Jiří Pelikán začínal publikační a vydavatelskou činnost v exilu dřív, ne začaly vycházet Listy. Kniha nazvaná XIV. mimořádný sjezd KSČ (Protokol a dokumenty) připomínala na 294 stranách drobného tisku v kapesním formátu událost ojedinělou – sjezd vládnoucí strany, který se odehrál v srpnu v utajení před okupačními jednotkami spřátelených zemí. Ve stručné tirái se uvádí: 1970 by Europa-Verlag Vienna, Printed in Italia, SALEMI – Roma. Nabízíme pár odstavců z Úvodu k českému vydání (svazek vyšel i v jiných jazycích), datovaného 16. 2. 1970 a podepsaného iniciálami J. P. Je v něm řeč také o potíích, které více či méně provázely exilové nakladatele celou dobu. Druhá část pochází ze Závěru s datem 7. 11. 1969; to svědčí i o tom, jak brzy po odchodu z vlasti se zakladatel Listů pustil do nové práce. Reprodukujeme první stranu obálky, jinak čistě bílé, dokumentující snahu o konspiraci při pašování domů, ale patrně i smysl pro humor.
Uskutečnění českého vydání dokumentů XIV. sjezdu narazilo na velké potíe, které poznamenávají celý náš boj doma i v cizině Protoe nemůeme přijmout finanční pomoc, která by mohla narušit naši politickou nezávislost, museli jsme se spolehnout jen na vlastní síly a na pomoc našich přátel a soudruhů, kteří sami jsou angaováni v těkém boji za svobodu, demokracii a socialismus. Nedostatek finančních prostředků i moností českého tisku nás postavily před nutnost omezit se při korektuře jen na hlavní chyby, které by změnily smysl, a ponechat všechny ostatní, které čtenář snadno rozpozná. Je to řešení bolestné pro kadého, kdo miluje náš rodný jazyk. Přijali jsme je však s nadějí, e tento nedostatek bude napraven při novém vydání v Československu, zbaveném okupace. Teprve potom bude mono dát této publikaci definitivní tvar, nejen po stránce slohové, ale i věcné, srovnáním různých verzí protokolu, podkladových materiálů, usnesení atd.
Do té doby a s ohledem na tyto důvody prosíme čtenáře o shovívavost a pochopení. Jestlie tato publikace přispěje přes všechny tyto nedostatky k lepšímu poznání pravdy, včetně zkoumání kladů i záporů našeho hledání nových cest v r. 1968, k dalšímu myšlenkovému kvašení, ke zkoumání skutečných příčin dočasné porákypraského jara a hledání pozitivních východisek i k inspiraci do dalších bojů – pak splní své poslání.
*
Neboť nejde ani zdaleka jen o vnitřní záleitost Československa, nýbr celého mezinárodního pokrokového hnutí. Tak jako ve chvíli zkoušek v 1. světové válce zklamala II. Internacionála, kdy podřídila mezinárodní solidaritu mocenským zájmům, tak je ohroena celá perspektiva socialismu a pokroku ve světě, jestlie se připustí, aby byla pošlapána suverenita a svoboda malé socialistické země jinou, silnější socialistickou zemí, která má více tanků, raket a vojáků. Odčinit tento zločin 21. srpna 1968 je v zájmu socialismu Československa i celého světa, včetně Sovětského svazu, jeho revoluční presti byla váně otřesena touto agresí, je se obrací proti jeho vlastním zájmům. Jen tak je mono zabránit pokračování a opakování tohoto zločinu.
Václav Jindráček: Počátek sporů o Rukopisy na stránkách Athenea
Josef kvorecký – Lubomír Dorůžka: Dopisy přes oceán
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.