Šedá eminence VV se svěřila s politickým krédem: Moje kandidatura bude spojena s churchillovskou vizí krve, potu a slz – z VV chci udělat středovou liberální stranu, zasadit se před regionálními volbami o růst krajských osobností a program vyčištění krajů od kmotrů.
U ohlíet se za Winstonem Churchillem je trochu nonsens. Lidé při zpětném pohledu vědí, e dovolával-li se někdo od druhé světové války nutnosti utahovat si opasky, byl to vdy důsledek špatné vládní politiky. Nyní dvojnásobně, většina lidí je přesvědčena, e národní bohatství je rozdělováno nespravedlivě.
A pokud jde o středovou liberální politiku jako podnikatelský projekt, je to záměr předem odsouzený k neúspěchu. Vítu Bártovi by stačilo pohlédnout do politické minulosti. Moná ho na to upozorní i prezident Václav Klaus. Liberální hnutí vzniklo v 17. století v Anglii, ideologie liberalismu počátkem 19. století ve Španělsku a byla povětšinou chápána jako zneuití hesel svobody k dosaení politické moci. U nás se liberalismus podle studie Františka Pavla Novotného v centru pozornosti nikdy neobjevil. Český národ liberální ideologii pro její jednostrannost a lhostejnost ke kulturním a sociálním potřebám nakloněn nebyl. Kdy se koncem 19. století formoval pluralitní systém politických stran, ádná z nich program čistě liberalistický nebo sociálně liberalistický nepřijala. Podobně a do konce 20. století.
Po Listopadu se ve volbách v roce 1992 sice dostala do České národní rady se šestnácti poslanci strana se slovem liberální, ovšem i s pojmem sociální v názvu: Liberální sociální unie. Liberální národní straně sociální se to ve volbách v roce 1996 se 124 165 hlasy ji nepodařilo. Dlouho nevydrela ani Unie svobody, která s touto orientací koketovala.
Přes neexistenci sociálně liberální strany je u nás mnoho liberálů v původním slova smyslu a s převáně sociálním zaměřením, a to nejen v akademickém prostředí. U mnohých je tato orientace podmíněna humanitním vzděláním a sociálním cítěním. Po vlastní straně ale moc nezatouili, spíš dávají najevo sympatie k levici, jako v poslední době Václav Bělohradský a Jiří Pehe.
Vít Bárta si proto měl zvolit jinou historii a jinou dobu. Pokud současná vládní koalice nedostane zemi do situace, kdy Churchilla bude potřeba.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.