Největší londýnský tabloid The News of the World si zlomil vaz na skandálu s nelegálním získáváním informací, kterých vyuíval ke zvýšení prodeje. Ale neklamme se, e z toho bude nějaká morální revoluce v médiích. To je šokující i podle standardů britského populárního tisku, říká Eugeniusz Smolar, bývalý šéf polské redakce Rádia BBC World Service. Pokud jde o sdělovací prostředky, Anglie se nám spojuje právě s BBC a londýnskými Times. To jsou vizitky vysokých standardů urnalistiky. Ovšem na ostrovech vládnou tabloidy. Nedělní noviny The News of the World (NoW) míval před svým pádem 7,5 milionu čtenářů. Pro srovnání: takzvané quality papers, noviny na vysoké úrovni, měly v neděli (na ostrovech vychází tisk sedm dní v týdnu) dohromady 5,8 milionu. V první desítce největších novin světa NoW zaujímaly šesté místo, hned na německým Bildem, taky tabloidem. Zlatonosnou desítku uzavírá další britský bulvár, The Sun (téměř 3 miliony).
Patří tému mediálnímu magnátovi, který je majitelem NoW – Rupertu Murdochovi. To je legendární šaman byznysu, jeden z nejbohatších lidí na světě. Ale taky hatefigure, postava, jí opovrhují všichni, kteří neakceptují Murdochovy agresivně kapitalistické metody v obchodu a médiích – ani jeho blízké svazky s politiky. Tento negativní pohled na magnáta nenapravilo ani to, kdy převzal renomované deníky Times a Wall Street Journal. Teď se Sun pravděpodobně ujme sirotků po NoW a poskytne posmrtný ivot bulváru, kterému Murdochovo impérium brutálně a cynicky zakroutilo krkem.
Brutálně, ani by se toti ptalo na názor kohokoliv z 200 novinářů a ani by se ohlíelo – v zemi, která si tak váí institucí – na téměř dvousetleté dějiny novin. Cynicky, tabloid toti nešel pod nů proto, e hrubě porušoval zákon, ale proto, e se ocitl na pranýři veřejného mínění. To bolestně zasáhlo Murdochovo impérium, jeho obraz a plány. Murdoch u měl skoro v kapse souhlas úřadů s převzetím veškerého podílu v televizi BSkyB. Ale pobouření hackerskou aférou v NoW můe politiky donutit, aby definitivní rozhodnutí v této věci odloili na později. Aféra představuje navíc rozbušku krize důvěryhodnosti garnitury premiéra Camerona, protoe upozornila na jeho osobní sepjetí s Murdochovou skupinou.
Při záchraně před útoky opozice musel premiér přistoupit na zahájení nezávislého soudního vyšetřování. V této situaci nemůe být ani řeči, e by Murdoch nahradil jednu slepici snášející zlatá vejce – NoW – druhou, televizí BSkyB. Na NoW vydělával Murdochův holding 10 milionů liber ročně, na BSkyB můe vydělávat stokrát víc. Skandál nerozpoutal jen diskusi o metodách bulvárního tisku, ale také o nemohoucnosti současného systému veřejného dozoru nad britskými médii (nezaměňovat s cenzurou, jde o průhlednost a profesní etiku).
Skandály za účasti bulváru jsou stálým prvkem hry ve světě masové kultury. Aféry jsou jejím kyslíkem. Ne dřív ne v květnu ila Británie včetně samotného parlamentu případem fotbalisty Ryana Giggse, miláčka milionů. Giggs se zapletl do nemanelského milostného vztahu. Kdy začaly informace pronikat do médií, dosáhl soudního zákazu tiskových zpráv o sobě. Nejvyšší soud odmítl návrh, který podal Sun, aby byl zákaz zrušen. Bylo to chápáno jako nepřípustné výsady celebrit. Protest spojil bulvár s náročnějším tiskem, který se metodám tabloidů vyhýbá.
Název tabloid pochází z formátu novin tohoto typu. Ještě před dvaceti lety měly renomované deníky, které četla inteligence, rozměrný formát. Bulvární – formát podobný dnešním běným deníkům. Rozdíly formátem nekončily. Od 19. století se tabloidy dělaly podle zásady: pište tak, aby vám mohla rozumět vaše sluebná. Pro tuto formulaci se vyslovoval Američan Joseph Pulitzer, zakladatel první novinářské školy v dějinách a ceny, která je dnes symbolem váné urnalistiky. Jeho mladší rival William Randolph Hearst, také tiskový magnát, proslul rčením: Kadý člověk je darebák a lze si ho za peníze koupit. Opakoval demokratické fráze o novinách jako hlasu lidu, ale vlastně rozvíjel tisk pro neotesané masy, které se řídí emocemi. Takovým postačí obyčejné story, pseudovědecké senzace, děsuplné popisy zločinů, zajímavosti a klepy ze světa vaudevillů, erotická poradna, sport, komiksy, no a trocha přítulných kočiček, ladných linií...
Na podobných principech se vyvíjel bulvární tisk v Anglii i ve zbytku Evropy. Anglické tabloidy psaly stručně, agresivně, hurávlastenecky. Vyvolávaly dojem, e stojí na straně obyčejných lidí proti elitám. Kázaly morálku, ačkoliv jejich vydavatelé a redaktoři takové zásady často sami nedodrovali. Kultura pokrytectví kvete v tabloidech dodnes. Nadšeně demaskují pýchu, hloupost, chamtivost a zkaenost bohatých, vlivných, slavných, jako by publikum bulváru bylo těchto hříchů prosté. Například v oblasti sexu. Přirozeně míval tento sektor tisku taky lepší stránky. V době války s Hitlerem spolu s rozhlasem neobyčejně působivě posiloval morálku národa. Ale u po pádu berlínské zdi The Sun dokázal bez skrupulí povzbuzovat britské fotbalisty, aby rozdrtili skopčáky, čím skoro vyvolal britsko-německou diplomatickou krizi.
Tabloidy odhalily nejeden skandál, který si veřejné odsouzení zaslouil. Stává se, e svou dotěrností demaskují absurdity nebo nekonzistentnost právního či administrativního systému. Dlouho před zmíněným skandálem fotbalisty Giggse ili Britové několik dní případem konzervativního poslance parlamentu Stephena Milligana, který zemřel za nejasných okolností. BBC informovala o tomto faktu, ale bez jakýchkoliv dalších vysvětlení, protoe jí to zákon zakazoval. Tabloidy okamitě slíbily, e všechny podrobnosti zveřejní nazítří. Poslanec se sám zadusil během osamělých nezvyklých sexuálních praktik. Tabloidy vydělaly, protoe veřejnoprávní média dodrovala standardy (ochrana soukromí), take působily jako ctnostná tetička.
Demokraticky zvolení politici nemohu s tabloidy nepočítat – nejen na ostrovech. Ale tam zvlášť, protoe politická ráe půltuctu britských tabloidů je stále velká. Koho podpoří, ten můe vyhrát volby, koho si znelíbí, můe se u moci neudret. Láska takovéhoto tisku je přelétavá, a tak s ním politici zacházejí opatrně. A dokonce se snaí mít dobré vztahy s jejich majiteli. Tabloidy pevně nestojí ani tak za pravicí nebo levicí, i kdy spíše za pravicí, jako za zájmy svých vydavatelů a britskými hodnotami. Na tomto poli mají své zásluhy. O britské identitě a dějinách v nich psávají uznávaní autoři, intelektuálové.
A tu se situace radikálně obrací. Tentokrát se právě tabloid ocitl ve smrtící pasti. Zahnali ho do hrobu ti šéfové a zaměstnanci, kteří v soutěi s konkurencí překračovali další a další hranice. To, e se tabloidy honí za celebritami, je samozřejmost tohoto segmentu tisku. Kdy jsem v raných 90. letech pracoval v BBC v Londýně, něco jsem se v jídelně naposlouchal nářků nad kaením novinářských standardů zlotřilými reportéry tabloidů, kteří pěstují chequebook journalism, kupování informací za peníze. Tehdy ila Británie skandálem po zveřejnění snímků princezny Diany v posilovně, které bez jejího vědomí a souhlasu pořídil jeden večerník.
Ale od té doby se tabloidy posunuly po šikmé ploše mnohem dál. Rubikon byl překročen v době počítačů, mobilů a internetu. Průmysl senzace získal nové monosti produkce novinek ze umpy. Hon zlotřilých reportérů a paparazzi na celebrity však představuje menší zlo ne kořistění z lidského neštěstí. Právě tuto hranici překročily zlikvidované Murdochovy noviny. – To je veřejné tajemství, e všechny tabloidy, nejen z Murdochovy stáje, se věnují hackerství a nelegálně odposlouchávají. Dosud však všichni shodně mlčeli. Teď o tom píší, ale jsou k smrti vyděšeny, prohlašuje Neal Acherson, významný britský novinář a spisovatel.
Tabloidy se mají čeho bát. Kdy vypukl skandál NoW, během několika hodin stáhla většina poskytovatelů reklamy objednávky a v internetu se objevily výzvy k bojkotu novin. Vdyť přece bez reklam a čtenářů nemá tento byznys šanci. Pobouření na NoW mělo etický charakter. Tabloid (nebo lidé, které si najal) se mnohokrát vloupal do hlasových schránek bezbranných obětí. Rodičů vojáků padlých v Iráku a Afghánistánu, cestujících z londýnského metra zabitých při bombových atentátech v roce 2005. Neušetřili ani rodinu dívky – oběti sexuální vrady. Hacker zašel a k vytváření dojmu, e její mobil je nadále pouíván, čím zmýlil vyšetřovatele a posílil naděje rodičů, e dcera ije. Vše pro to, aby ukradené informace vyuil pod heslem Jenom u nás si o tom přečtete.
Darebácké postupy se v NoW pouívaly roky. Andy Coulson, jedna z ústředních postav nynějšího dramatu, byl šéfredaktorem tabloidu do roku 2007. Odstoupil, kdy soud poslal do vězení novináře NoW, který se zabýval královskou rodinou, a soukromého detektiva, který s bulvárem spolupracoval. Oba byli, jak se ukázalo, hackeři. V detektivových papírech našla policie čísla mobilů několika tisíc lidí z veřejného ivota. Detektiv byl za své sluby placen hotově – 100 tisíc liber ročně. Coulson samozřejmě o ničem nevěděl. Stejně jako jeho předchůdkyně Rebekah Brooksová, dnes klíčová postava britské části Murdochova impéria. Kdy levicový londýnský Guardian nedávno zveřejnil výsledky svého novinářského šetření o zlotřilých reportérech NoW, Brooksová říkala médiím, e to čte s pocitem hnusu. S pocitem hnusu? e by taky o ničem nevěděla? Rebekah Brooksová strávila polovinu svého profesního ivota v Murdochově impériu, byla šéfredaktorkou Sun, ne přešla do NoW. Právě za jejího vedení se tabloid vloupal do hlasové schránky zmíněného nešťastného děvčete Milly Dowlerové. To u byl Rubikon. Narušení veškerých novinářských, právních, lidských standardů – hyenismus.
To muselo vést ke krizi nejen etické, ale i politické. V tom spočívá mimořádnost a vánost skandálu s The News of the World. To u není aféra jednoho tabloidu, to je Murdochgate. Protest proti jistému způsobu vedení obchodu, politiky a médií. Porušování veškerých norem ve jménu finančního profitu a práva občanů na informace nabylo patologických rozměrů. Objevuje se zásadní otázka, čím je dnes informace, jak daleko sahá právo na ni a zda kadý zájem, zvláště kdy ho stvořil samotný bulvár, musí být uspokojen za kadou cenu. Ovlivňuje to taky svět politiky, který – uhranut mocí bulvárního tisku a elektronických médií – začal bulvarizovat vlastní sdělení. Známe to i my.
Kdy vůdce opozice labourista Ed Miliband naléhal v parlamentu na premiéra Camerona, aby řekl, co soudí o mravní odpovědnosti šéfů Murdochova holdingu včetně Rebeky Brooksové, zasáhl soupeře na solár. Je toti známo, e i s ní, i s Coulsonem, donedávna hlavním Cameronovým spin doctorem, se premiér přátelí. V tuté dobu byl Coulson zadren policií s obviněním, e korumpoval policisty v době, kdy pracoval v NoW, a zřejmě i poté. Někteří policisté měli inkasovat peníze od tabloidu za informace a protahování vyšetřování. Takovému člověku dal Cameron druhou šanci. Coulson mohl dále řečnit o tabloidech jako opoře demokracie. Vzdal se lukrativního vládního místa sotva před několika měsíci. Během několika dnů nepokořila aféra NoW jen mediálního magnáta, ale i premiéra. Koaliční vláda se kvůli tomu jistě nerozpadne, ale s hanbou je u jedna ruka.
Debata v parlamentu byla projevem vzpoury proti Murdochovu vlivu v politických kruzích za dob Blaira, Browna i Camerona, komentuje Ascherson. Jako o Štědrém večeru, kdy se zvířata jednou za rok přestávají bát a dávají průchod svému odporu, v tomto případě k Murdochovu impériu. Dost lí a kliček. Obrovský význam má lavina informací o korupci v londýnské policii. Policistům se platilo nejen za informace pro tabloid atraktivní, ale taky za prodluování vyšetřování hackerských reportérů. A ty, kteří nechtěli spolupracovat, tedy projevili slušnost, strašili, e si v novinách přečtou, jak jsou nevěrní svým manelkám, vypráví Ascherson.
Pád NoW by měl být mementem pro média, politiku i podnikání. Není divu, e o něm píší na titulních stranách média v celé Evropě. Vdyť nejen v britském tisku se vyskytují novináři deformující pravdu, plagující konkurenci a porušující zákon, aby udělali materiál, který zvýší prodej (The Financial Times Deutschland). Ale nebuďme naivní. Uslyšíme sbor odsudků, také v pokryteckých tabloidech, nače nastane návrat k boji o čtenáře tými metodami. Pokrytectví není toti doménou jen tabloidů, ale i jejich příjemců.
(Polityka 29/2011, 13.–19. 7., www.polityka.pl)
Adam Szostkiewicz (1952) byl aktivistou demokratické opozice a Solidarity před rokem 1989, jako publicista se zabývá hlavně mezinárodní politikou, církevními a náboenskými otázkami; pracuje v týdeníku Polityka, působil také v BBC.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.