Jiří Pelikán je stále slavné jméno i v Itálii současné. Našel tam po invazi Varšavské smlouvy do Československa po srpnu 1968 azyl a politické uplatnění. Letos po něm byla pojmenována ulice s pamětní deskou, která upomíná jeho dvacetileté působení v italském exilu; ta byla odhalena 11. května v římské čtvrti Villa Ada za účasti starosty a velvyslanců ČR a SR. Vdově po J. Pelikánovi Jitce Frantové blahopřál italský prezident G. Napolitano.
Kdy se významná část Komunistické strany Itálie vyslovila proti okupaci Československa, ztratila významnou finanční podporu z Moskvy, ale její popularita vzrostla. Jiří Pelikán, protagonista reformního křídla KSČ a ředitel Československé televize v době dodatečně označované za krizové období, byl tehdy zvolen do Evropského parlamentu za Italskou socialistickou stranu. Moná i proto je na italských univerzitách populární bohemistika?
Letos od 30. května do 1. června se konala mezinárodní konference o samizdatu jako evropském kulturním fenoménu. Jmenovala se Paměť a utopie a hlavním organizátorem byl současný vedoucí katedry slovanských studií na univerzitě v Padově Alessandro Catalano. Účastnili se zástupci univerzit Boloňské, z Florencie, Turínu, Pisy, Udine a také z některých postkomunistických zemí. Nejvíce byli zastoupeni vědci z Petrohradu a České republiky, z Prahy, Brna, a Tomáš Glanc, toho času v Berlíně. Přijeli Jiří Gruntorád, Kateřina Gruntorádová, Zbyněk Fišer z Masarykovy univerzity a odtamtud také asistentky Alena Přibáňová a Petra Čáslavová. Z našeho exilu A. J. Liehm z Paříe a z univerzity v Římě Sylvie Richterová. (I na tom jsem si uvědomila, jak těké je dnes určovat zeměpisný původ přednášejících.)
Konference byla rozdělena do pěti tematických sekcí. První byla zaměřena na definování, co je vlastně samizdat, a odlišnosti tohoto pojmu v různých zemích a obdobích. Druhá se zaměřila na rekapitulaci slavného Benátského bienále v roce 1977 – po mnoha obtíích, neboť to bylo období uvolňování napětí po podepsání Helsinských dohod v roce 1975 – s tématem disidentské, paralelní kultury nejen v Československu. Další sekce byla věnována formám, etickým otázkám samizdatu a zcela konkrétně Jiřímu Pelikánovi, jeho Listům a samizdatu po Chartě 77.
Z diskusí jsme pochopila, jak těko se zájem o Východní Evropu prosazoval a jak to byla zásadní otázka politiky tehdejších levicových italských intelektuálů. My zde jsme si to neuvědomovali. Alessandro Catalano mluvil o Zdeňkovi Mlynářovi, kritickými poznámkami zasahovala Sylvie Richterová z univerzity v Římě. Autorka této zprávy mluvila o samizdatu jako způsobu přeití kultury a zachování stratifikace a o významu Československého dokumentačního střediska v exilu, tedy v Scheinfeldu. Jiří Gruntorád instaloval na setkání dokonce výstavku samizdatů a mluvil o samizdatové literatuře sedmdesátých a osmdesátých let. Referáty Zbyňka Fišera z Masarykovy univerzity byly zaměřeny na málo dosud známé brněnské samizdatové časopisy. A. Přibáňová mluvila o kontaktech mezi exilovými nakladatelstvími, konkrétně o nakladatelství manelů Škvoreckých s nakladatelstvím Index v Kolíně nad Rýnem a domácím samizdatem. Celá jedna sekce, pro mne velice objevná, byla věnována samizdatu v Leningradě, estetickým otázkám ruského samizdatu i poezii let padesátých a sedmdesátých.
Závěrem jen jedno. Udivovalo mne a udivuje, kolik pozornosti je samizdatu, jeho historii i specifickému kulturnímu fenoménu věnováno v zahraničí. U nás o něm píše a mluví jen skupinka odborníků. Sebe sama ochuzujeme a vlastně i podceňujeme...
Jiřina Šiklová, Praha
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.