Onehdy jsem jela vlakem z Břeclavi do Brna. Jak tu bývala pěkná, úrodná pole po obou stranách trati! Radost pohledět. Vdyť jiní Morava bývala nazývána zahradou českých zemí – to kvůli vinicím, zelenině a ovoci. Hned po střední části Moravy, Hané, kde jsou i černozemní lány, je poskytovaly největí mnoství cukrovky výborné kvality, sladovnický ječmen a vynikající penici na pečení chleba a koláčů. No a hned za tou poehnanou, úrodnou Hanou vynikala jiní Morava v úrodě zemědělských plodin a jejich zpracování. Kdo by neznal znojemské okurky a uherskohradiťské nakládané zeleninové směsi?
Cítím vzápětí, jak je ta otázka hloupá. Mladá generace tyhle české plody země a jejich zpracovanou podobu v naich vlastních konzervárnách Fruta u znát nemůe. Nedávno vzniklé hyper a supermarkety jsou zahlceny výrobky cizích zemí, často několikanásobně draími ne nae vlastní ovoce, zelenina, květiny, mléčné výrobky. Nai zemědělci jsou z příjmových skupin na posledním místě. Musí omezovat výrobu, není jim dovoleno vyrábět tolik, kolik by chtěli a mohli. Úrodná půda kolem elezničních tratí, měst a vesnic se stala staveniti.
Obrovské plochy jsou zastavovány kancelářskými budovami a obchodními monstry vlastníků z ciziny. Podél trati se tyčí třebas mezi Herpicemi a Brnem mnoící se série řady chmurných edivých budov – sklo a beton. Víc ne rok jsou na nich cedule For sale. Byly tu potřeba? Kdo je potřeboval místo zeleně? Celá jiní část města je zaneřáděna obrovským provozem aut a vysokými budovami hypertrofujícího molocha spotřeby, včetně budov mnohdy záhadného určení. Betonová a dladicová spleť silnic pohlcuje chodce jako zabloudiví mravence.
Dálnice a nejen ty se hrouí jakoby do kanálů stěn, místy i do tunelů. Člověk přestal vidět při cestování přírodu a okolí, jím projídí. Je ponořen mezi beton, dladice – ty často dominují dokonce i v parcích – a jinou denaturovanou hmotu. Kdy je konečně dopraven do městské aglomerace, ocitá se v síti mimoúrovňových silnic a výkových budov. Deprese z tohoto akcelerujícího pokroku na mne dolehla zejména při nedávné cestě autobusem do Vídně. Rychle nae civilizačně jetě pokročilejí sousedy doháníme.
Tíseň a strach mne naplňuje při pomylení, čeho se dočkám za rok, za pět let, jak bude vypadat prostředí pro ivot člověka, a v něm budou muset ít nae děti a vnuci. Jak bude lidská bytost ztracena a stísněna uprostřed svého vlastního výtvoru? Tahle mylenka mne tíí jetě víc po nahlédnutí do sousedního státu, který je jetě o krok dál v tom lidském spěchu odněkud – kam?
*
Je nás sedm miliard... Co na to říkáte? ptali se v Českém rozhlase různých lidí. Stanoviska k tomuto obrovskému rozmnoení lidstva na Zemi byla vesměs kladná. Také předpovědi vypovídaly, e se lidé budou dále rozmnoovat, i kdy pravděpodobně přírůstky obyvatel Země budou nií. Ná počet poroste snad a do takových dvanácti miliard, a pak se snad zastaví. To prý proto, e vude bude materiální a vzdělanostní pokrok a je známo, e v zemích blahobytu se stalo zvykem – a na výjimky, větinou v silně náboenských rodinách – přivádět na svět jen jedno, nejvý dvě děti.
Co takhle zdroje potravin pro tolik náročných aludků? Co produkce odpadků a zahlcení prostředí odpadem pevným i plynným? A co prostor pro ostatní ivočiné druhy, který se u teď katastrofálně zmenuje a je pokozován činností člověka? To platí i o druzích z říe rostlin.
Pravda, v pořadech ČT2 a v některých přírodovědných časopisech občas bývají publikovány informace o přelidněnosti planety a jejích důsledcích. Méně – jak z toho ven. Vzhledem k náporu reklam, které nabádají ke stupňování spotřeby vude a neodbytně, jsou takové informace varující člověka před bezhlavým jednáním jen kapkami v moři. Ekologové a jejich strana zůstávají na okraji zájmu spotřební společnosti.
Rychle klesá biodiverzita – ubývá ostatních druhů na Zemi. Člověk vak ke zdravému fungování ostatní druhy potřebuje. Přirovnejme to třebas k letadlu, je ke svému bezporuchovému letu potřebuje tisíce součástek. Zkusme postupně ubírat roubků a matiček! V jedné chvíli nastane kritický bod, a letadlo se zřítí. My zvířecí obyvatele Země potřebujeme, ale oni nepotřebují lidi. Lidé ádnému druhu nikdy k ničemu dobrému nebyli – naopak. Ostatní ivočichové a rostliny tu mohou ít bez nás, my bez nich ne.
Denně ubíráme ostatním jejich přirozené prostředí k ivotu. Kromě toho je hromadně zabíjíme. Vytváříme umělá, v přírodě k ivotu neschopná plemena. Extrémně vylechtěná jen k uitku člověka. Jednak pro potraviny, ale také jako hračky člověka. ivé zotročené, na člověku absolutně závislé hračky, které vnímají a cítí...
Jak dlouho jetě?
Eva Dobíková, Brno
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.