(E. Kohákovi, k Listům 1/2011)
Váený pane profesore, ve Vašem článku Hitler a Němci, Stalin a Češi mě zaujala věta: Podstatou totality je, e se prostí lidé beze zbytku, ve všem svém ití a bytí, ztotoní s vůlí vlády... Já jsem kupodivu něco podobného pozoroval snad jen během Praského jara, kdy téměř všichni fandili Dubčekovi, Smrkovskému, Kriegelovi a Svobodovi. A to byl právě u nás asi vrchol demokracie... Poznal jsem jen několik věřících komunistů, kteří ideologii nezneuívali. Většinou šlo o fanatiky, kteří terorizovali ostatní, prospěcháře, nebo pragmatiky, kteří pěstovali ideologii z titulu své funkce. Kdy jsem byl v roce 1984 naposledy na vojenském cvičení na štábu divize v Topolčianech, důstojníci tam chodili na náboenství; ideologie měla všeobecně pokleslý charakter a jejím hlásáním se ivili lidé nevalné úrovně.
50. léta jsem vnímal hlavně skrze otce, který pracoval na Ministerstvu financí jako právník. V roce 1948 vstoupil pod nátlakem do strany (jinak vyhazov), ale doma poslouchal denně Londýn (anglicky), před námi kritizoval reim. Byli jsme ovšem poučeni, e o tom ve škole nesmíme mluvit. Vyrůstal jsem v lepší čtvrti na Letné, kde vládly ve škole liberální poměry, učilo se tu i náboenství. A někdy v roce 1957 se začalo říkat soudruko učitelko a celá třída (a na jednoho) vstoupila do pionýra. Tento spoluák byl primus třídy a do pionýra se nechal zapsat a v osmé třídě, aby mohl dál studovat.
Duch stalinismu a studené války jsem vlastně zail jen v prvním roce průmyslovky (1959–1960). Ovzduší strachu tu šířili tělocvikář (který učil i brannou výchovu), školník a ředitel. V dalším roce tělocvikář odešel a nastalo určité tání. Kdy jsme na jaře 1963 maturovali, začínala ji doba studentských protestů. Přesvědčenou komunistkou byla naše ruštinářka, paní Pistoriusová. Marně nabádala, abychom šli k maturitě ve svazáckém kroji. Jak jsem se později dozvěděl, byla v době normalizace vyloučena ze strany, ale víru si prý uchovala.
Nevím, jestli jste v tomto směru, pane profesore, v souladu s naším parlamentem a Ústavem pro studium totalitních reimů, které celé období čtyřiceti let označují za totalitní.
V závěru vyjadřujete určité obavy z návratu fašismu. Já mladé lidi, kteří protestují, do jisté míry chápu. Musí být zklamaní, kdy se jim jako demokracie předkládá něco, co k ní má ještě hodně daleko. V demokratickém státě by měl být centrem dění parlament, kde jsou zastoupeny (či by měly být) různé vrstvy obyvatelstva, a problémy by se tu měly vyříkat (parler). Celé minulé volební období byla však poslanecká komora paralyzována. Většina poslanců mluví do prázdna nebo se jen předvádí, nikdo je neposlouchá. Pak není divu, e lidé volí jiné způsoby protestů či nátlaku, jako nedávno lékaři... Vinu mají také sdělovací prostředky, které ve snaze upoutat líčí všechny politiky jako korupčníky a zloděje. Na důleité informace pak nezbývá místo.
Ing. Jan Matys, Davle
Erazim Kohák: Hitler a Němci, Stalin a Češi
Tracy A. Burnsová: Před dvaceti lety – zázraky a bolesti
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.