Naposledy armáda dostala ránu od svých policistů, kteří mají podle zákona o Vojenské policii v určitých případech pravomoc působit jako policie republiková. Očividně však roli nezvládla. Zásah v České televizi byl demonstrací síly, a ke všemu hloupý. Důstojníci, kteří ho naplánovali, nebyli schopni zásah ani profesionálně zorganizovat, ani domyslet důsledky.
Odhlédneme-li od toho, e kadý z vojáků byl jinak ustrojen a e šlo o zásahovou jednotku, která v případě republikové policie zasahuje spíše u zatýkání nebezpečných zločinců, největší medvědí slubu způsobili vojenští policisté obrazu profesionální armády. Média toti přispěchala hned s několika historickými reminiscencemi na téma vojáci a veřejnoprávní televize. Z nich nejméně závaná je spiklenecká teorie, e zásah je součástí nějaké vyšší hry namířené proti ministrovi. Nejzávanější je přirovnání přítomnosti českých vojáků na půdě České televize k srpnové operaci sovětských vojsk likvidující v Československu plíivou kontrarevoluci.
Zásah v budově České televize není věcí Vojenské policie nebo ministra obrany, ale profesionality bezpečnostních sloek české společnosti; ukazuje, kam a izolace vojáků dospěla. Od 90. let se ozbrojené síly, jejich je Vojenská policie součástí, chovají jako uzavřený elitní klub a na místa vyšších důstojníků se dostávají nezralé osobnosti. Po restrukturalizaci hodností k 1. 1. 2011 došlo k tomu, e máme dva nejmladší majory ve věku 27 let, dva nejmladší podplukovníky ve věku 32 let a dokonce dva plukovníky ve věku 35 let. Tato situace připomíná stav po normalizačních čistkách v 70. letech. Přidáme-li fakt, e vzdělání na vojenských školách, které stejně jako v té době představují dominantní zdroj doplňování důstojnického sboru, je zaloeno na technickém základě s absencí výuky historie a s omezenou výukou společenských věd, bylo asi jen otázkou času, kdy vojáci šlápnou vedle. Alexandrovi Vondrovi nebylo co závidět. Sklízel, co zaseli předchůdci. Ti si se svými poradci moc hlavu nelámali, aby se armáda vymanila ze stereotypů myšlení a chování armády dřívější. Ty ji stahovaly, stahují a budou stahovat do hlubší izolace. Natisíckrát mohl být zásah nařízen a proveden v souladu s právním řádem, svým provedením si sympatie veřejnosti ani politiků nezískal. Jsou li jednotlivé malé domů projevem nelegální činnosti jednotlivců nebo skupiny, je zásah na Kavčích horách dílem kolektivního ducha ozbrojených sil. K jeho kultivaci bude třeba daleko větší úsilí ne v boji proti korupci, neboť k takovým změnám je třeba desetiletí. Je proto jedno, kdo v budoucnu usedne do křesla ministra obrany, vdy bude muset být připraven, e můe být poškozen hloupostí podřízených.
Antonín Rašek, Praha
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.