Vystudovala jsem zemědělské inenýrství, zootechnický obor. Tedy průmyslovou výrobu zvířat a jejich produktů pro spotřebu člověka. Dnes se mi zdá neslučitelné se zdravým rozumem, nato se svědomím, abych pokládala zvíře za věc. A i kdy nás přibývá, i kdy se ve světě snaí ochránci zvířat odstranit alespoň úplně zbytečná utrpení – chov na koešiny, mnoství nahraditelných pokusů na zvířatech, devastující lov nejen ryb, ale i velryb a jiných mořských savců, zmírnit utrpení v klecových a vazných chovech, i kdy přibývá lidí, kteří se zamýšlejí nad krutostí myslivosti, podstatné je stále, e chápeme zvířata jako duchovně bezvýznamné tvory. Nejsou nám ničím víc ne věcí k uitku, včetně zábavy. Kdyby nám stála za pozorné zamyšlení, jak bychom museli korigovat chování k nim?
Alespoň je nezabíjím a netýrám, i kdy škodí. Na chalupě nepohodlní holubi, poštolky, vrabci nikdy nebyli tráveni ani stříleni, prostě jsme jim nedovolili hnízdit. Hlodavcům jsme odstranili zdroje potravy, a tak s námi na zahradě a na chalupě myšky ani potkani u dávno téměř neijí. Krtci nám nevadí, nebo je přeneseme do volné přírody. Jen hryzci, kteří erou kořeny stromů, květin, vína i zeleniny, se nedají vypudit. Ve dne na povrch nevyjdou, a v noci si po zahradě z děr přece jen vylézají. Myslela jsem, e jim můeme pobyt znepříjemnit... To by nejlépe obstaraly kočky. Na léto jsme přistěhovali do kůlny mladou kočku, která v máji přivedla na svět první koťata. Byla dvě, ostatní jí v dřívějším domově psi zabili. Rychle se spřátelila s lidmi, ale jak to dopadne se starým německým ovčákem, který po celý ivot kočky proháněl? Ty naše tři měly před ním ochranu v kůlně, kam nemohl. Ony mohly však, kdykoliv chtěly, menším otvorem do zahrady. Koťátka se, byl-li pes v blízkosti, bázlivě drela v bezpečí kůlny. Pes vzrušeně pokukoval před kůlnou, kdo z ní vyjde. Po chvíli vyšla kočičí máma. Pomalu, graciézně. Pes strnul údivem. Jediným skokem ji mohl zabít. Byla jsem připravena jej zadret, ale zvládla bych udret skok padesátikilového kolosu? Kočka se zdvieným ohonem směřovala přímo k obrovské psí hlavě. Našlapovala zvysoka, dívala se psovi upřeně do obličeje, a on jí. Natáhla se k velikému čumáku a jemně jej olízla. Pak podruhé, a také obě strany tlamy. Pes jí také jemně olízal čumáček a nastalo hlazení psa ocasem: zepředu, pod břichem, kolem nohou. Také on jako by se s kočičkou mazlil. Pak vylezla koťata, a bylo po strachu.
Ale kočičí máma zvládla ještě sloitější mírotvorný úkol. Odjeli jsme na dovolenou. Mladá parta, kterou jsme pověřili péčí o kočky a psa, měla mezi sebou mue, jen si přivezl smečku: velikou ovčačku, která dosud pronásledovala kočky na potkání, a jednu větší a jednu menší pudlici. Ve smečce byla ustavena hierarchie podle velikosti. Znal své psy a věřil, e situaci zvládne. Ale kočička ji zvládla perfektně sama. Odhadla, jaké je postavení zvířat ve smečce. Nejdříve rituál seznámení s neodmítnutelnou nabídkou přátelství s dominantní fenou. Ta prý, kdy k ní malinká kočička přicházela a natahovala se, aby jí olízala čumák, doslovně spadla údivem na zadek Potom se obřad opakoval vůči větší pudlici, nakonec vůči menší, podřízené. Malí psi pak prolézali dírou v kůlně ke kočičí rodině a chodívali na návštěvu.
Příběh psů a slaboučké kočky se dvěma bezbrannými koťátky, která jí zbyla po útoku psů v dřívějším domově... Dá se o něm přemýšlet, viďte?
Eva Dobšíková: Dílna lidskosti?
Blanka Kostřicová: Železné cesty
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.