Projev prezidenta Václava Klause na smutečním shromádění k uctění Václava Havla splnil nejnáročnějí kritéria. Jde-li o osobnost bývalého prezidenta, zcela určitě. V projevu jsou ale dva obecnějí problémy, které by neměly ujít pozornosti. Ten první připomíná podobně pozitivní vystoupení na podzimním shromádění velitelů armády, kde vak Václav Klaus i dost oidně řekl: Páni generálové a důstojníci, potřebu armády pomůete obhájit, jen kdy budete spolu s některými z nás obhajovat existenci naeho státu – ve světě před globalizačními a v Evropě před unifikačními tendencemi. Poádal tedy o skupinovou podporu, co jako vrchní velitel v demokratické společnosti neměl. Podobný obrat s klíčovým významem o údajném počínání V. Havla zvolil V. Klaus i ve smutečním projevu: Významnou roli sehrál i svými konkrétními kroky, ve kterých vědomě a rozhodně podpořil ty z nás, kteří v roce 1989 neviděli jen druhý rok 1968 a jen druhý pokus o socialismus s lidskou tváří.
Zatímco v prvním projevu Václav Klaus zaádal o podporu ex ante, ve druhém chtěl posvěcení ex post. Pročteme-li Havlova bezprostředně polistopadová vystoupení, zvlátě v souvislosti s jeho zvolením za prezidenta a v novoročním projevu 1990, takové zjevné tendence tam nenajdeme. Ale ani později, jinak by nikdy nemohl hovořit o mafiánském kapitalismu. S touto terminologií přiel jako první.
Václav Klaus ani nesmlčel, co se ozývalo jako reakce na Havlovu smrt z úst jeho přátel z disentů: V posledních dnech opakovaně zaznívá názor, e jeho úmrtím končí jedna kapitola historie naí země. Přál bych si, aby tomu tak nebylo. Jak jinak, v opačném případě, konce jedné kapitoly, by utrpěla pravicová scéna, Václav Havel by nebyl zbaven odpovědnosti za to, co se u nás nyní děje a co měly vyjádřit i smuteční obřady. Nejde o konec jedné kapitoly či dokonce epochy, v naem vývoji stále platí spoluexistence jisté kontinuity, ale zároveň i rýsující se diskontinuity. Jde o střet dvou mylenkových a politických proudů, liberálně humanitního a konzervativně neoliberálního, který ve vztahu k Evropské unii nabývá a národoveckou podobu.
Jene, na co Klaus zapomněl, z politického nebe nezmizela ani kontinuita s osmaedesátým. Jen se přetvořila v podporu ideje sociálního státu. A tento solidaristický proud, do něho patří také odbory, převzal po právu z Havlova odkazu rozhodně víc ne proud národovecký. Jinak by Havel v posledním (nepředneseném) textu nevaroval primárně před převládáním ekonomických zájmů nad vím ostatním a zároveň si neposteskl, e se o některých věcech jednodue nemluví.
Antonín Raek, Praha
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.