Černí Petři, kteří zůstali ODS po krizi ve zdravotnictví a které svým jednáním způsobili její poslanci Boris Šťastný, Marek Šnajdr a Marek Benda, byli rychle nahrazeni novými. Jako by v této straně zdomácněli. Ani se ještě nepřestalo mluvit o útoku praské organizace ODS na Miroslava Kalouska v kauze finančního zabezpečení českého předsednictví Evropské unie, do které se nejspíš nedobrovolně musel vloit i Petr Nečas, a u se v centru pozornosti objevil poslanec Pavel Suchánek. Ten si sice v dobré společnosti vyrazil na golf kamsi do Dubaje, ale jeho hráči byli z prostředí, které veřejnost pospolu dost nerada vidí. Tuší lobbování. Manaerům to – s výjimkou Víta Bárty v případě generálního ředitele Českých drah Petra aluda – nikdo nevyčítal, Černý Petr zůstal politikovi. Ke cti premiéra není mono neuvést, e byl proti tomu, aby se tento poslanec stal předsedou rozpočtového výboru Sněmovny, dával přednost Michalu Doktorovi. Proč asi? Měl snad Petr Nečas obavy, e Suchánek jako prezident parlamentního golfového klubu nebude mít na vedení nejdůleitějšího sněmovního výboru čas? Nebo v tom hrály roli jiné, důleitější faktory? Určitě u něho jako zkušeného poslance neočekával, e jako předseda Sněmovny Miloslav Vlček ponese do aerolinií stovky tisíc korun ve šrajtofli.
Na scéně se znovu objevila kauza ProMoPro. Tentokrát se v ohnisku pozornosti ocitl ředitel Finančního analytického útvaru Ministerstva financí Milan Cícer. Není k tomu zas moc co dodávat. Jen projevit obavu, aby dobrý profesionál a v téhle vysoké hře jen pěšák nedopadl stejně jako Libor Michálek v kauze Drobil.
ODS si krátce poté vsítila gól do vlastní branky odejmutím licence svým osmnácti buňkám za spolupráci zastupitelů s komunisty. Kdyby doloila analýzou, e výsledky práce v těchto obcích a městech jsou proto špatné, dalo by se to pochopit. Ale o věcné analýze ani slovo. Rozhodující byl ideologický pohled, přesvědčení, e vede-li politická strana antikomunistickou politiku, nemůe s komunisty spolupracovat. Černý Petr zůstal pro změnu občanům tam, kde spolupráce vedla k úspěchům. A členům ODS, kteří raději ze strany odešli.
Václav Moravec ve svých Otázkách mluvil o pocitu, e z boje proti korupci se stal kýč. Jak i obvykle nazývá podobné jevy Václav Bělohradský. V jakési jevové a spíše bulvární podobě moná jde o dobrý postřeh, ale fakticky je situace poněkud jiná. Vláda vyhlášením, e chce být subjektem rozpočtové odpovědnosti a boje proti korupci, vypustila dina z láhve, který si začal ít vlastním ivotem a stává se bumerangem špatného svědomí. A to proto, e se stal i základním kritériem posuzování vlády, kterému zatím není schopná dostát a sama se topí ve vlastních kauzách.
Eline de Ridderová: Proč by ČR neměla spoléhat na EU při řešení problému korupce
Jiří Koubek: Check-out Republic aneb Ráj jen pro bílé
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.