Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2011 > Číslo 3 > Antonín Rašek: Uspěl by Bárta s liberální stranou?

Antonín Rašek

Uspěl by Bárta s liberální stranou?

Šedá eminence VV se svěřila s politickým krédem: „Moje kandidatura bude spojena s churchillovskou vizí krve, potu a slz – z VV chci udělat středovou liberální stranu, zasadit se před regionálními volbami o růst krajských osobností a program vyčištění krajů od kmotrů.“

Už ohlížet se za Winstonem Churchillem je trochu nonsens. Lidé při zpětném pohledu vědí, že dovolával-li se někdo od druhé světové války nutnosti utahovat si opasky, byl to vždy důsledek špatné vládní politiky. Nyní dvojnásobně, většina lidí je přesvědčena, že národní bohatství je rozdělováno nespravedlivě.

A pokud jde o středovou liberální politiku jako podnikatelský projekt, je to záměr předem odsouzený k neúspěchu. Vítu Bártovi by stačilo pohlédnout do politické minulosti. Možná ho na to upozorní i prezident Václav Klaus. Liberální hnutí vzniklo v 17. století v Anglii, ideologie liberalismu počátkem 19. století ve Španělsku a byla povětšinou chápána jako zneužití hesel svobody k dosažení politické moci. U nás se liberalismus podle studie Františka Pavla Novotného v centru pozornosti nikdy neobjevil. Český národ liberální ideologii pro její jednostrannost a lhostejnost ke kulturním a sociálním potřebám nakloněn nebyl. Když se koncem 19. století formoval pluralitní systém politických stran, žádná z nich program čistě liberalistický nebo sociálně liberalistický nepřijala. Podobně až do konce 20. století.

Po Listopadu se ve volbách v roce 1992 sice dostala do České národní rady se šestnácti poslanci strana se slovem liberální, ovšem i s pojmem sociální v názvu: Liberální sociální unie. Liberální národní straně sociální se to ve volbách v roce 1996 se 124 165 hlasy již nepodařilo. Dlouho nevydržela ani Unie svobody, která s touto orientací koketovala.

Přes neexistenci sociálně liberální strany je u nás mnoho liberálů v původním slova smyslu a s převážně sociálním zaměřením, a to nejen v akademickém prostředí. U mnohých je tato orientace podmíněna humanitním vzděláním a sociálním cítěním. Po vlastní straně ale moc nezatoužili, spíš dávají najevo sympatie k levici, jako v poslední době Václav Bělohradský a Jiří Pehe.

Vít Bárta si proto měl zvolit jinou historii a jinou dobu. Pokud současná vládní koalice nedostane zemi do situace, kdy Churchilla bude potřeba.

Antonín Rašek

Obsah Listů 3/2011
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.