Letos 17. září vzniklo v New Yorku hnutí Obsaďte Wall Street (Occupy Wall Street, OWS) tím, e se asi sto mladých lidí utábořilo v malém soukromém parku zvaném Zuccotti Park uprostřed té části města, kde jsou umístěny největší banky a také Newyorská burza. Během několika dnů jejich počet značně vzrostl, ale park sám je velmi malý a nepojme příliš velké mnoství lidí. Pak 29. září uveřejnilo hnutí své oficiální Prohlášení o okupaci, které obsahuje protest proti situaci, ve které se následkem krize z let 2007–2008 ocitlo velké mnoství Američanů. Podle oficiálních údajů je nyní postiených víc ne 100 milionů lidí, kteří ijí v chudobě nebo na hranici chudoby. Prohlášení mimo jiné obviňuje vládu, velké korporace a finanční instituce, e ukradly naše domy, otrávily naši pitnou vodu, zničily americká ústavní práva, jako je právo zaměstnanců svobodně jednat o kolektivních smlouvách, atd. atd.
Hnutí mělo rozsáhlou odezvu nejdříve v USA a pak v jiných zemích včetně například Řecka a Španělska v Evropě, ale také ve Střední a Jiní Americe. Ukázalo se také spojení s arabským jarem, zejména s Egyptem.
Hnutí důsledně trvá na svém nenásilném charakteru a důrazně se postavilo proti pokusům anarchistů, zejména v Kalifornii, napojit se na demonstrace OWS a provádět násilné útoky proti bankám a budovám korporací. Blíící se zima sama o sobě vytváří ovšem pro stanování zcela nepříznivé podmínky, ale hnutí samo u předběně odhadlo trvání této okupace na několik měsíců. Na mnoha místech u úřady také uvedly do pohybu policejní aparát s očekávaným výsledkem.
Ale hnutí se také dostalo projevů sympatií a podpory, dokonce i od bývalého viceprezidenta Al Gora. Protoe OWS jednoznačně vystupuje pro úsilí zabrzdit probíhající změnu klimatu, Gore jako aktivní a neúnavný bojovník o stejnou věc je pro OWS přirozený spojenec. Také odbory – včetně CIO-AFL – se účinně postavily za OWS.
Hnutí důrazně trvá na tom, e nemá ádné vůdce a ádnou organizaci, obvyklou pro podobná hnutí. Myšlenka rozpoutání takového hnutí se přiznává kanadské neziskové organizaci Adbusters, zaloené v roce 1989 ve Vancouveru. Letos se k hnutí připojila také ne docela čitelná organizace hackerů (spojovaná s hnutím kolem WikiLeaks) a mnohé svědčí o tom, e myšlenky západního studentského hnutí odporu z roku 1968 zdaleka nezanikly. OWS zavedlo kadodenní plenární schůzi, na které přítomní schvalují agendu příštího dne – projev přímé demokracie.
Ačkoli je obsah protestu tohoto protestního hnutí zřetelně antikapitalistický, jazyk jeho dokumentů se obratně vyhýbá ztotonění s jakoukoli ideologií. Jeden novinář v tom dokonce vidí recesi a dadaismus.
O potenciální síle tohoto hnutí, i přes policejní převahu v různých městech, se nedá pochybovat. Je čitelná u v jeho hlavním heslu, Jsme 99 procent, které vyjadřuje statistickou skutečnost, e jedno procento Američanů má větší příjem i majetek ne 150 milionů jiných Američanů. Odhaduje se také vliv tohoto hnutí na volby v listopadu 2012. Na několika demonstracích nesli stoupenci hnutí nápis Budeme volit – co je hlavně varování pro politiky obou stran.
Jiří Hochman (1926–2012) byl významný československý novinář, od 70 let il v USA na Floridě.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.