Kdysi jsem uvaoval o tom, jak by mohl spisovatel maximálně zapojit do hry čtenáře. Nepodal by příběh v podobě vyprávění a úvah, ale jako sled dokumentů – zápisů, dopisů a spisů, které však byly mnohdy pořízeny s úmyslem skutečnost spíše skrývat a retušovat ne odhalovat. Zůstalo by na čtenáři, aby si texty s rizikem omylu dešifroval. Knihy tohoto druhu nepochybně existují, teď však chci psát o případu, kdy dokumenty nebylo třeba vymýšlet.
Nakladatelství Modrý slon nedávno vydalo knihu Petra Kovaříka Národní soud nad zrádcem Karlem Sabinou. e si Sabina takové označení zaslouí, bylo zřejmé od chvíle, kdy se po pádu Rakouska otevřely archivy. V různých dobách se ovšem jeho případ různě aktualizoval. Odedávna budila zájem podobnost s Jeníkovou zradou v libretu Prodané nevěsty. V předmluvě k Oiveným hrobům z padesátých let se dočítám, e zveličování Sabinova poklesku je projevem třídní msty buroazních historiků. V osmdesátých letech se o Sabinovi diskutovalo i v našem časopise. Jak uvádí Dušan Havlíček v Listech v exilu, ádnou polehčující okolnost neshledal u Sabiny historik, který byl sám agentem StB.
V centru Kovaříkovy pozornosti je něco jiného. Jak vyšla zrada najevo? Kdo byli ti, kteří Sabinu jménem národa zavrhli? I o tom se můeme hodně dovědět díky zachovaným archivům. Policie neúspěšně vyšetřovala, kdo vynesl z jejích doupat papíry, jimi byl Sabina usvědčen. Státní soud zase na jeho podnět studoval, zda se na něm samozvaní soudcové nedopustili zločinu veřejného násilí. Samotný Sabina napsal obhajovací brouru a několik dopisů svým chlebodárcům a úředním i národním soudcům. Vznikl tak jakýsi román v dokumentech, který zabírá asi dvě třetiny knihy. Čtenáři s detektivními sklony doporučuji, aby si jej přečetl a zamyslel se nad ním ještě před Kovaříkovou analýzou.
Na první pohled férovým dojmem působí policie. Praský policejní ředitel Marx se nezříká nešťastného Romana, který si své prozrazení nezavinil. Zajímá se o jeho tísnivé majetkové poměry a uvauje, jak mu pomoci, aby se morálně zotavil a mohl i nadále konat vysoké vládě podstatné sluby. Avšak Julius Grégr, patrně hlavní osnovatel soudu nad Sabinou, dospívá k názoru, e to byla samotná policie, která hodila zestárlého sluebníka přes palubu, aby mohla kompromitovat národní hnutí. Tuto hypotézu sdílí i Kovařík.
Věru před obtíným problémem stojí soud. Byl připraven o čest a utrpěl označením za agenta morální újmu ten, kdo byl vskutku agentem? (Těko se vyhnout myšlence, jak by si s takovým problémem poradil soud komunistický.) C. k. instituce si případ přehazují jako horkou bramboru, a všechno vyústí do ztracena.
Sedm vlastenců (dodnes známí jsou Neruda a Hálek) je vyšetřováno kadý na dvě pokračování. Je pozoruhodné, jak se jejich výpovědi časem sbliují a paměť slábne.
Kovařík na jednom místě říká, e se zjevně dopouštěli li, ale já si tu vzpomínám na Jeníka: Ne podvod, pouhá jenom lest. Něco i nám známého z výpovědí prosvítá: zklamání, které obdivovaný hrdina (kdysi stěí unikl oprátce a strávil osm let ve vězení) svým přátelům způsobil – někteří se prý i rozplakali.
Nejzajímavější čtení však nabízí Sabinova Obrana proti lhářům a utrhačům. Jak by asi na mne působila, kdybych odjinud nic nevěděl? Uvěřil bych upřímnosti rozhorlení mue, který je vylučován z národa a vláčen tiskem pro jediné nevýznamné selhání, od něho uplynulo deset let? Stejná ruka, která píše obranu, ovšem krátce před tím napsala policejnímu radovi Javůrkovi ádost o finanční podporu s ujištěním o ochotě poskytovat sluby i v nuceném vyhnanství. Příběh Jekylla a Hyda se zdá být naprosto reálný. Kdy a proč k takovému rozštěpení došlo a jak je Sabina vnímal, zůstane patrně tajemstvím, které si vzal do hrobu.
Marián Hatala: Svišťanie guliek a iné melódie
Václav Jamek: Kapitalismus se opravit nedá (ale my si ho zasloužíme)
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.