(Jan Zeno Dus: ijeme v šesté republice?)
V Listech vyšel jistě promyšlený návrh p. Jana Dusa nazývat náš současný stát šestou republikou. Nevím, jak moc je toto téma na pořadu dne; širší zájem by snad vzbudilo, kdyby je nanesla nějaká mediální celebrita – ač ani pak by asi nevzbudilo vánější pozornost. Podle mne však tento námět za úvahu stojí, byť by s ním člověk od začátku nesouhlasil; proto si dovolím připojit k němu dvě poznámky, a to nesouhlasné.
Začnu námitkou podrunější, dílčí. Autorova periodizace moderní české státnosti má jistou logiku, přesto si dovoluji nesouhlasit s tvrzením, e není ádný rozumný důvod, abychom některou z autorem rozčleněných šesti period dělili. Přinejmenším vpád armád Varšavské smlouvy z 20./21. srpna 1968 takový důvod zakládá, co si dovolím podepřít třemi argumenty.
První je vojensko-politický. Poprvé za dobu existence republiky bylo povoleno trvalé umístění cizích vojsk na území státu, přičem bylo zřejmé, e jeho prvořadou funkcí bylo udrení sovětské moci. Šlo tudí o vojenskou okupaci, a to časově neohraničenou, jakkoli nomenklaturně dočasnou. (Z dobového lidového humoru: Víte, jaká je jednotka dočasnosti? Jeden furt!)
S tímto faktem souvisí můj argument druhý, sociálně-psychologický. U sám akt vpádu a následné okupace (mj. provázený zákazem ozbrojeného odporu stejně jako v letech 1938 a 1939) měl na občany demoralizující účinek, zesílený po návratu kapitulantské delegace z Moskvy; další stupně demoralizace následovaly spolu s přituhováním poměrů – a po absolutní depresi tzv. normalizace sedmdesátých a osmdesátých let.
Třetí argument je státoprávně-historický. Kromě přijetí okupace se jedinou státoprávní změnou, ji přineslo fiasko obrodného procesu, stala federativní ústava (respektive Ústavní zákon č. 143/1968 Sb. o čs. federaci) z října 1968. Z českého hlediska se mohla jevit stejně bezvýznamná jako ona socialistická z roku 1960. Teprve po roce 1989 se však ukázalo, e některá její ustanovení, zejména sloení Sněmovny národů spolu s opatřením proti majorizaci, umonila blokování zákonů důleitých pro fungování federace, co vposledku usnadnilo rozpad státu. To bylo do jisté míry záhrobní vítězství G. Husáka, jen měl na znění těchto partií ústavy značnou zásluhu.
Ale to vše je málo důleité ve světle mé první, dosud nevyslovené námitky proti Dusovu návrhu. Celé to počítání republik má jakýs takýs smysl pouze z českého pohledu: prvních pět republik navrhované periodizace je československých, a šestá je toliko česká. Tento bohemocentrický přístup povauji za absolutně nepřijatelný – znamenal by například to, e celé Československo bylo jen dočasnou fází vývoje České republiky. Avšak Česká republika není jediným následnickým státem Československa (i kdy zastánců tohoto názoru by se asi našlo; státní vlajka by byla jeho potvrzením, naštěstí ojedinělým). Právě z hlediska Slovenska jako druhého nástupnického státu je navrhované počítání daleko problematičtější: i kdy necháme stranou události na podzim 1938 (Česko-Slovensko v říjnu, vídeňskou arbitrá s odstoupením značné části Slovenska v listopadu), Slovenskou republiku (co byl oficiální název tzv. Slovenského štátu) let 1939–1945 pominout nemůeme. Jak ji mají Slováci počítat, v kolikáté republice by pak ili dnes? Čím víc nad tím dumám, tím se mi to jeví absurdnější.
Jan Horálek, Praha
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.