Vladimír Pelikán, který byl v hanácké metropoli spíše znám pod svým pseudonymem Kosťa, se narodil v Olomouci 3. dubna 1916 jako nejstarší potomek manelů Julia a Boeny Pelikánových. Měl dva sourozence – mladší sestra Anna se narodila v roce 1918 a nejmladší bratr Jiří, zakladatel Listů, 7. února 1923. Na rozdíl od sourozenců spojil Vladimír Pelikán svůj ivot s Olomoucí, profesně pak s Lékařskou fakultou Univerzity Palackého, která se ustavila v únoru 1946.
V roce 1935 vystudoval Vladimír Pelikán olomoucké reálné gymnázium a ve stejném roce nastoupil na Lékařskou fakultu Masarykovy univerzity. Ji za středoškolských studií vstoupil do Komunistického svazu mládee, ihned na začátku studií medicíny se stal členem Komunistické studentské frakce, Kostufry, a od roku 1936 členem Komunistické strany Československa. Dluno podotknout, e byl členem velmi aktivním a působil v nejrůznějších funkcích. Za svoji činnost byl několikrát stíhán – například za agitaci ve prospěch republikánského Španělska, kolportá ilegálních tiskovin – a dokonce i pravomocně odsouzen za nedovolené shromaďování. Tento trestný čin byl amnestován prezidentem Benešem na základě interpelace komunistických poslanců Václava Kopeckého a Eduarda Klímy.
Po uzavření vysokých škol V. Pelikán odešel do Zlína, kde pracoval ve Výzkumném ústavu průmyslové hygieny Baťových závodů; především ale – opět velmi aktivně – působil v komunistickém odboji v Olomouci, Brně a Zlíně. V roce 1940 byl zatčen a v prosinci 1941 v Breslau odsouzen k osmiletému vězení. Vězněn byl a do dubna roku 1945. Podstatnou část této doby strávil v káznici ve Steinu, kde se opětovně zapojil do vězeňské komunistické ilegální organizace, mimo jiné i díky svým nemalým jazykovým znalostem – hovořil německy, anglicky a francouzsky. V ilegalitě il i jeho mladší bratr Jiří, maminka zahynula v koncentračním táboře.
V květnu roku 1945 zvaoval další kariéru – v zásadě volil mezi drahou politickou a drahou lékařskou. Zvítězila druhá varianta. Vladimír Pelikán dokončil studia na Lékařské fakultě v Brně a poté nastoupil jako sekundární lékař na vnitřní oddělení tehdejších olomouckých Zemských ústavů. Záhy spjal své profesní osudy s nově se ustavivší Lékařskou fakultou Univerzity Palackého. Jeho profesní kariéra na fakultě byla mimořádně bohatá. Na počátku padesátých let na dva roky fakultu opustil a pracoval jako vědecký pracovník Ústavu pro výzkum výivy lidu v Praze. V roce 1953 se do Olomouce vrátil a začal působit na II. interně. Postupně získával příslušné vědecké a vědeckopedagogické tituly (1953 – docent, 1957 – kandidát věd, 1963 – profesor, 1965 – doktor věd), působil v akademických funkcích nejprve jako proděkan (1953–1959) a posléze děkan Lékařské fakulty (1960–1962). Jeho nejvýraznější vklad pro olomouckou medicínu spočívá ve vybudování III. interní kliniky, v jejím čele působil od roku 1964 jako její první přednosta. V odborné práci se věnoval zejména gastroenterologii a diagnostice jaterních chorob; na počátku padesátých let patřil i k zakladatelům olomouckého tělovýchovného lékařství. V polovině padesátých let působil rok v severní Koreji, o deset let později strávil stejnou dobu v alírském Oranu.
V roce 1949 Vladimír Pelikán uzavřel manelství s Martou Kaiserovou, která do počátku padesátých let působila jako herečka v olomouckém divadle; posléze pracovala jako absolventka obchodní akademie v nejrůznějších technickohospodářských povoláních. Z manelství vzešly dvě děti – Iva (1951) a Vít (1953).
Pamětníci charakterizují Vladimíra jako člověka otevřeného, veselého, neformálního a přístupného, někdy moná a příliš emocionálního a výbušného. Doplňme, e Vladimíra Pelikána charakterizovalo také široké spektrum mimoprofesních zájmů: především klasická i moderní hudba, literatura, divadlo a umění a také sport – lyování, tenis, horolezectví a vodní turistika. Důraz na profesní kariéru postupně oddaloval Vladimíra Pelikána od politických funkcí – postupně odkládal funkce v okresním či krajském stranickém grémiu, regionálních národních výborech; a do roku 1970 působil ve výboru fakultní organizace komunistické strany.
Do mimoprofesního dění na Univerzitě Palackého zasáhl Vladimír Pelikán v únoru 1948, kdy jako vedoucí představitel stranické organizace – společně s Františkem Rittrem a Lotarem Gronským – usiloval o výraznější rozsah personálních čistek především na Lékařské fakultě.
Nástup Praského jara Vladimír Pelikán vítal – viděl v něm především završení snah o odstranění deformací, které – podle něj – nastaly v první polovině 50. let a postupně byly reflektovány od roku 1956, tedy od XX. sjezdu KSSS. Současně byl přesvědčen, e československý socialismus nemůe existovat bez určující úlohy komunistické strany a úzkého svazku se Sovětským svazem.
Nastupující normalizátory však Pelikánovy názory nezajímaly. Ocitujme v této souvislosti kádrový materiál Vladimíra Pelikána z roku 1975: V údobí krizových let 1968–1969 nepodpořil zdravé jádro strany, jak by se očekávalo od předválečného člena strany, a stál na pozicích pravicově oportunistického vedení tehdejšího ÚV KSČ.
Skutečnost, e Vladimír Pelikán – společně se svými nejblišími – doslova cedil krev za komunistickou stranu, se mu na počátku sedmdesátých let stala tak dokonce přítěí. Pelikán byl z KSČ vyloučen v roce 1970, o čtyři roky později byl tento akt ještě potvrzen Ústřední kontrolní a revizní komisí ÚV KSČ, a to na základě jeho odvolání proti vyloučení. Ji v roce 1970 byl Pelikán zbaven vedení katedry, od školního roku 1972–1973 zproštěn pedagogické působnosti a na konci roku 1974 byl odvolán z funkce přednosty III. interní kliniky. Krátce nato opustil olomouckou Lékařskou fakultu a do roku 1978 pracoval v Léčebně pro dlouhodobě nemocné v Pasece u Šternberka. Od počátku normalizace a do své smrti byl pod permanentní operativní kontrolou politické policie, a to jako bratr Jiřího Pelikána. Prof. MUDr. Vladimír Pelikán, DrSc. zemřel 15. března 1980.
ivotní osudy Vladimíra Pelikána provokují. Tyto osudy – a nakonec osudy jeho bratra Jiřího ještě výrazněji – kladou řadu důleitých otázek, na které doposud nedokáeme dostatečně odpovídat. Někteří nedokáeme odpovídat, dodávám. Naopak existují mnozí, kteří na sloité otázky našich nedávných dějin odpovídají sebevědomě, jasně a halasně. Píše se rok 2011 a mnozí vědí, jaké to vlastně bylo, a to jim dává právo vynášet soudy s jasnými konturami.
Friedrich Nietzsche prohlásil, e neexistují dějiny, existují pouze podmínky a okolnosti jejich interpretace. Adam Michnik prý řekl, e na komunismu je nejhorší to, co přichází po něm... V poslední době je u nás interpretace soudobých dějin poměrně hodně ovlivněna snahou o takzvané vyrovnání se s minulostí. Jako by se dějiny – či spíše jejich interpretace – staly kolbištěm, ve kterém vyhrává silnější. Pokud připustíme takovýto interpretační rámec, jen obtíně najdeme v historii potřebné poučení pro současnost.
ivotní příběh Vladimíra Pelikána je tedy provokativní. Je také ale rozhodně nanejvýš poučný. Pokud ovšem ivotní osudy vnímáme v náleitém kontextu, vybaveni dobovými souvislostmi a také příslušnou pokorou vůči těm, kteří se stali protagonisty leckdy nesmírně sloitých událostí.
Pavel Urbášek (1959) je historik, ředitel Archivu Univerzity Palackého v Olomouci,mj. spoluautor (s Miroslavem Vaňkem) knihy Vítězové? Poraení (Prostor, Praha 2005).
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.