S nestorem francouzské urnalistiky Jeanem Danielem – zakladatelem a dodnes šéfredaktorem největšího kulturně politického týdeníku Le Nouvel Observateur – jsem se poprvé blíe setkal, kdy jsem v šedesátých letech v Literárkách uveřejnil jeho reportáe ze Spojených států. Trochu se divil a jiní se, zas jinak, divili v Čechách. Nějak nám ta na dálku navázaná známost vydrela a do kmetského věku, přes Ameriku do Francie, na krátkých výletech do Prahy, Budapešti, ba i do arabského světa (sám se narodil a vyrostl v Alírsku).
Byl mi vdycky jedním ze vzorů urnalistiky a dodnes asnu, jak týdně píše do NO velký moudrý úvodník. Atd. asnu však i proto – jak jednou pochopíte, kdybyste se doili, co vám nepřeju – e nového mě u nic nenapadá, a kdy přijde čas, musím si vypůjčovat jinde. Jako třeba právě teď. Danielův NO dál vyrostl, rozšířil svůj záběr, dnes zaměstnává přes sto novinářů, má přes sto stran, internetové vydání a co já vím. Kdy jsem onehdy otevřel tu jeho novou verzi, našel jsem v ní jako obvykle i Danielův úvodník, tentokrát však jaksi slavnostnější, včetně skoro programového titulu V co věřím. Napadlo mě, e ty myšlenky a nápady by mohly zajímat nejen novináře i v českém kníectví, kde je, podobně jako v mé hlavě, vlastních myšlenek naštěstí u pomálu.
Tak třeba: Dnes u nedokáeme věřit v pokrok, tak jako třeba Condorcet, Marx či Comte. Prométheovi se nicméně kdysi dávno podařilo zmocnit se jistých Diových tajemství, z nich některá umonila lidstvu velké skoky kupředu. Netouím u změnit svět, ale rád bych ho reformoval. To však znamená nejenom rezignovat na revoluci, ale věřit v pokrok v jeho různých podobách. Reforma toti znamená pro mne zbavit se takových uloupených tajemství, je se, na rozdíl od ostatních, ukázala jako zhoubná...
To nepotřebuje v našich krajích komentář. Jen snad tolik, e to neplatí toliko pro minulost, ale hlavně pro dnešek. Víme však, která tajemství to dnes jsou?
A dál: Minulé století nás naučilo nevěřit na revoluce, ale chápat, co znamená odporovat, reformovat. Radikálně. Tj. nedopustit, aby se ochota ke kompromisu stala kompromisnictvím...
Tomu přece rozumíme, nebo ne?
Za sebe jsem se rozhodl zajímat se víc o názory těch, kteří se mnou nesouhlasí. Jako kdysi baleárský mnich Raymond Lulle, který ve třináctém století vyzýval nevěřící, aby si nevybírali jeden ze svých monoteismů, ale pro sebe usilovali o jejich syntézu.
Nebo: U nikdy neoddělujme svobodu od rovnosti. Ta první bez druhé končí v dungli neomezeného soupeření, konkurence. Rovnost bez svobody vede zas k uniformitě a tyranii. Nikdy u neoddělujme usilování o bohatství od starosti o jeho rozdělování. Smyslem veškerého tvoření zůstává vdycky člověk.
Ještě: V okamiku, kdy spekulace změní peníze z prostředku v cíl a kapitál se ,zfinanční', stane se celá společnost burzou, kde u není na vybranou mezi cynickým individualismem a organizovaným loupenictvím...
Nakonec jsou tam ještě dva citáty: ivot není nic, ale nic se mu nevyrovná. (Malraux) a Boha nesmíme hledat jinde ne všude. (Gide)
Dohromady program pro noviny, a ne pro koš, do něho se shrnuje či zametá, co týden dal.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.