Prozaik Dušan Dušek (1946) je vnútorným ustrojením básnik. Dokazuje to aj najnovšou knihou, ktorú vydal dnes u jeho domovský Slovart. Znovu ponúka rozhovory a mikropríbehy tematicky krúiace okolo lásky v jej najrozličnejších podobách. Láska, autorov láskavý, sústredený pohľad na veci a okolo nás mnoho ráz nadobúdajú povahu atmosferických javov: Stehmi letu a krátkymi trilkami vyšívali povetrie, dom obrastá psím brechotom, v diaľke sa všetky zvony menia na konvalinky: ich vyzváňanie je len vôňa vzduchu. Aj dialógy jednotlivých hlavných postáv, párov (Alica a Timo, Terka a Juraj) sú u tradične výrazne poetizované, plné slovných hračiek a neologizmov, naskrze dušekovské, do značnej miery rovnaké, hoci ide o iné postavy. Tento základný poetický materiál zavše tvorí kontrapunkt k iným, drsným správam a udalostiam zo ivota ľudí. Neskôr ich v knihe dopĺňajú kurzívou vysádzané úvahy na tému výber predlohy, vhodnosť textu či monosti filmovej adaptácie (autor vyučuje scénaristiku na Filmovej a televíznej fakulte VŠMU v Bratislave). Tieto miesta v knihe nie sú, iaľ, vdy objavné: ... Spracovanie sa asi najlepšie ukáe (alebo neukáe) pri samotnej práci na adaptácii... (s. 96), ... V kadom prípade platí: Vybratý text by mal obsahovať príbeh, ktorý sa bez ohľadu na áner naozaj dá rozprávať, ktorý potrebuje svojich filmových rozprávačov, čie scenáristu a reiséra... (s. 101). Súčasťou ďalšieho tematického plánu knihy je toti príprava filmu, literárna predloha a práce na scenári, pričom jedno i druhé Dušek organicky a originálne vplieta do nelineárne rozprávaného deja, zvyšujúc tak jeho dramatickosť v kadej časovej rovine. Suverénne sa pohybuje v dvoch umeleckých disciplínach i na ich pomedzí. Nakrútil knihu, napísal film.
Dušan Dušek:
Holá veta o láske, Slovart Bratislava 2010, 158 s., cena 9,95 eur.-mah-
Autoři vycházejí z předpokladu monosti ovlivňovat společenské procesy nástroji strategického řízení. Zamýšlejí se, jak je moné strategicky vládnout a řídit ony procesy, pokoušejí se rozvíjet ideje strategického řízení ve veřejné správě v podmínkách ČR, vymezují dimenze a aktéry strategického vládnutí a strategického řízení, zkoumají proces strategického řízení a strategického plánování ve veřejné politice. Analyzují existující stav na úrovni ústředních orgánů státní správy, roli vizí, prognóz, strategií, koncepcí a prováděcích plánů a metodik ve strategické řízení a plánování činnosti resortů. Současně ukazují na monosti pouití vybraných teoretických konceptů řízení veřejné správy. Problém řízení a rozhodování ve veřejné správě autoři přibliují na případových studiích z ústřední státní správy ČR. Obsah je patrný z názvů: Tvorba strategických bezpečnostních dokumentů, Strategický rozhodovací proces o dislokaci radiolokátoru americké protiraketové obrany, Strategické řízení vzdělávací politiky v České republice: Příklad Národního programu rozvoje vzdělávání v České republice (Bílá kniha) a Strategie udritelného rozvoje – nástroj pro strategické řízení?
František Ochrana (eds.) a kol.:
Strategické řízení ve veřejné správě a přístupy k tvorbě politiky, Fakulta sociálních věd UK, matfyzpress, Praha 2010.-ar-
Student architektury, jeho tělo bylo v říjnu 1981 nalezeno na dně Macochy, zanechal rozsáhlou literární pozůstalost. Tato kniha z ní podává výběr (podrobněji je přístupná na internetu), který dokumentuje Švandovo myšlenkové zrání a okruh jeho zájmů. Švanda rád psával dopisy bez začátku a bez konce – takovým dopisem je i tato kniha. Je hledačem víry a smyslu, ale i fantasta, rebel a provokatér. Hluboce proitá cesta do Itálie, během ní se setkal se svým prastrýcem, pozdějším kardinálem Špidlíkem, jako by posílila jeho jistoty – poslední autorovy písemné projevy činí sebevradu nepravděpodobnou. Pozornému čtenáři však zatrne, kdy si v autorových textech povšimne motivů jezera mezi skalami a zavěšení nad hlubinou.
Pavel Švanda:
Slunci vstříc, Ondračka, Brno 2010, 112 s., cena 225 Kč.-jn-
Po knize Sedem dní do pohrebu (Listy 2/2010) se objevuje další dílo z autorovy pozůstalosti. Tentokrát jde o soubor vzpomínek na předválečná a válečná léta, která proil většinou v Bratislavě. Osobní trýzně (např. záitky introvertního mládence z tanečních) se prolínají s pozadím daným historií (dvouměsíční pobyt v koncentračním táboře, přechod fronty přes Bratislavu). Zajímavá je charakteristika Slovenského štátu, který ochotně obětoval idy, ale šetřil umělce přes jejich levicové a opoziční sklony. Autor je vynikající pozorovatel a svědek, jeho těce nalézané ivotní poslání přesně vyjadřují slova: moje miesto bolo na rozhraní, a kedykoľvek som sa chcel zaradiť, byť niekým, kráčať s inými, nebol som sám sebou, zradil som seba, ale to som vtedy ešte nevedel...
Ján Rozner:
Noc po fronte, Marenčin PT, Bratislava 2010, 264 s., cena 11,90 eur.-jn-
Deset novinářů hovoří s devíti (protoe Miroslav Štěpán k rozhovoru nesvolil a v knize je jen montá z jeho dřívějších vyjádření) lidmi, kteří však nejsou vdy zrovna klíčovými osobnostmi a nelze je také jednoznačně zařadit do protilehlých polovin politického spektra, jak by to naznačovala obálka (např. Valtr Komárek zajisté inicioval změny, ale měl také blízko k bývalým vládnoucím strukturám). V rozhovorech se neprozrazují ádné tajnosti, stupeň jejich zajímavosti je různý. Někdy upoutá osobní svědectví o účasti na událostech – Ladislav Kantor jako šéf prezidentova sekretariátu –, jindy ukazují stupeň odtrení někdejších mocenských špiček od reality – Jan Fojtík věřící, e nebýt nezodpovědnosti Chruščova a Gorbačova, mohli jsme dodnes zdárně budovat komunismus. Hlubší zamyšlení nad nutností pádu předlistopadového reimu najdeme u bývalého Adamcova poradce Oskara Krejčího, Pavel Bratinka nekonvenčně charakterizuje situaci disidentů v osmdesátých letech a vyjadřuje obdiv i výhrady k Václavu Havlovi.
Dušan Spáčil / Karel Sýs & kol.:
Viděno deseti. Rozhodující události mocenského zvratu v roce 1989 očima klíčových osobností z obou stran politického spektra, Bondy, Polart a Futura, Praha 2009, 199 s., cena 246 Kč.-jn-
Od připomínky dělení Polska přes – ji podrobný – popis ustavení novodobé Polské republiky a po počátky současné polské demokracie sahá zájem významného maďarského historika a diplomata v této knize. Českému čtenáři můe nabídnout také například málo známá fakta o sloitosti polské východní politiky, vztahu v Ukrajincům, Litevcům, Rusům. Autor věnuje náleitou pozornost polskému utrpení a hrdinství za druhé světové války, obsáhle se ale věnuje také polským idům a polskému antisemitismu. Patrně právě těmto tématům věnuje pisatel nejrozsáhlejší pasáe úvahové či polemické; je to i pro jejich závanost, ale také zřejmě proto, e jsou to pro obdivovatele Polska témata nejbolestnější (i antisemitismus, i paušalizující předsudky vůči Polákům). Kromě vlastních kvalit kniha stojí za doporučení i proto, e v češtině příliš mnoho zasvěcených a populárních knih o novodobém Polsku nemáme.
István Kovács:
Piłsudski, Katyň, Solidarita... Klíčové pojmy polských dějin 20. století, přeloil Jiří Januška, Barrister & Principal, Brno 2010, 312 s., doporučená cena 395 Kč.-vb-
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.