Šumavu znám od 60. let, kdy jsem jako absolventka střední školy nastoupila do tehdejšího Agroprojektu. Jezdila jsem tam často pracovně a také turisticky, jezdíme tam i nyní. v zimě proběhneme na běžkách velkou část „problematického“ území a vidíme, kolik toho od loňského roku zase uschlo. Jisté je, že stromy na Šumavě schnou mnohem rychleji, než nové přirůstají. Je to způsobeno mj. tím, že většina porostů není původních. Po katastrofě roku 1870 (kterou popisuje K. Klostermann) byly na Šumavu přivezeny sazenice z celého Rakouska-Uherska. Dílo zkázy dokončily větrné kalamity, především orkán Kyrill v r. 2007.
Přikláním se k názoru, že experiment je prováděn na příliš velkém území. To si myslí mnoho lidí. Někteří ekologové uvažují v rozměrech staletí. Říkají, že za 200 nebo 300 let se původní porost obnoví. Takhle je možné uvažovat někde v Americe nebo na Sibiři, ale ne ve Střední Evropě, a zvláště ne v rekreační oblasti.
Uvedu některé věci, o kterých se v médiích nepíše a nemluví:
1) Asi 10 % lesů v NP Šumava je ve vlastnictví obcí. Jejich zájmy by neměly být přehlíženy, není potom divu, že se bouří.
2) Za posledních 20 let zanikly na Šumavě skoro všechny pracovní příležitosti. Ve Vimperku bylo několik fabrik – dnes nepracuje ani jedna. Skončily sklárna v Lenoře, dřevopodnik ve Volarech, pila na Kvildě. Odešla armáda, po vstupu do Schengenu i pohraniční policie. Státní statky byly v 90. letech zrušeny z čistě ideologických důvodů (myslím, že měly být – v omezené míře – zachovány). Ti, kteří básnili o „agroturistice“ na Šumavě, vůbec neznali situaci na místě. Většina chalup byla (ještě za socialismu) rozprodána lidem na rekreaci a trvalí obyvatelé bydlí v bytovkách. Proto je málo soukromých zemědělců.
Z těchto důvodů je, kromě práce v lese, jedinou možností obživy turistický ruch. Vzniklo množství malých hotýlků a restaurací. Je povoleno stavět na základech bývalých zchátralých domů. Ovšem úspěch je závislý na počtu návštěvníků. Lze se divit majitelům těchto rekreačních zařízení, že s hrůzou hledí, jak se suchý les pomalu, ale jistě blíží k jejich obcím?
Bylo by třeba rozumné dohody, s ochotou ke kompromisům na obou stranách. Namísto toho probíhá lítý boj mezi dvěma znesvářenými stranami.
Ludmila Kálalová, Písek
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy
Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce.
Statistiky.