Některé komentáře ke sjezdu sociální demokracie byly velmi expresivní. Ovšem odepisovat nejsilnější stranu v zemi kvůli úrovni jazyka v projevech dvou kandidátů na předsedu nesvědčí o nezaujatém pohledu. Zkusme se nad sjezdem ČSSD zamyslet střízlivěji.
1. ČSSD volby v roce 2010 sice vyhrála, ale nestačilo jí to na sestavení vlády. Odstoupil tehdejší předseda, který za volební výsledek převzal odpovědnost. Potud v pořádku.
2. Na rozdíl od ODS, která svolala kongres ihned po volbách a vyměnila vedení, přičem se snaila ukázat, e není ve vleku kmotrovských struktur, ČSSD si dala na čas. Prý se strana musí vypořádat s tím, e má dva rovnocenné kandidáty na předsedu a hlavně musí připravit aktualizaci programu. Neschopnost ČSSD předloit smysluplnou a důvěryhodnou strategii pro překonání hospodářské krize byla nepochybně jedním z důvodů nízkého volebního výsledku. Na řeckou kartu neměla odpověď.
3. Vyuila sociální demokracie čas od voleb do březnového sjezdu? Jen částečně. Delegáti dostali při příjezdu na sjezd dokument Sociální demokracie pro 21. století, ale v takovém případě se o něm prakticky nemohlo diskutovat. Sjezd se proto soustředil na volbu nového předsedy strany. Podle dobře informovaných kruhů to nebyl zápas o fazuľky, jak kdysi poznamenal premiér Mečiar.
4. Vyhrál Bohuslav Sobotka. Politická logika velela, aby podpořil Michala Haška na svého místopředsedu bez ohledu na to, jaké prostředky se v předchozím boji pouívaly. Místo aby to udělal, se nejen za něj nepostavil, ale dokonce nechal Lubomíra Zaorálka kandidovat proti němu. Vzhledem k tomu, e sám ho porazil o pár hlasů, muselo mu být jasné, e Hašek bude zvolen. Kdyby Haška podpořil, dostal by Hašek sice podstatně víc hlasů ne Sobotka sám, ale vdy by zářil jeho odraeným světlem. Malichernost ve volbě bude znamenat trvalé napětí mezi dvěma hlavními představiteli sociálních demokratů a jejich příznivci. Škoda, můe se to vymstít.
5. Volba dalších místopředsedů vynesla do čela strany dvě nové tváře: Jiřího Dienstbiera a Marii Benešovou. Příjemné je, e oba mají solidní kredit v zápase proti korupci, oba jsou právníci. Začnou-li se zabývat systémovými opatřeními proti korupci, například zákazem pobírání odměn zastupitelů ve správních a dozorčích radách komunálních podniků či zákazem nezaknihovaných akcií na doručitele, a prosadí je, dodá to sociální demokracii na důvěryhodnosti. Jasná Dienstbierova výhra v doplňovacích senátních volbách v Kladně ukazuje, e tato důvěra veřejnost zajímá.
6. Jistě, proti důvěře působí neochota delegátů sjezdu odhlasovat změnu stanov, která by ztíila manipulace s členskou základnou. Ani slovo o koalicích s ODS, nato praské. Ani slovo o tom, e by stanovy změnily tak, aby se oslabil vliv regionálních podnikatelských struktur, tj. posílila se role centra. Tristní pohled na stranu, kde zastupující předseda s grémiem varuje před koalicí s ODS, ale strana se chová, jako by nic neřekl. Stejně tak měl sjezd předvést jasnou snahu omezit výdaje na volební kampaně a zprůhlednit financování stran. Co je předpoklad k nápravě politických poměrů.
7. Největší slabost sociální demokracie však číhá v programu. Kvalitní opozice s jasným alternativním programem by při chaotickém počínání a nedůvěryhodnosti současné vlády, která se místo boje proti korupci sama potácí v závaných korupčních skandálech a likviduje společenskou soudrnost, musela mít podstatně větší preference, ne má sociální demokracie. Jene veřejnost nevěří, e sociální demokracie takový program má. Nejen u nás, ale ani v západních zemích. Tvrdé úsporné programy radikalizují veřejnost: v Německu je tradiční sociální demokracie na nejniších preferencích za desetiletí, část voličů migrovala k Zeleným, část dokonce k postkomunistické straně Die Linke. ČSSD má štěstí, e KSČM provozuje antisystémovou politiku a Zelení se spolu s lidovci diskreditovali účastí v Topolánkově vládě, jinak by se dostala pod stejný tlak.
8. Dává nástin nového programu naději, e ČSSD najde pevnější půdu pod nohama ne sliby třináctých důchodů? Těko říci. Jedná se o nástin, který se má diskutovat na podzim. Je sice jistý přepych pohybovat se po politické scéně bez programu, ale vzhledem k tomu, e si vládní koalice zahrává s generální stávkou nebo s rozpadem, moná si ho můe dovolit. Ale vystoupení předsedy Sobotky v nedělním diskusním pořadu ČT, kde trval na zrušení poplatků ve zdravotnictví a odmítl i zavádění standardů, sniuje naději, e by ČSSD přišla s důvěryhodným reformním programem.
9. Vraťme se na závěr k personálním otázkám. Nedávno v Británii vyšla kniha Konec strany od významného britského novináře Andrewa Rawnsleye. Líčí v ní – na osmi stech stranách – vzestup a pád labouristů. Ukazuje, e spíš ne program třetí cesty vyvolal rozvrat spor mezi Tony Blairem a Gordonem Brownem o vedení strany. Pro českou sociální demokracii by to mělo být mementem.
(Vysílal Český rozhlas 6)
Václav ák (1945) je šéfredaktor Listů.
Jiří Hochman: Trocha naděje
Václav ák: Ve slepé uličce antikomunismu
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.