Zásluhou Vladimíra Kolmistra jsem se opět začal zajímat o Island, a to nikoli kvůli jeho sopkám nebo velrybám. Kolmistr si toti pamatuje, e se tam v říjnu 2008 zhroutil jejich finanční systém, a chtěl vědět, jak to vlastně bylo dál. A mě bylo podezřelé, e je o to tak malý zájem...
Z obvyklých zdrojů je toti skoro nemoné se dočíst o Islandu do obvyklého včerejška; nejspíš tak do loňského roku, a to jen semo tamo. Jedna zdejší velmi dobrá encyklopedická webová stránka (CIA Factbook) dokonce heslo Island vypustila. Jako by u nebyl. I státní website Islandu je jakoby stydlivě stručná. Nedají se tedy spolehlivě ověřit fakta uvedená na adrese datarama.aktuálně.centrum.cz, která našel Vláďa Kolmistr a rozeslal svým přátelům. Ale zdá se, e datarama má asi pravdu.
Oficiální internetová stránka Republiky Island píše ve svém anglickém znění, e v listopadu 2008 se finanční systém Islandu zhroutil (včetně jeho hlavních bank). Podle Wikipedie se to ale stalo u 9. října 2008 uprostřed mezinárodního burzovního zmatku, kdy islandská burza skončila obchodování a (stará) konzervativní vláda znárodnila tři velké banky. Současně se tehdejší konzervativní vláda v čele s Geirem Haardem obrátila na Mezinárodní měnový fond (MMF) a spřátelené země se ádostí o velké půjčky. Jak velké? Datarama a v omezenějším rozsahu a s jinými daty také Wikipedia uvádějí čtyři miliardy eur na 5,5procentní úrok. Bude zde vhodné podotknout, e Island je ostrov asi velikosti Portugalska, těsně pod polárním kruhem, a má 300 000 obyvatel.
Podle Wikipedie nejdříve pomáhal Islandu MMF záchranným balíčkem se dvěma miliardami dolarů. To patrně nestačilo a finanční krize pokračovala do roku 2009 a vyvolala velké protivládní demonstrace. Ty způsobily 26. ledna 2009 pád vlády Geira Haardeho. Islandský parlament pak 1. února 2009 jmenoval novou ministerskou předsedkyni, Johannu Sigur?ardóttirovou, která stojí v čele Sociálně demokratické aliance. Sigur?ardóttirová vytvořila novou vládu spolu s Levicí zeleného hnutí (oficiální název). Tuto vládu potvrdily volby v dubnu 2009. Sigur?ardóttirová je elegantní, energicky vypadající blondýna. Její sexuální preference, zdůrazňované různými médii, jsou myslím úplně vedlejší.
Podmínky záchranných půjček spřátelených zemí a organizací se Islanďanům nelíbily a nelíbily se ani jejich nové vládě, která vypsala na březen 2010 referendum o tom, zdali má Island zaplatit 5 miliard dolarů dluhů Británii a Nizozemí, vzniklých zhroucením Landsbanky, jedné ze znárodněných islandských bank. V tomto referendu Islanďané drtivě (podle dataramy 93 procenty) odmítli platit dluhy svých bankéřů, z nich někteří u byli mezitím ve vězení nebo nezvěstní. Podle tohoto zdroje také islandský parlament (nejstarší parlament na světě) zahájil trestní řízení proti bývalému předsedovi vlády Haardemu za to, e nezabránil nezodpovědnému podnikání bankéřů.
Vláda paní Sigurfardóttirové dosud vládne. Na islandské oficiální internetové stránce je informace o sloení její vlády s fotografiemi členů a členek (šest muů a čtyři eny).
Island je zakládajícím členem NATO i Evropské unie, je politicky nezávadný a na jeho území u nejsou ádné vojenské základny. Návrh nové ústavy, vypracovaný parlamentem, je předmětem veřejné diskuse, převáně vedené elektronicky. Dá se předvídat, e nová ústava vyjádří podporu situaci, která odmítnutím zahraničních dluhů zkrachovaných islandských bank vznikla.
Z existujících zdrojů se toho víc vyrozumět nedá, ale fakt je ten, e Islanďané odmítnutím odpovědnosti za machinace svých bankéřů vnesli do mezinárodní finanční šlamastiky úplně nový prvek. Zdá se, e to je důvod, proč se o Islandu tak málo píše. Jistě by nebylo ádoucí propírat islandský případ například v Portugalsku nebo dokonce v Řecku.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.