Začátek června byl bouřlivý. Divoké povětří strhlo tašku a voda zatekla do obývacího pokoje. Zavolal jsem Vikymu, jestli by to nepřišel opravit, neboť tak nečiní poprvé, a má tudí know-how. Já zase umím Vikyho dret pevně za nohu, aby nespadl ze střechy, a se bude vyklánět z mansardy.
O den později jsem ale sám v tom větru musel na ještě vyšší střechu, neboť jsme tam pořádali křest, jak se říká, knihy Olomouc z nadhledu. V noci se mi zdálo, e v poryvech vichru balancuji na hraně toho dvacetipodlaního mrakodrapu. Ne bych čekal, jak to skončí, raději jsem se probudil. Ale ve skutečnosti to nebylo tak hrozné. Ke kraji jsme se nepřibliovali a nejistotu zaplašil úasný, větrem pročištěný výhled.
Představa bývá horší ne skutečnost – například u zubaře. Ale někdy je skutečnost taková, e si nikdo neumí představit příšernější. Teď se to říká o vládě: mysleli jsme, e horší ne Topolánkova u nemůe být, a ejhle! Jako důkaz se uvádí statistické zjištění, e devadesát procent Čechů si ji – tu dnešní – nepřeje. To je ale názor subjektivní: ona nepopularita pramení asi víc z uměleckého dojmu ne z podstaty vládnutí. Velká část nespokojených toti ádá okamité zahájení vzývaných reforem a trvalý klid k práci. Proč by nebyla příště moná vláda, za kterou se ta většina nebude stydět, a přitom bude pilně činit vše, co svým voličům na očích vidí?
Události a komentáře České televize 19. 5. se zabývaly Facebookem poslance ODS Jiřího Šulce. Bývalý hejtman na něm nabízel zničenému Haiti pomoc slovy Pošleme z ČR 200 000 nových Haiťanů! pod fotografií početné romské rodiny. Sám Šulc novinářům tvrdil, e o ničem neví, a místopředsedové jeho strany zareagovali vlaně – e vyvěšovat takové věci není vhodné (Drobil) a e by se situace na Haiti neměla zlehčovat (Vondra). Také politolog Miroslav Mareš hovořil smířlivě – Šťastné to není, objeví se to v různých kritických zprávách z Evropské unie... na druhé straně je i v oblasti rasismu řada zásadnějších problémů. Nebo: Patří to dnes do české kultury, bohuel... Pozoruhodné bylo, e tento odborník na extremismus se během celého rozhovoru potutelně usmíval. A nakonec pobaveným tónem nakazil i zarputilého redaktora. O něco později se ve stejném pořadu hovořilo o rozhodnutí pořadatelů filmového festivalu v Cannes vykázat reiséra von Triera za vyslovené sympatie k Hitlerovi. Byla to hloupá provokace, ale vyhazov byl myslím namístě. O to víc bych pokládal za záhodné prohlásit za neádoucího politika, který zasévá rasismus.
Pole je toti úrodné. Nedávno jsme dostali od jedné inteligentní a hodné křesťanské rodiny bajku o pracovitém mravenci a cikádách, které se jen smějí, tancují a uívají si. V zimě nemají zásoby a umírají hladem. Televize ukazuje třesoucí se cikády a mravence, jak si v teple domova vychutnává dobroty... Diváci jsou pobouřeni, e chudinky cikády jsou ponechány utrpení, kdy si jiní ijí v přepychu. Interpelují vládu, aby zvýšila mravenci daně, musí přece odvádět spravedlivý díl. Mravenec dostane pokutu, e nezaměstnal cikády, a je mu finančním úřadem zabaven dům, protoe nemá na daně ani pokuty. Bývalý mravencův dům, nyní sociální ubytovna pro obtloustlé cikády, chátrá za nezájmu vlády... Mezitím některé cikády zemřou na předávkování a tisk ještě více podtrhuje nutnost starat se... Humor dotvářejí počítačové kresby lučních kobylek a závěrečná výzva: Jestli nepošleš 150 známým, tak se celkem nic nestane, akorát cikády tě za chvilku ,seerou'.
A tak si říkám, jestli jednou nebudeme tesknit po vládě, za ní se pouze kradlo a pravda se říkala do ukrytých mikrofonů. Stačí, chopí-li se někdo hlasu lidu. Nové, opravdovější Věci veřejné se u připravují.
Dnes odpoledne přišla další bouřka s lijákem. Skvrna v obývacím pokoji ale usychá a střecha drí. To je teď hlavní. Zítra, na Medarda, je hlášena zvlněná studená fronta.
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.