Jako výrazná osobnost československé, české a evropské politiky byl vnímán víc v západní Evropě ne doma. Jen částečně to souvisí s jeho dlouholetým působením v mezinárodních organizacích (předseda Mezinárodního svazu studentstva, poslanec Evropského parlamentu, zvolený v severní Itálii v období 1979–1989). Jeho osobní a politický profil se však zformoval u koncem 30. a počátkem 40. let v Olomouci. Svou úlohu v tom mělo liberální a demokratické rodinné prostředí, otec – přední olomoucký sochař Julius Pelikán, i maminka idovského původu, která zahynula jako oběť rasové perzekuce za nacistické okupace, sestra Anna a zejména starší bratr Vladimír (Kosťa). Otec i bratr byli za okupace vězněni v koncentráku.
Ve 30. letech studoval na Slovanském gymnáziu v Olomouci. Jeho učitel němčiny prof. Stehlík vzpomínal na Jirku jako na lingvisticky všestranně talentovaného a inteligentního hocha, se ivelným zájmem o politické otázky, který působil v antifašistickém duchu na celou třídu. Se spoluáky J. Stárkem a J. Uhmannem zpívali o přestávkách písně Osvobozeného divadla, chodili do Študáku, kde i mimo školu pokračovali v antifašistické agitaci. Vedle rodiny a školy působilo na Jirku i společenské a kulturní česko-německo-idovské prostředí tehdejší Olomouce a zejména pak v duchu sociální solidarity, nacionální a náboenské tolerance a antifašismu působící levicové organizace mládee – Klub mladých, Svaz mladých a UTOK (Unie trampských osad a klubů). Jirkův bratr Vladimír, poté co začal studovat v Brně medicínu, zaloil v roce 1935 feriální klub olomouckých vysokoškoláků, který ovlivňoval, zvláště o prázdninách, olomoucké středoškoláky v levicovém duchu. Bylo přirozené, e bratři Pelikánovi našli po Mnichovu 1938 místo v NHPM (Národní hnutí pracující mládee), které bylo pololegální přípravou k antinacistické rezistenci po 15. březnu 1939.
Na počátku okupace musel Kosťa odejít z Brna, kde byl příliš znám jako levicový studentský mluvčí, a začal v Olomouci připravovat ilegální technický aparát KSČ. V něm měla úlohu skupina středoškoláků – J. Pelikán, J. Stárek, J. Uhmann a další, kteří rozšiřovali ilegální letáky a časopis Svobodná Haná, je tiskl v erotíně u Olomouce dělník Solných mlýnů v Holici Julius Kameníček. Studenti tiskoviny přebírali a distribuovali je na přepáky ve městě i na olomouckém venkově. Hlavní spojkou od Kameníčka do Olomouce byl Jan Uhmann, Jirka měl přepáku v rodném domě a spolu s J. Stárkem ještě sepisoval a kolportoval mládenický časopis Mládí vpřed. Kdy gestapo počátkem roku 1940 odhalilo celou ilegální síť KSČ na Moravě a jen na Olomoucku zatklo víc ne 150 lidí, byli zatčeni i všichni studenti včetně Jirky Pelikána, po několika měsících věznění na garňáku byli však propuštěni s povinností pravidelně se hlásit na gestapu. Jirkovi se podařilo ještě v roce 1941 na Slovanském gymnáziu odmaturovat (oktáva B, prof. Bráblík) a poté, ani o tom uvědomil blízké, se potopil a pod cizím jménem přeil protektorát na Českomoravské vysočině.
Po osvobození v roce 1945 působil Jiří Pelikán převáně v Praze a později často v zahraničí, ale do Olomouce se rád vracíval. U v červnu 1945 uveřejnil v místní Strái lidu závaný článek, varující před antihumánními excesy vůči českým Němcům. Často sem jezdíval i jako předseda MSS a přiváděl zajímavé lidi, vesměs představitele reformních a antistalinistických názorů. V červnu 1968 uveřejnili olomoučtí konzervativci poadavek na jeho odvolání z funkce ředitele Československé televize, co ostře veřejně odmítli jeho přátelé z Palackého univerzity.
Jirkův vynucený odchod do exilu v Itálii v roce 1969 byl provázen perzekucí jeho olomouckých příbuzných, zvláště bratra Kosti a jeho dětí. Husákovu reimu byly krajně nepříjemné u první Jirkovy zahraniční aktivity, kdy vydal trezorovou zprávu o politických procesech v padesátých. letech a začal v roce 1970 vydávat časopis československé socialistické opozice – Listy. Proto se normalizátoři snaili všemi monými formami Jiřího Pelikána umlčet. Byl tehdy vyfabrikován i diskreditační materiál o Jirkově údajné spolupráci s gestapem. Je smutné, e tento estébácký falzifikát byl proti Jirkovi znovu vyuit v devadesátých letech pravicovými novináři, jim se zřejmě nelíbily Jirkovy sympatie k sociální demokracii. Musel tehdy obhájit svou čest soudní cestou.
Návraty do Olomouce v devadesátých letech byly časté a do doby, ne byl postien zhoubným onemocněním; navštěvoval příbuzné, švagrovou, synovce, neteř. Pokud mu to okolnosti dovolovaly, navštěvoval i akce Slovanského gymnázia. Přátelský a politicko-konzultační ráz měla jeho olomoucká setkání s Pavlem Dostálem, který byl svého času i v redakční radě Pelikánových Listů.
Odborné kontakty v oborech politologie a historie měly převáně korespondenční ráz. Měl velký zájem o vše, co bylo v Olomouci publikováno, zvláště k novodobým dějinám, poádal mne i o odbornou expertizu ke svému zmíněnému sporu a doporučoval v jednom ze svých posledních dopisů zpracování studie o svých Listech (datováno v Římě 25. 2. 1998). To se nakonec podařilo díky zásluné práci Dušana Havlíčka (Listy v exilu, 2008).
V téme dopise se mi zmínil o své chorobě a uvedl: Ostatně v mém věku jsem ji nemohl počítat s dlouhým obdobím, a tak musím myslet na to, jak zbytek času vyuít co nejúčelněji... připravuji něco jako své memoáry, i kdy si nejsem jist, zda to bude někoho zajímat, a hlavně zda to zvládnu tak, abych zanechal některé nejzajímavější zkušenosti a myšlenky, rozhodně ne sebechválu nebo sebeobranu, jak to vidím v řadě memoárů svých přátel i jiných.
Jeho odkaz postupně získává ocenění i u nás. V poslední době vzešla z popudu Miloše Zemana iniciativa, aby po Jirkovi byla pojmenována v rodné Olomouci ulice, co by si nepochybně zaslouil.
Josef Bieberle (1929) je historik, někdejší děkan FF UP Olomouc.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.