Krátce po listopadu devětaosmdesátého roku jsem jistě nebyl sám, kdo choval bláhovou naději, e teď své kamarády ze Západu obohatíme zkušeností ze ivota v nesvobodě a e aspoň trochu obrousíme jejich občas donebevolající, často levičáckou naivitu. Moná nebylo všechno úplně marné – viz soustavný tlak někdejších satelitů impéria, aby se Evropa tolik nebratříčkovala s některými odpornými reimy, jako je třeba ten kubánský nebo barmský (na Čínu u si tolik netroufáme) –, ale v podstatě jsme dost brzy pochopili, e naše zkušenost je nejen nepřenosná, ale e také především byla docela zbytečná, e nám komunismus zkrátka ukradl kus ivota.
Nikomu ho neukradl víc ne nedávno zesnulému Ivanu Jirousovi. Patřím ke generaci, která se – vyrůstajíc v provinčním městě v době totální informační blokády o čemkoli smysluplném – s trochou nadsázky řečeno dozvěděla o existenci českého undergroundu díky iniciačnímu článku v reimním časopise Mladý svět. Zavilý přitroublý útok, marně se snaící ospravedlnit nepodmíněné tresty udělené za uměleckou tvorbu – ve skutečnosti za svobodný ivotní postoj v nesvobodné společnosti – pochopitelně musel vzbudit zájem. Vzpomínám si na mírné zklamání z poslechu prvních sehnaných nahrávek PPU, které se radikálně prolomilo a s jejich přelomovými Pašijemi (1978). Osahávali jsme tehdy svět, seznamovali se s pomalu zakazovaným Šafránem, psali první literární texty, hráli divadlo, po první premiéře odehrané shodou okolností v den procesu s Magorem & spol. následovaly první výslechy... Připadalo mi jaksi samozřejmé, e v tom světě navzdory vyvzdorovanému vzdělání míří mé první dospělé kroky na pozici – jak se dnes říká – nočního hlídače a poté do kotelny. Moná teprve dnes, kdy u tu Magor není, mi plně dochází, do jaké míry mu za svou ivotní cestu vděčím.
Prostor svobody, který on svými pobyty ve vězení paradoxně spoluvytvářel, byl tak veliký, e stačil na plnohodnotný ivot. V tu listopadovou noc jsme přišli nejen o jednoho z největších českých lyriků, ale té o duchovní vzor, stálou připomínku věčné pravdy, e s vlastní svobodou se nedá kšeftovat, o velikána srovnatelného v českých dějinách nekompromisním trváním ve svobodě snad jen s Ladislavem Klímou.
Vzpomínkovou mši v praském kostele sv. Ignáce celebroval biskup Václav Malý a nemohu se nezmínit o jednom zvláštním záitku. Magor byl podle církevních měřítek bezesporu katolík nehodný, ale společenství šedivých a proplešatělých mániček ho vyprovodilo na poslední cestu s obřadní důstojností. Maně mi vytanula na mysli vzpomínka na zádušní mši za někdejší redaktorku nakladatelství Odeon a šéfredaktorku nakladatelství Argo Evu Slámovou, kterou před necelým rokem vedl tý Václav Malý. V obou shromáděních jistě bylo přiblině stejné nemalé procento agnostiků, ateistů a absolutních horizontařů, ale v tom druhém případě musel biskup po chvíli začít plný kostel taktně řídit, přítomní nedokázali odříkat ani Otče náš. Nepřeceňuji to. Nabízející se úvaha, e zatímco ivot v paralelním ghettu přirozeně svým tlakem vedl k hlubšímu zájmu o tradici a duchovní kořeny, ten v šedozónní schizofrenní sféře, byť zprostředkující v rámci moného prvotřídní kulturu, vedl k jejich postupnému přetínání, je jistě příliš černobílá. Trudno ale domýšlet, kam bychom asi dospěli, kdyby se nám ten komunismus nesesypal v tak relativně krátké historické době.
Dnes jsou jistě jiná nebezpečí a Magor si jich byl bytostně vědom. Vděčíme mu za pochodeň svobody nejen v dobách temných, ale i za to, e ji pronesl do časů, kdy svobodu musíme hledat pracněji a s větším úsilím. Sám o tom často pochyboval a proíval nejednu deziluzi z nových poměrů. Jako by se kdysi snadno definovatelné, koncentrované zlo rozstříklo do desetitisíců ostrůvků beznaděje a hlouposti. Ale bojoval a do konce a stále byl mírou našich selhání a rezignací. Tou i zůstane.
Magore, díky.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.