Kolik domovů můe mít člověk? Často si kladu tuto otázku a přetěko na ni hledám jednoznačnou odpověď. Po ztrátě vlasti, podle úředního papíru opuštěné po přechodném pobytu, zbyla snaha zapustit kořeny v cizí zemi. A takřka horečné hledání a nacházení přechodných pobytů na nespočtu cest do jiných, vzdálenějších končin.
Mohl mívat podobné pocity světoznámý prominentní exulant? S velkou slávou ho po jeho skonu doprovázely na poslední cestě zprvu v Bavorsku a pak v původní vlasti tisícové davy a miliony diváků u televizních obrazovek.
Ani si přeji působit příliš subjektivně, ohlédnutí za jeho naplněným ivotem můe být poznamenáno mou nostalgií nad příliš rychlým tempem času, nenávratností vlastního rodinného prostředí či vyprávěním matky, zrozené ve Vídni. Ovšem i vlivem, s delšími, jindy krátkými přestávkami, víc ne třicetiletého pobytu v jakkoli rozporuplné atmosféře bývalé monarchie.
Zda i vídeňští Češi proívali derniéru zašlé slávy Hofburgu? Někteří z nich určitě i bolest ze ztráty předků v první světové válce. U nás doma se mluvívalo o tragédii v Mayerlingu, atentátu v Sarajevu. Mezi památkami po matce nacházím zaloutlou fotografii a na ní císařský pár s chlapečkem, svědectví pompy korunovace v Budapešti. Na Prahu nezbyl čas? Proto jen nekorunovaný poslední český král, ale i náš poslední císař a jeho nejstarší syn, poslední korunní princ.
Před léty jsem publikovala reportá z Madeiry. Portugalský ostrov bylo záhodno procestovat kříem kráem. Z hlavního města Funchaly směřuje lanovka na vysoký kopec s katedrálou. Po širokém schodišti se dojde do chrámové lodi a vlevo do kaple s místem posledního odpočinku Karla I. Stanul nakrátko v čele říše, rozvrácené zbytečnou, krvavou válkou a zápasem mnoha národů o svobodu. Bývá mu připisováno překotné úsilí o skončení válečného konfliktu a o nastolení míru v zájmu zachování staleté monarchie. Leč příliš pozdě: v soukolí dvorské mašinérie a pod mezinárodním tlakem vyvíjel, jak víme, zbytečné snahy. Následovalo vyhnanství a předčasná smrt. V roce 2004 pape Jan Pavel II. bývalé Apoštolské veličenstvo, příkladného katolíka Karla I. blahořečil.
Jeho nejstarší syn, křtěný dlouhou řadou jmen, známý jako Otto (kromě Rakouské republiky von) Habsburg, na rozdíl od otce proil dlouhý ivot. Byl si vědom původu a podle toho se choval. Získal široké vzdělání, ovládl spoustu jazyků, usiloval o panevropanství v duchu míru a proti diktaturám 20. století. Uctíval svou matku a otcovu památku. ivotní drukou se mu stala princezna Regina. Měli spolu sedm dětí, doil se dvaceti tří vnoučat a dvou pravnoučat. Otto byl po otci vzorným katolíkem. V kruhu své velké rodiny zesnul 4.července 2011.
Ve vyhnanství prošel mnoha zeměmi. Nejprve il s rodiči ve Švýcarsku, pak na Madeiře, u jen s matkou a sourozenci v Itálii, Španělsku, Portugalsku a v USA. Po druhé světové válce nalezl útočiště v Bavorsku. Tamní CSU ho s podporou voličů delegovala do Evropského parlamentu. Proslul jako výborný řečník, tolerantní účastník mnoha diskusí v médiích, autor několika knih.
V roce 1961 se kvůli perspektivě účasti v evropské politice musel vzdát nároku na rakouský trůn. Mohl pak navštívit i Rakousko. Rakouští sociální demokraté byli v přehnané obavě z restaurace monarchie proti kontaktům s Habsburky. Teprve kancléř Bruno Kreisky se ve Vídni setkal s dr. Ottou Habsburkem, tehdy u významným politikem evropského formátu. Také bývalá císařovna směla navštívit Rakousko a po jejím skonu v roce 1989 se jí dostalo v tradičním ceremoniálu veškerých poct. Její tělesné ostatky se nacházejí v císařské hrobce ve vídeňském kostele řádu kapucínů. Tam, po předchozích obřadech s rituálem vstupu smrtelného hříšníka, směl spočinout 16. července i poslední korunní princ habsburského rodu. V hrobce zbývá u jen jedno místo, uvaované pro ostatky posledního císaře Karla I. Zda dojde k jejich převozu z Madeiry, není jisté. Kadopádně na ostrově v Atlantiku, který spadá pod Portugalsko, je uctíván jako světec a Madeiřané by se s ním jen neradi loučili.
Ve své promluvě ve svatoštěpánském dómu zhodnotil Christoph kardinál Schönborn výstině úlohu zesnulého mírotvůrce Otty nejen pro sjednocení Evropy. Naopak tvrdé kritice podrobil roli dvora a samotného Františka Josefa I. při rozpoutání první světové války, následované destabilizací Evropy a nastolením dvou zločinných diktatur. Zádušní mši koncelebroval praský arcibiskup Dominik Duka. V katedrále byli přítomni někteří panovníci, příslušníci šlechty i s Karlem Schwarzenbergem, rakouský prezident Heinz Fischer, premiér Werner Feymann, primátor Vídně Michael Häupl – všichni tři sociální demokraté – a další členové rakouské vlády, za Evropský parlament jeho předseda Jerzy Buzek.
Nadbytečné je dnes hodnotit vztahy mezi státy Čechů a Slováků a Ottou Habsburgem: nebyly a nemohly být vřelé z mnoha historických důvodů. Koneckonců i v Rakousku samotném existují na jeho působení rozličné názory. Přesto mu stabilně zakotvená republika dokázala vzdát poslední čest. Na rozdíl od časů monarchie, válek a poválečných katastrof v ní zatím ije naprostá většina Rakušanů blahobytně. V leckterém aspektu můe být dokonce příkladem pro Evropu: vztahem k ivotnímu prostředí, v mnoha smyslech trvající neutralitou, pozorností k souití s menšinami, přijímáním migrantů a tolerancí.
Dagmar Vaněčková (1933) je novinářka, ije v ČR a v Rakousku.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.