Dvouměsíčník pro kulturu a dialog

Tiráž a kontakty     Předplatné



Jste zde: Listy > Archiv > 2011 > Číslo 2 > Stručně: A. J. Liehm: Život pro Československo

A. J. Liehm

Život pro Československo

Zrovna když jsme oslavovali novou cenu Pelikán, vydala univerzita v italské Bologni (ta, co byla založena před pražskou) pro nás velice zajímavou knihu (333 s.) s titulem Una vita per la Cecoslovacchia – Il Fondo Luciano Antonetti. To chce aspoň krátké vysvětlení. Italský komunista Luciano Antonetti procoval od mládí až do jejího konce v tisku a v aparátu Italské komunistické strany (to nejlepší, co se evropskému komunismu stalo, takže se v 90. letech mohla stát nejsilnější součástí italské demokratické levice...) a po srpnu byl jedním z nejbližších spolupracovníků Jiřího Pelikána. Bez něj si prostě nelze římské Listy představit. Tomu ovšem předcházela lěta pobytu v Československu, kde se jeho syn Marco léčil z vrozené choroby a Luciano pracoval v rozhlase, v mezinárodním komunistickém časopisu, naučil se dokonale česky, překládal a v rámci možností se stal součástí procesu polidštění KSČ. Po sovětské okupaci se vrátil do Říma a dál všemi silami pomáhal nejen posrpnové emigraci, ale i disentu, české i slovenské kultuře atd. atd. Ale o tom je ta tlustá kniha, která především katalogizuje obrovský Lucianův „československý“ archiv.

Když pak v roce 1988 přijel do Itálie Alexander Dubček převzít čestný doktorát Boloňské univerzity, stal se po celou dobu pobytu a po celé Itálii jeho italskými ústy (kniha tohle všechno a mnohé další dokumentuje množstvím fotografií a obsahuje původní texty Miloše Hájka, Michala Reimana, Ivana Laluhy, Stanislava Vallo a dalších). Přitom sám Antonettiho československý archiv má několik set položek a jen jeho knižně publikovaných překladů je na půl stovky.

Ne vždycky hleděla oficiální IKS na Lucianovu činnost příznivě. Patřil však k těm, kteří se do ní narodili a byli ochotni za ni zemřít. Jednou mi na jakési konferenci o Československém jaru vyčetl, že jsem o jeho rodné straně mluvil příliš přísně. O pár let později za mnou přišel a řekl: Měl jsi pravdu. – Tak došel, s rovnou páteří a bez potřeby měnit kabát, až do dneška, se srdcem nalevo, jako vždycky.

Osobně je mi smutno z toho, že dodnes nebyly jeho zásluhy náležitě oceněny právě v českých zemích a na Slovensku, píše Michal Reiman. A mně napadlo, že snad není vhodnější kandidát na naši cenu Pelikán. Třeba to nějak zkusíme zvládnout. A dát příklad dalším.

A. J. Liehm

Čtěte také:

Tracy A. Burnsová: Před dvaceti lety – zázraky a bolesti

Karel Holomek: Nic není rozhodnuto

Obsah Listů 2/2011
Archiv Listů
Autoři Listů


Knihovna Listů

Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour

Jan Novotný:
Mizol a ti druzí

Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem

Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát

Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse

Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříšeného Ducha

Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze Ženevy

Jiří Weil:
Štrasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?

další knihy

Cena Pelikán

Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.

Předplatné

Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!

Fejetony

Juraj Buzalka

Vlasta Chramostová

Václav Jamek

Ondřej Vaculík

Alena Wagnerová

Jan Novotný

Tomáš horvath

Tomáš Tichák

Všichni autoři

Sledujte novinky


RSS kanál.

Přidej na Seznam

Add to Google

Co je to RSS?

Mapa webu

Mapa webu - přehled článků a struktury webu.



Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.

Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu

Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.