K čemu je vysoký věk, stáří? Jen pro zlost. Co všechno by člověk nemusel vědět, čeho by se nemusel doít. A co člověk? Instituce. Jak na to nemyslet, kdy média nemilosrdně připomenou, e třeba Francouzská komunistická strana se právě doila devadesáti let. A k čemu jí to je? V mládí, vlastně od narození, nejsilnější na levici, po válce (druhé) čtvrt století nejsilnější vůbec. Jene protoe s ní nešlo jít do party (a na okamiky Lidové fronty na konci třicátých let a hned po pětačtyřicátém), nemohla vzniknout levicová vláda po dlouhá desetiletí. A ji Mitterand v jednaosmdesátém do party vzal, a to byl také začátek jejího konce. V posledních prezidentských volbách dostal její kandidát (vlastně kandidátka) 2 % hlasů a v parlamentě či v senátu to nebylo o moc lepší. A není dodnes. Přitom nikdy nevládla, nikdy nemohla nastolit stalinský reim. Prostě ji podtrhl konec ostrakizace. Nejenom ji, i jinde.
A tak se, vlastně zbytečně a trochu k smíchu nebo k pláči, scvrklá, dýchavičná, jako všichni její souvěkovci, doila devadesátky. Nelze přitom nevzpomenout její jen o pár měsíců mladší sestry v Čechách. Vlastně skoro dvojčete s podobným osudem. Obě se stalinizovaly v demokracii, to jest od hlavy a k patě, na rozdíl od těch, kde to v autoritativních reimech šlo vlastně především nahoře. Tato díky Sovětskému svazu vládla málem půl století a pomohla učinit stalinský systém tělem, take kadý na vlastní kůi poznal, co je to zač. Jene v Čechách nejsou hloupí, a tak si včas na francouzské dvojče vzpomněli, stranu moudře nezakázali a nechali ji hrát roli po těch zkušenostech stěí překročitelné hráze proti nebezpečí levicové většiny. S ní to přece nejde. Spíš naopak, český prezident o tom něco ví. Tak si obě sesterská skorodvojčata ponechala aspoň jméno, v našem světadílu málem jediní. V Čechách se jim kdysi říkávalo sirotci.
A co Marx? řeknete (o Leninovi se tak moc nemluví). Ten je ovšem hlavní viník. U před půldruhým stoletím ukázal, e kapitalismus není reformovatelný, e si vdycky najde cestu a způsob, jak přeít a pokračovat. Tahle jeho stále znovu se potvrzující pravda nedala však Marxovi spát, a protoe u taky nebyl nejmladší, viděl jedinou cestu: likvidovat rychle násilím a začít od začátku. Tak se z První internacionály zrodily komunistické strany. Jene se ukázalo, e ta cesta nevede tam, kam si myslel, nebo přesněji, e vede do zdi. Stařičké, slaboučké a zatvrzelé komunistické strany tu zeď však ani nepřelezly, ani nepodlezly, jen před ní pořád klečí a doufají v zázrak. A ti, kteří se dávno i nedávno dali do hledání třetí cesty, zase nepochopili, e ta vede rovnou do pekel. Zatímco v ČEZku*) to ví s Marxem kadá moudrá hlava. Do pečiva? To se říkávalo.
Kdy u mluvíme o stáří, o starcích a stařenkách, co je populární téma, nemohu nevzpomenout třiadevadesátiletého Stéphana Hessela (ve Francii se mu říká velvyslanec), spoluautora Deklarace lidských práv, k smrti odsouzeného odbojáře a tak dále, prostě jedné z nejváenějších dosud ijících osobností. Začátkem prosince vydal třicetistránkovou brourku s titulem Rozhořčujte se! (nebo spíš Buďte rozhořčení!); ten název jasně vyjadřuje její obsah i program. Dodnes se jí prodalo skoro milion výtisků. Někteří její čtenáři navrhují dodat ještě ANGAUJTE SE! Prostě nebuďte lhostejní a nemyslete především na peníze. I devadesátníci mohou být občas k něčemu.
*) Česko ani neumím vyslovit. A tak mě napadlo ČEZko a byl jsem na to hrdý. A mi z něj tiskařský šotek předposledně udělal ČEZsko a bylo po hrdosti.
Tomáš Tichák: Pírko
Jan Novotný: Zrádce národa
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.