Olomoucké Regionální centrum pořádalo 9. a 10. června 2011 pestrý podnik zvaný Moravský kniní salon. Zúčastnilo se ho i nakladatelství Burian a Tichák prodejním stánkem. A také jsme pokračovali v oslavách 40. výročí Listů. Výstava fotografií Jindřich Štreit a jeho studenti představila výběr z naší fotografické rubriky. Pak jsme se setkali se spolupracovníky a dalšími odborníky, kteří mají co říci k historií Listů či rodinnému a kulturnímu zázemí zakladatelovu. Vystoupení Pavla Zatloukala a Pavla Urbáška publikujeme na dalších stranách, podobně jako jiné hlasy o Jiřím Pelikánovi. A co dále zaznělo? Aspoň něco zde můeme zprostředkovat, a nejprve hlas o dědictví Mostů v Listech.
Marián Hatala: Existovaly Mosty, česko-slovenské, týdeník, později čtrnáctideník, a my jsme byli společně s Tomášem Tichákem v redakci... Říkali jsme si děti kapitána Granta – záviseli jsme na grantech a bylo otázkou času, kdy časopis, svým způsobem ojedinělý, skoná. Skonal spolu se Soňou Čechovou... Potom se naštěstí naskytla autorům Mostů monost plynule přejít k Listům, které se pro ně otevřely. Jsem rád, e to tak je. Slovenská intelektuální špička je strašně úzká a novin tohoto druhu je na Slovensku strašně málo, jsou-li vůbec. S tím ovšem souvisí, e Listy se na Slovensku těko prosazují. Ale trošku začínají zdomácňovat a zájemci si je dokáí koupit aspoň v síti Artfora. Je to dobré – pro lidi, kteří nepřijímají předvýkaná polopatistická řešení.
Jiří Vančura: V 60. letech jsme se s Jiřím Pelikánem potkali, ale nic víc. Trochu jsme se sblíili v době exilových Listů. Po Listopadu jsem Listy převzal poté, co jsem si odbyl ještě jinou práci...
Listy vyadují odvahu, a to od samého začátku. I kdy Jiří Pelikán byl v nejlepším slova smyslu světoběník, ocitl se v jiném prostředí a jeho přátelé také v exilu začínali. Začínat koncem šedesátých nebo začátkem sedmdesátých let bylo nesrovnatelně lehčí, ne jaké byly perspektivy lidí, kteří utíkali po roce 1948. Ale ádní boháči to nebyli, nebyli to lidé se stálým příjmem. U jen zaloit Listy a dělat je – a od té doby nebyla v periodicitě jediná výjimka! Bez finančního zajištění, kdy vím, e udělám číslo, ale na druhé u budu muset shánět peníze... A v Římě nebyl tehdy jediný sazeč znalý slovanského jazyka.
Samozřejmě nešlo o statečnost vůči tamnímu establishmentu, italský stát a veřejnost tomu byly velice nakloněny, statečnost ovšem potřebovali lidé, kteří vozili Listy do Československa, většinou studenti, kteří to cpali do nejrůznějších kamionů. V polovině osmdesátých let byl jeden prozrazen. Potom vznikla v distribuci určitá pauza, ale jen v distribuci.
Po celá 70. léta bylo u jenom drení Listů povaováno za delikt, půjčovat Listy taky. Teprve v 80. letech se v Helsinkách prosadil nárok na kulturní výměnu, potom to estébáci spíše přehlíeli. I kdy si samozřejmě dělali čárky...
Ale nač se hrabat jen v 70. a 80. letech! Společné je, e se Listy vdycky snaily představit alternativu. Bránit tomu, e by neexistovala třetí cesta, popírat tvrzení, e je jen to, co kdosi navrhuje, anebo cesta do pekel. To je pro mě hlavní a jsem vděčný, e tou otevřeností se Listy řídí i dneska.
Vít Pelikán (synovec Jiřího): Podle Pavla Urbáška (viz dále; red.) se můj táta rozhodoval mezi dráhou politika a dráhou lékaře. Málokdo ale ví, e Jiří Pelikán byl v podstatě rozhodnut pro dráhu výtvarného umělce a v roce 1940, kdy končil reálné gymnázium, se připravoval na zkoušky na Akademii výtvarných umění. Zachovaly se z té doby skicáky...
Jiří Vančura: Jiří Pelikán kreslil celý ivot, na malování neměl čas, ale kdykoliv psal dopisy, mám jich doma fůru, vdycky něco namaloval. Nejen pelikána, ale i nějakou figurku, něco z Říma, pěkné...
Vít Pelikán: V patnácti, v roce 1969, jsme chtěli jet s kamarády na čundr do Rumunska, ale policie mně odmítla vydat cestovní přílohu. Kdy jsem se ptal na důvody, řekli mi, ať se zeptám rodičů. Moji enu, kdy studovala Pedagogickou fakultu, odmítli pustit ke státnicím: stranická organizace se usnesla, e Hana Pelikánová nemůe vstoupit do řad pedagogů. Tak jsme přítomnost Jiřího pořád pociťovali...
Od roku 1968 do roku 1990 jsme se neviděli, měli jsme kontakty třeba přes manelčina tátu, který měl jiné jméno; tam nám poslal dvakrát za rok pohled. V 80. letech, kdy působil v Evropském parlamentu, u byla komunikace se Západem jednodušší, a tak jsem se snail, pokud byl někdo uvězněn, dát Jiřímu vzkaz, aby se za toho člověka v Evropském parlamentu zasadil u politiků, kteří jednali s naší vládou. To se dařilo. Z Olomouce se jednalo třeba o Michala Mrtvého. S ním jsme spolupracovali v tištění samizdatu. Michal měl malé děti a já jsem se víc ne on jistil, navíc policie věděla, e jsem příbuzný Jiřího Pelikána... Take by se to víc rozmázlo. A tak mě hlídali, ani by mě na delší dobu zavřeli.
Po roce 1989 jsme měli příleitosti hovořit. Byl to obrovsky vzdělaný člověk. A jak své vědomosti přednášel, mnozí politici se mohli z toho poučit! Měl v sobě hlubokou pokoru. Nevyhledával hádání nebo spor, věcně a s nadhledem dokázal vše vysvětlit. To jsou vlastnosti, které má z politiků málokdo.
-vb-
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.