Jeden můj známý jel před pár lety do Kuala Lumpur, aby na pozvání Malajců vyprávěl o zkušenostech zemí našeho regionu se systémovou transformací. Připomněl tam jako varování dnes ji zapomenutý nápad slovenského premiéra Vladimíra Mečiara, který v polovině 90. let docela váně uvaoval o přestěhování hlavního města z Bratislavy do Banské Bystrice.
Bratislava si podle jeho názoru nezaslouila, aby byla hlavním městem od roku 1993 nezávislého Slovenska, protoe její občané většinou volili opozici. Navíc Bratislava, maďarsky Pozsony, byla v minulosti korunovačním městem králů Uher, ovládajících Slovensko téměř tisíc let. – Pokud předák jakéhokoliv státu jako samovládce stěhuje hlavní město na druhý konec země, anebo třeba jen něco takového plánuje, řekl můj známý Malajcům, znamená to, e něco nehraje buď s tou zemí, anebo s jejím předákem. V té chvíli hostitelům ztuhly rysy a host z postkomunistické Evropy si uvědomil, jak příšerného faux pas se dopustil. Kuala Lumpur, největší město Malajsie, toti není jejím správním střediskem ani sídlem vlády. Ta působí ve městě Putrajaja, postaveném v polovině 90. let na zelené louce a pojmenovaném na počest prvního malajského předsedy vlády Tunku Abdula Rahmana Putry.
Takové příhody by si měli vzít k srdci naši misionáři svobody. Na touze pomoci zemím severní Afriky a Blízkého východu není nic špatného, ale po všech stránkách chvályhodné byly také před několika lety všeobecné sympatie k Oranové revoluci a touha podpořit Ukrajince v jejich boji za poctivou vládu a demokratický stát. Proč tedy zůstalo tak nemnoho z onoho nadšení a proč jsou efekty našeho angamá na Ukrajině tak mizivé? Bez smysluplné odpovědi na tyto otázky nemá cenu jezdit do Tunisu.
Prezident USA Barack Obama při poslední návštěvě ve Varšavě prohlásil, e Polsko představuje příklad zdařilého přechodu od diktatury k demokracii. Není však vůbec samozřejmé, e úspěch Polska, Česka nebo Maďarska lze zopakovat v libovolné světové oblasti. Rozhodla o něm toti celá řada činitelů, které se nevyskytly na Ukrajině a na které nemohou spoléhat ani státy severní Afriky.
Především bylo mezi občany zemí našeho regionu všeobecné přesvědčení, e jejich místo je v Evropě, tedy na Západě. Co víc, nikdo na Západě to nezpochybňoval a rozšíření Evropské unie bylo jen otázkou času – ádný seriózní francouzský nebo německý politik se neptal zda přijmout Polsko do EU, ale jen kdy a jak to udělat. Zřetelný a všeobecně akceptovaný cíl našich reformátorských snah – členství v EU (a NATO) – jim dal smysl a dynamiku, o jakých si Ukrajinci nebo Tunisané mohou nechat jen zdát. Kde bychom dnes byli, kdyby nebyla reálná vyhlídka připojení k nejbohatším státům Západu (a získání přístupu k unijní pokladně)? Pravděpodobně tam, kde je dnes Gruzie.
Rozhodující význam EU v procesu modernizace států regionu je zřetelně vidět na příkladu Balkánu. Tamní země se reformují, protoe počítají s členstvím v EU, a Unie s vede velmi pokročilé přístupové rozhovory (Chorvatsko) nebo přinejmenším slibuje jejich zahájení (Srbsko). Samozřejmě nemnozí lidé v zemích západní Evropy mají chuť dále EU rozšiřovat, ale balkánské země nelze na rozdíl od Ukrajiny odbýt – leí mnohem blí Německu, Rakousku či Itálii a případný ozbrojený konflikt v regionu by znamenal další mohutnou vlnu uprchlíků (za války v bývalé Jugoslávii v 90. letech poskytly západní země útočiště několika stům tisíc Bosňanů, Albánců, Chorvatů a Srbů). Balkánské země skutečně dělají pokroky a většina tamních společností je připravena na odříkání, jen aby se ocitli v Unii. Paradoxně představují výjimku Chorvaté, kde je ivotní úroveň nejvyšší v regionu, ale podpora členství v EU klesla na 25 procent.
Mají se Tunisko, Ukrajina nebo Bělorusko v budoucnosti připojit k Evropské unii? Ovšeme ano. Reálná pomoc těmto zemím by tedy měla spočívat ve vytvoření reálného scénáře přístupových příprav, rozepsaného třeba na víc ne deset let jako v případě Polska, Rumunska a jiných zemí regionu. Nelze? Nejsou na to peníze ani společenská podpora v zemích EU? Tak Tunisanům dejme pokoj. Oni sami vědí, co je potřeba ke vzniku moderního právního státu, úspěšného hospodářství a občanské společnosti, to není ádná tajná nauka. Potí je v tom jak těchto cílů dosáhnout ve zemích, kde jsou jedinými institucionalizovanými politickými silami vojsko, muslimská bratrstva a zkorumpované elity. Bohuel tento problém za Tunisany nevyřešíme.
Všechny nás velice těší, kdy nás chválí americký prezident, označuje nás za lídra regionu, dává za příklad ostatnímu světu. Buďme však upřímní a přiznejme, e jsme spíše příkladem zdařilého přistoupení k evropským a transatlantickým společenstvím ne abstraktního přechodu od diktatury k demokracii. Můeme se také podělit o dovednosti v oblasti podzemního tisku, rozšiřování nepovolených publikací, organizace podzemních odborů, létajících univerzit atd., ale to přijde vhod spíš v Bělorusku neż v Tunisku.
A právě na Bělorusko, stojící tváří v tváří zhroucení státu a hospodářství, hrozbě vypuknutí sociálních střetů ve velkém měřítku a reálné vyhlídce na humanitární katastrofu, bychom dnes měli soustředit své snahy. A také na Ukrajinu, kde za všeobecné lhostejnosti, ne-li s mlčícím souhlasem Západu, právě probíhá docela zdařilá transformace pokulhávající demokracie ve fungující diktaturu.
Tunisku nejlépe pomůeme, kdy letos poletíme na Dżerbu.
Aleksander Kaczorowski (Misionáři svobody)
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.