. A protoe soudy u nás nerozhodují ze dne na den, mnozí s tím počítají. Pokácené stromy jsou nenávratně ztraceny, přitom na podzim soud konstatoval, e policie zasáhla protizákonně. Policisté pochybili zejména v tom, e se vůbec nezabývali otázkou oprávněnosti kácení, proti kterému blokáda směřovala. Nesprávně také vyhodnotili otázku, proti komu zasahovat, uvedla právnička.
Alespoň částečně se potvrdila slova Marie Beneové. V srpnu nejvyí státní zastupitelství zjistilo pochybení v postupu státních zástupců v případu Jiřího Čunka.
Úředník ministerstva kolství Ladislav Bátora o Karlu Schwarzenbergovi napsal, e je to starý chudáček, co jen bezostyně prská. Ředitelem personálního odboru ministerstva kolství vak zůstal. Bátory se zastal jiný úředník, tajemník prezidenta Ladislav Jakl. Předseda iniciativy D. O. S. T. Ladislav Bátora je půl roku terčem sprostých útoků a měl by mít právo se sám bránit, zněl jeho výrok. Kvůli Ladislavu Bátorovi se odmítali účastnit zasedání vlády členové TOP 09. ODS si mezitím prosadila zřízení funkce státního tajemníka pro EU. Zcela jistě jde o naschvál namířený proti Karlu Schwarzenbergovi. VV ustoupily TOP 09 tím, e pan Bátora přestal řídit personální odbor, stal se vak zástupcem éfky ministrova kabinetu. Následně ministři TOP 09 začali chodit do vlády. Takové bylo jejich vítězství.
S koncem léta se opět dostáváme k ministru kolství. Před pár týdny nesl jeho rezignaci premiér prezidentovi. Kdo má na koho jaký vliv, jsme se dozvěděli po pár týdnech. Josef Dobe je nejlepí polistopadový ministr kolství, řekl nám Václav Klaus. Do značné míry ocenil i politiku Věcí veřejných, o Vítu Bártovi si myslí, e je to ikovný a bystrý politik. Záhy, a ani by to souviselo s prezidentovými výroky, protikorupční policie obvinila předsedu poslanců Věcí veřejných a ikovného a bystrého politika Víta Bártu z podplácení.
Karel Schwarzenberg si nenechal líbit kritiku od prezidenta. Ministr zahraničí ji povauje za promylený útok, kterým si prezident chystá půdu pro zaloení nacionalistické, euroskeptické strany. Ministr mu připomenul, e je hlavou státu a nemá se chovat jako někdy docela zábavný provokatér. Schwarzenbergův stranický kolega a ministr financí Miroslav Kalousek si také nenechá líbit kritiku. Na Malé Straně fackoval mladíka, který ho uráel. Novinářům to zavolal poslanec Věcí veřejných.
V podstatě ze dne na den Petr Nečas odvolal z vlády svého stranického kolegu ministra zemědělství Ivana Fuksu. Prezident Václav Klaus jeho návrh přijal. Byl to ji pátý odchod ministra Nečasovy vlády. Tzv. kontroverzní úředník ministerstva kolství Ladislav Bátora se vzdal funkce zástupce éfa kabinetu. Z ministerstva úplně ihned odejde, slíbilo se. Nakonec novináři zjistili, e na ministerstvu zůstal s malým úvazkem, aby mohl na konci roku od vlády rozpočtové odpovědnosti získat statisícové odstupné.
V ČSSD nastal dlouho očekávaný pohyb. Jiří Paroubek přeběhl k jiné straně, respektive oznámil, e zakládá novou politickou stranu Národní socialisté – levice 21. století. Jistě muselo být zajímavé, kdy ten název otiskly německé deníky.
Blíí se konec roku a se změnami ve vládě jetě není konec. Do podezření z korupce se dostal ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Ministr nedokázal objasnit své obchody s ji zmíněnou společností Key Investments v roce 2008. Poslední ministerská změna: takřka neznámý ministr kultury Jiří Besser rezignoval. Zjistilo se, e měl podíl v jakési společnosti, která koupila byt na Floridě. Pan ministr to bohuel zapomenul uvést v majetkovém přiznání.
Jak jsem napsal na začátku, 18. prosince zemřel Václav Havel. V ten den jsem seděl v recepci hotelu Mozart v Bruselu. Venku foukal ostrý vítr a sněilo. V restauraci naproti hotelu byla zapnutá televize, z dálky jsem viděl zelený pait, po něm běhaly dva anglické týmy. Hodinu před tím, ne jsem se tu smutnou zprávu dozvěděl, jsem po dlouhé době souhlasil s názorem Václava Klause. Ten označil přímou volbu prezidenta za fatální chybu a fatální omyl. K souhlasnému stanovisku mne vede předevím způsob, jakým on zastával prezidentský úřad.
Tečka.
Pavel aradín (1969) je politolog.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.