Vdycky zmeškám oslavy, narozeniny, výročí... Tentokrát mi a Jirka Hanák připomněl, e to je u kolik? třiačtyřicet let, co nás ruské tanky definitivně osvobodily nejen od komunismu, nejen od socialismu, ale od jakékoliv třetí cesty, která, jak známo, vede rovnou do pekel. e jsme si ještě museli dvacet let počkat? Nu ano, ovšem, ale i po tom prvním osvobození to chvíli trvalo. To je tak pokadé. I napoprvé toho byly plné noviny, rozhlas jako dnes. Tenkrát se říkalo Díky Sovětskému svazu. Dnes se u ani neříká ještě e ti Rusáci přišli, i kdy to kadý ví. Mně nezbývá ne se se zpoděním omluvit. Můj hlas by byl v tom hluku stejně zanikl.
Kolem toho výročí se mě ptali: a jak jste si to představovali? Mysleli jste snad, e můete vyhrát? – Na takovou otázku musíte s pravdou ven. A pravda je, e to jaro nechtělo vyhrát. Jenom jaksi doufalo, e ho nechají ít po svém, bez pomoci z jedné strany a s nadějí, e ta druhá pochopí, e takhle to dál nejde. Ale to přece bylo naivní, říká tazatel. Jiný, a za sedmi horami a sedmi moři, taky trochu naivně dodává na tu dálku: Tady se znova mluví o tom, e jaro vlastně vyhrálo, jene Rusko to nemohlo tak nechat. Ani ti druzí, dodávám nahlas, u přes čtyřicet let. Vítězství jara prostě nechtěl nikdo, a na většinu obyvatel zanedbatelné země dvou národů, take to ani jinak dopadnout nemohlo. Myslet si něco jiného by bylo prostě bláznovství. Jene i bláznovství...
Před půl tisíciletím il za devatero horami učený teolog. Doba byla jako vdycky sloitá a vznášely se nad ní, jako vdycky, válečné mraky. Teolog nevydrel na místě, měl všude přátele, s nimi o té době diskutoval, protoe teologie je věc, vlastně věda sloitá. A se jednou octl v domě kamaráda v londýnském Bucklesbery. Thomas More byl také teolog, jene, ač vysoký hodnostář, měl tvrdou hlavu, která nakonec spadla pod katovou sekyrou.
Takové bývají důsledky debat a diskusí. Jisté však je, e Morův (měl bych napsat Moreho, podle Shakespeareho, Moliereho...) host za svého pobytu sepsal útlou kníku, která byla záhy z latinského originálu přeloena do dvou jazyků, do francouzštiny a češtiny. O víc ne pět set let později vyšla v jiné době teologických debat a diskusí v Čechách opět. Jmenovala se Chvála bláznovství a Jarda Putík o ní napsal velký článek do Literárek. Čtenáři, bylo jich přes sto tisíc, moná milion, se v té kníce všelijak poznali, stejně jako kdysi autorovi současníci.
Autor se toti u tenkrát nedrel pravidel odtaitých debat a diskusí, ale otíral se o témata, do nich mu nic nebylo. Bláznovství, nejen karnevalové, bylo jedno z nich. A protoe doba byla u tenkrát taková, rychle se rozneslo, e nejde jen o teologii. Potulný teolog kamarádil s Lutherem, psal třeba, e církev nemá horších nepřátel ne bezboné papee, kteří nechali Krista upadnout v zapomnění, vradí ho jako mor, kupčí se zákony... – Dej se k nám do party, nabízel mu Luther, nasaď si mou čepici (baret?) – Ale on odpovídal, jako o čtyři staletí později Melvillův (-eho?) písař Bartleby: Já bych... raději ne. Pape Julius si zas v té kníce přečetl, e křesťanská církev byla zaloena krví, krví stvrzena, a bojují za ni elezem, jako by Krista nebylo... a tak teologovi rychle nabídl kardinálský klobouk. Jsi přece náš! Jene teolog zase: Já bych... raději ne! – k válce záhy došlo, a ne k jedné, svět se rozdělil a nepřidat se k ádné ze stran bylo bláznovství.
Dnes si málokdo pamatuje jména maršálů, generálů, králů, jména všech těch bitev, a mnozí u ani nevědí, oč vlastně šlo. Jen ta útlá kníka zůstala: Běda vám, moudrým... A u Homér, ač slepý, praví, e blázen se učí na svoje útraty... Varovali ho: Nepřidat se ani k jedné straně je prostě bláznovství. Zůstal sám.
K chvále bláznovství napsal kdysi teolog tu kníku. Jmenoval se Erasmus a narodil se v malé rybářské vesnici na Rýně, která se dnes jmenuje Rotterdam.
Bláznovství budi pochváleno. Nebyla patrně náhoda, e první překlad té kníky byl tenkrát český.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.