Jste zde: Listy > Archiv > 2011 > Číslo 6 > Václav Jamek: Sprosté malůvky aneb V stáří jak bys našel
Jednou z velkých mediálních odrhovaček (která se však médiím poslední dobou poněkud zadrhla) je tvrzení, e česká vláda své úasné reformy jenom neumí chudinka lidem vysvětlit, je taková nějaká celá nesmělá, červená se a zakoktává, a občanstvu tak uniká její pronikavá inteligence i její hluboký, vpravdě kapitalistický (a proto neviditelný) humanismus.
Ve skutečnosti se vláda musí jakémukoli vysvětlování vyhýbat jako čert kříi, a také se vyhýbá. Řeči o vysvětlování jsou ta nejlehčí z kouřových clon, které vláda vypouští, spolu s hnědavou špínou, na kterou Schwarzenberg zjevně nestačí. Kdyby u nás toti lidé mysleli, nebo alespoň kdyby jim to myslelo, nebo jim to třeba jen na chvilinku zapálilo (co nelze přes mnoství záporných důkazů nikdy úplně vyloučit), a vláda jim navíc opravdu vysvětlila, co dělá, měli bychom tu revoluci.
Vzhledem k tomu, e to ádný z ekonomů neřekne, i kdy to docela jistě všichni vědí, musejí holt nastoupit vzpurní penzisté z hnutí Probuď mladou a konečně těch pár sprostých malůvek načrtnout.
Malůvka první: penzijní fondy. Namítá se, e budou výhodné jen pro pojištěnce s vyššími platy, zato se odvodem zrovna jejich příspěvku oslabí všeobecná důchodová základna. Hlavní potí tkví ale v tom, e má jít o fondy soukromé, co má ten zásadní logický důsledek, e výnosy fondů budou systematicky zcizovány ve prospěch majitelů, tj. akcionářů. Fondy budou fungovat úplně stejně jako banky a úplně stejně budou brát vkladatele na hůl, zde však s naprostou jistotou trvalého vkládání bez monosti sankce (odchodu klientů). Banky u nás přece u dvacet let běí takto: spravují peníze akcionářů a klientů, vklady klientů však pouze znehodnocují vysokými poplatky a úroky blíícími se nule (nechám-li jistou sumu dvacet let zašitou v matraci a stejnou uloím na tu dobu v bance, ta v matraci zůstane celá, ta v bance se mi rozplyne, a to prosím nominálně, ani se pojme do úvahy nějaká inflace). Klientům se tvrdí, e vyšší úroky vyplácet nelze: kam se tedy ztrácí výtěek z operací, které banka se svěřenými penězi podniká? Přece do kapes akcionářů (a menámentů). Jistý bankovní manaer to kdysi v rozhlase řekl jasně (a při takovém pohrdání klienty by měly banky krachovat): Banky jsou tu pro akcionáře, a ti chtějí, aby se jim vyplácely dividendy.
S penzijními fondy to nebude jinak. Jejich bohatství bude tvořeno jednorázovým podílem akcionářů (fondů či peněních institucí, v jejich rámci budou fondy zřízeny) a dlouholetými pravidelnými vklady rostoucího počtu klientů. Protoe první pojištěnci, kteří do nich budou ukládat, nemají být starší pětatřiceti let, uplyne – při vládním odhodlání posouvat důchodový věk stále blí k nedoitelninám – nějakých pětatřicet let, ne se z nich na tuto stranu bude vůbec něco vyplácet. Bláhovou důvěru v to, e tak dlouhé období bude historicky homogenní a nedojde během něho k ádnému závanému otřesu (vláda komunistické strany trvala necelých dvaačtyřicet let, a jednolité období to nebylo) ovšem majitelé fondů na rozdíl od vkladatelů mít nepotřebují: na dividendy čekat nebudou. Zato a nadejde čas a zítřejší pětatřicátníci, doivší vetché osmdesátky, natáhnou třaslavé ruce po starobní jistině, copak e se to nejspíš dozvědí? Přece e časy byly zlé a jejich vklady se bohuel vůbec nezhodnotily, take celkový přírůstek k uloené částce činí 0,0032 %; pokud nebude záporný. V stáří jak bys našel, i vlastní mladistvou blbost.
A to ještě v tom lepším případě. Soukromí majitelé budou toti fondy nejen vysávat, ale také ohroovat. Akcionář – slovy ultraliberálů – je nejhorší moný vlastník: neboť za svůj konkrétní majetek nemá odpovědnost, jako svobodný motýlek si poletuje z květinky na květinku, je mu jedno, odkud saje, jen kdy saje. Ocitne-li se tedy nějaký penzijní fond v těkostech, budou akcionáři první, kdo ho potopí; jsou dokonce schopni ho do těkostí sami přivést a potopit ho z vlastního rozhodnutí, dojdou-li např. k závěru, e nevynáší tolik, kolik by chtěli. Akcionář své akcie kdykoli prodá, i kdy tím fond zničí; zatímco běný vkladatel z něho nebude mít úniku! Bude pak takové fondy zachraňovat stát z daní těch, kdo v nich pojištěni nebudou? Nebo (co je neméně vypečené) stát takovým pojištěncům řekne, ať si vystačí s tím, co dostanou z průběného systému. A ádný akcionářský podraz se samozřejmě nikdy nevyšetří.
K revoluci by mělo stačit u to, e přírůstek k součtu fixního vkladu vlastníků a rostoucího vkladu pojištěnců bude spotřebován daleko větší měrou vlastníky a menámenty (česky řečeno správci fondů) ne vkladateli, v jejich údajný prospěch se fondy zakládají. To, e tyto fondy budou vystaveny psychotické přecitlivělosti trhů a riziku dalšího drancování veřejných zdrojů na jejich sanaci, by mělo zvyšovat také explozivní sílu tohoto nesmyslu; to bychom však nesměli ít v ospalé české díře, kde se jen bláhově kmitá od jedné hlouposti k jiné. Nejsem matematik a některé faktory jsem určitě nechal stranou (např. inflaci, odměnu za savoir-faire, váhu odlišných rizik, včetně vyššího zisku pro klienta, ponoukaného k dravosti, který dovolí, aby se s jeho vkladem, a tedy i s jeho stářím spekulovalo odváněji, neboli hazardovalo), ale jsem si jist, e mechanismus této nové formy okrádání národa je zhruba takový, jak jsem ho popsal.
Rozdělení podílu na výnosech by se jistě dalo zákonem stanovit (moná se mýlím, ale v dostupných výkladech penzijních fondů nic takového není, zrovna tak jako jiný zákon ponechává na zvůli moci výkonné, co všechno budou zdravotní nadstandardy, s pouhým ujištěním, e tato moc bude na lidi hodná: to se spolehněte!); ale u vidím, co by na to naši ubozí politikové řekli: vlastníky a menámenty by to krutě demotivovalo (neboli vůbec by se nenamáhali se zhodnocováním vkladů a spokojili by se tím, e by fondy po jisté době prostě jen vykradli a zlikvidovali). Krom toho – a se hejlové do fondů chytí a nebudou z nich smět pryč, můe zase nějaký vychytralý Kalousek zákony změnit, a ve stávajícím zákoně jistě nestojí, e pokud tak moc učiní, smějí se hejlové sebrat i se svými vklady a vrátit se zase jen k průběnému financování.
Poctivější (tam, kde by nějaká poctivost existovala) by asi bylo, kdyby fondy (kdy u musejí být soukromé) neměly jiné vlastníky ne samy vkladatele, podobně jako zálony; akcionáři by tak sice byli ze hry, ale tu by zase začaly řádit zločinné menámenty, jak je to u nás obvyklé v institucích svépomocného typu, které se nemohou obejít bez toho, alespoň si najmout odborníky na obor, v něm se rozhodly působit.
Zkrátka a dobře, tam, kde je všechno prostoupeno zločinem a všechny legální záruky jsou nevěrohodné, řádného zákona není. Zákon o penzijních fondech s řádnými úmysly ani přijímán nebyl. A mimochodem: zločinu se dopouští u ten, kdo zločinu nebrání, zvlášť pokud je to přímo jeho zákonná povinnost – například proto, e řídí stát. Take kdy např. Schwarzenberg obhajuje vládní nečinnost v oblasti daňové progrese tím, e při vyšším zdanění by bohatší spoluobčané utíkali do daňových rájů, dopouští se trestného činu podpory trestné činnosti ve stavu přípravy a měl by jít před soud. Vyhýbat se placení daní je pokud vím protizákonné: stát má za všech okolností takové jednání stíhat a trestat, ne se vymlouvat, a dokonce mu ustupovat u při koncipování zákonů. Šetřit zákonem zločince je zločin, a co u se dá dělat, kdy údajně nejslušnější člen nejhoršího vládního kabinetu všech dob s klidným svědomím pracuje na ustavení zločinného státu?
V kadém případě nám tak stát sděluje, e není schopen ani nemá vůli nás před zločinem chránit.
Jakousi ponurou útěchou můe být to, e penzijní fondy nebudou moná vůbec uvedeny v činnost, protoe společenský systém se mezitím zhroutí. A kdo bude takový blázen, aby se v nich při dnešním běhu věcí na půl ivota uvazoval? Být já pětatřicátník, hlavu do této oprátky bych nestrkal. Volba se vyhraňuje: buď radikální změna základů ze sdílené obecné vůle či nahodile z chaosu, anebo ivot po krk v neřádstvu; bohuel tuším, co z toho je pravděpodobnější.
Sprostá malůvka druhá: takzvaná neudritelnost průběného financování důchodů. Příště, bude-li jaké. A jen tak na okraj: kladu si otázku, zda naše patologická situace neplyne z toho, e čeští novináři a s nimi značná část národa mají oddělené mozkové hemisféry: představte si, co by se v médiích asi strhlo, kdyby byl Paroubek ubalil pár facek některému z neurvalců, kteří po něm házeli vajíčka (co se dá pokládat za fyzické napadení); dnes ministr financí fackuje rozhněvaného občana za slova, byť sprostá – a provinil se ten občan? Nepřekvapilo by mě, kdyby to Kalouskově příšerné straně zvedlo volební preference. Z naší země se stává zběsilý Kocourkov.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.