Šumavu znám od 60. let, kdy jsem jako absolventka střední školy nastoupila do tehdejšího Agroprojektu. Jezdila jsem tam často pracovně a také turisticky, jezdíme tam i nyní. v zimě proběhneme na běkách velkou část problematického území a vidíme, kolik toho od loňského roku zase uschlo. Jisté je, e stromy na Šumavě schnou mnohem rychleji, ne nové přirůstají. Je to způsobeno mj. tím, e většina porostů není původních. Po katastrofě roku 1870 (kterou popisuje K. Klostermann) byly na Šumavu přivezeny sazenice z celého Rakouska-Uherska. Dílo zkázy dokončily větrné kalamity, především orkán Kyrill v r. 2007.
Přikláním se k názoru, e experiment je prováděn na příliš velkém území. To si myslí mnoho lidí. Někteří ekologové uvaují v rozměrech staletí. Říkají, e za 200 nebo 300 let se původní porost obnoví. Takhle je moné uvaovat někde v Americe nebo na Sibiři, ale ne ve Střední Evropě, a zvláště ne v rekreační oblasti.
Uvedu některé věci, o kterých se v médiích nepíše a nemluví:
1) Asi 10 % lesů v NP Šumava je ve vlastnictví obcí. Jejich zájmy by neměly být přehlíeny, není potom divu, e se bouří.
2) Za posledních 20 let zanikly na Šumavě skoro všechny pracovní příleitosti. Ve Vimperku bylo několik fabrik – dnes nepracuje ani jedna. Skončily sklárna v Lenoře, dřevopodnik ve Volarech, pila na Kvildě. Odešla armáda, po vstupu do Schengenu i pohraniční policie. Státní statky byly v 90. letech zrušeny z čistě ideologických důvodů (myslím, e měly být – v omezené míře – zachovány). Ti, kteří básnili o agroturistice na Šumavě, vůbec neznali situaci na místě. Většina chalup byla (ještě za socialismu) rozprodána lidem na rekreaci a trvalí obyvatelé bydlí v bytovkách. Proto je málo soukromých zemědělců.
Z těchto důvodů je, kromě práce v lese, jedinou moností obivy turistický ruch. Vzniklo mnoství malých hotýlků a restaurací. Je povoleno stavět na základech bývalých zchátralých domů. Ovšem úspěch je závislý na počtu návštěvníků. Lze se divit majitelům těchto rekreačních zařízení, e s hrůzou hledí, jak se suchý les pomalu, ale jistě blíí k jejich obcím?
Bylo by třeba rozumné dohody, s ochotou ke kompromisům na obou stranách. Namísto toho probíhá lítý boj mezi dvěma znesvářenými stranami.
Ludmila Kálalová, Písek
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.