Před dvěma lety jsem se dostala ke knize Taký bol Ladislav Mňačko. Monografie mě oslovila, a jeliko externě přednáším na Univerzitě Konstantina Filozofa v Nitře, kde vede Katedru kulturologie profesor Jozef Leikert, který je autorem knihy, nabídla jsem panu profesorovi, e ji přeloím do češtiny, neboť tu by měl číst kadý, kdo se zajímá nejen o literaturu a urnalistiku, ale také o myšlenkový vývoj a dění, v něm se ocitla generace, která nastoupila v Československu po druhé světové válce. Kniha byla napsána nejen na základě studia archivních materiálů, ale zejména díky metodě orální historie, která ji zařadila mezi moderně pojatou literaturu faktu. Bylo vytvořeno náročné a vyspělé monografické literární dílo, které mapuje ivotní osudy Ladislava Mňačka, je zůstávají jakoby v pozadí, ale zároveň je dokonalým zrcadlem poměrů na československé literární a politické scéně v letech 1945–1968 a také vynikající psychologickou sondou do způsobu myšlení hlavních protagonistů vývoje v Československu v době budování socialismu. Kniha byla slovenskou veřejností i odbornými kruhy přijata s nadšením. Ji v roce vydání získala ocenění Kniha roku 2008, v roce 2009 prestiní Cenu E. E. Kische, Cenu spisovatelů literatury faktu na Slovensku, Prémii ceny J. M. Hurbana a Cenu rektora Univerzity Konstantina Filozofa v Nitře.
Hlavní hrdina je pro mnohé dnes ji zapomenutou kapitolou československé beletrie a urnalistiky. Někteří si jej vybavují pouze jako autora zfilmovaného románu Smrt si říká Engelchen, jiní jako komunistického prominenta, po kterém jako by se později slehla zem. I kdy se dnes Mňačko řadí mezi slovenské autory, nesmíme zapomínat, e se narodil ve Valašských Kloboukách a s pobytem na Valašsku byl spojen jeho ivot zejména v letech 1939–1945. Po nuceném odchodu z Martina, kde il s rodiči do roku 1939, se vrátil na Moravu a po neúspěšném pokusu dostat se za hranice a návratu z pracovního tábora se ke konci války dostal k partyzánům, operujícím v okolí Ploštiny, která byla v dubnu 1945 vypálena. Tato událost, kterou si nikdy nepřestával vyčítat, ho přivedla v Jihlavě k napsání divadelní hry Partyzáni a posléze ke zmíněnému románu Smrt si říká Engelchen. Ať je vina partyzánů za tragédii dnes ji neoddiskutovatelná, byl to Mňačko, kdo první vyslovil nahlas: Kdy plameny olizovaly střechy chalup, ani jeden z partyzánů neměl ít.
Ještě koncem roku 1945 se stal v Praze redaktorem Rudého práva, ale jeliko byl od dětství citově propojen se Slovenskem, odstěhoval se do Bratislavy a Slovensku zůstal v osobním ivotě i prací urnalisty a spisovatele věrný a do své druhé emigrace v roce 1968. Jeho novinářské schopnosti dokázali velmi brzy ocenit i nejvyšší představitelé ÚV KSČ, a tak se stal prominentním urnalistou a navíc spolutvůrcem osobností, které vůbec ádnými osobnostmi nebyly. Věřil v sociální spravedlnost, věřil dělnické třídě, se kterou proíval dětství v Martině, věřil v myšlenku komunismu. Trvalo mu dlouho, ne pochopil, e únor 1948 zničil jeho představy o spravedlnosti. Trvalo dlouho, ne pochopil, e moc dostali lidé, kteří neuměli vládnout, protoe jim na to nestačilo ani vzdělání, ani intelekt a u vůbec ne dlouholetou destruktivní činností formovaný charakter. Kolegy byl vysoce hodnocen a povaován za čestného člověka, kterého rozzlobila sebemenší nespravedlnost. Věřil komunistické straně, ne pochopil, e v čele stojí nečestní lidé, kteří se spoléhají na toleranci a strach slušných. Pro ně byl Mňačko jedním z nich, člověk bez velkého vzdělání, který dokáe úspěšně propagovat jejich myšlenky.
I kdy pochopil pozdě, pochopil. A na rozdíl od jiných, kteří pochopili také, byl jedním z mála, kdo uměl otevřeně vmést vládním špičkám do tváře, co si o nich myslí národ. A tak dokázal i prezidentovi Novotnému před svědky říct, e si ho národ neváí a e by měl raději odstoupit. Nezůstalo u slov. Začal bojovat za obnovení procesů a za rehabilitaci nespravedlivě odsouzených. Silou svého vlivu pomáhal postieným rodinám a veřejně doznal svoje ivotní prohry a omyly. Ani jeden novinář tehdy nepřiznal podíl na deformování veřejného mínění zejména při politických procesech. Odvahu měl jedině Mňačko. Na index se tak brzy dostaly jeho knihy Jak chutná moc, Opoděné reportáe a Kde končí prašné cesty.
Kniha prof. Jozefa Leikerta dává monost proniknout do osobnosti Ladislava Mňačka i do sloitého poválečného vývoje. Je napsána s erudicí, vědomím objektivity a s citem. Leikert je na Slovensku i v českých zemích povaovaný za průkopníka orální historie. Touto metodou napsal nejen knihu Takový byl Ladislav Mňačko, ale i knihy o událostech 17. listopadu 1939, které jsou doposud nejúplnějším svědectvím o osudech českých studentů po uzavření českých vysokých škol v období protektorátu. Jozef Leikert (1955), někdejší předseda Asociace organizací spisovatelů Slovenska a poradce prezidenta republiky, současný předseda Klubu spisovatelů literatury faktu a předseda Kulturologické společnosti na Slovensku, je slovenskému čtenáři známý jako autor literatury faktu, ale té jako básník, jeho verše vyšly v mnoha překladech, v němčině, ruštině, ukrajinštině, polštině, bulharštině, angličtině, švédštině atd. Do češtiny přeloila jeho sbírku Zámlky Jana Štroblová. Je škoda, e pro další sbírku, Doteky duše, přeloenou takté Janou Štroblovou, se dosud nepodařilo nakladatele sehnat. A stejně tak je to u knihy Takový byl Ladislav Mňačko. Monografii jsem s nadšením a úctou k Mňačkovi i K autorovi přeloila a také s nadšením jsem ji nabídla několika nakladatelstvím, o kterých jsem si myslela, e knihu vydají jako jedno z nejstěejnějších děl roku. Snaha vyšla naprázdno. Odpovědí jsem se sice dočkala, avšak vdy se slušným zamítnutím a zdůvodněním, e kniha se nehodí či nevejde do edičního plánu, nebo dokonce e by podle průzkumu trhu byla neprodejná.
Velmi těko se snaím pochopit (třicet let učím českou literaturu), proč je podle mínění odborníků Leikertova kniha v Čechách neprodejná, a také se jen těko mohu smířit s tím, e by zájem českého čtenáře byl na zcela jiné koleji. Kam se poděla pověstná touha po poznávání pravdy a vzdělávání, na kterou jsme byli tak pyšní?! Či snad to ji nepotřebujeme? Proč nepotřebujeme znát Ladislava Mňačka?
PhDr. Miroslava Poláková, Ph. D., Uherský Brod
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.