Slovní spojení Národní fronta Jeana-Marie Le Pena jde do starého eleza. Teď bude Národní fronta Marine Le Penové.V polovině ledna převzala dcera legendárního vůdce francouzské extrémní pravice po svém otci moc ve straně. Poprvé v dějinách tohoto uskupení došlo ke změně a na samém vrcholu. A to, jak se na demokratickou stranu sluší, v důsledku svobodných voleb mezi jejími členy. Navíc se o funkci předáka ucházeli dva kandidáti – dcera dosavadního šéfa a jeho první zástupce Bruno Gollnisch. Jean-Marie Le Pen neskrýval, e jeho favoritem je Marine. Tak také hlasovali jeho spolustraníci. Nová vůdkyně krajní pravice to zdůrazňuje při kadé příleitosti, neboť tento fakt ji nejen legitimizuje, ale ukazuje také Národní frontu v novém, lepším světle ne dosud. Právě obnova obrazu strany je hlavním úkolem Marine Le Penové. Má Frontě přinést reálnou moc ve Francii. Ta změna ve Frontě můe znamenat závané přesuny na francouzské politické šachovnici.
Národní fronta (Front national) nezískává jen svou demokratizací. Hlavním činitelem, který jí můe zajistit nový elektorát, je neoblíbenost prezidenta Nicolase Sarkozyho. Díky tomu se můe Marine Le Penová klidně chystat na vstup do prezidentských voleb. Výzkumy jí dávají na startu kolem 20 procent hlasů, co ve Francii teoreticky postačí k postupu do druhého kola. Je jen otázka, s kým by se v něm měla utkat. S reprezentantem levice, nebo pravice? Její nadějí je to, e to bude varianta první, přičem voliči pravice se neodhodlají dát hlas socialistovi. Aby ovšem mohla snít o vítězství a vládě krajní pravice, musí Marine nejdřív svým způsobem ovládnout duše nejen sympatizantů Národní fronty, ale, co je důleitější, rovně dostatečného počtu Francouzů.
Vůdce takové strany, jako je Národní fronta (FN), vdycky musel být silný, pevný, odhodlaný. A strana mát být k jeho obrazu a podobě: vůdce je strana, strana je vůdce. Pro kmetského Le Pena ovšem nutnost udret obraz neochvějného vůdce začala být problémem. V posledních letech dvaaosmdesátiletý politik dosahoval stále obtíněji někdejší vyzývavosti, vervy a nezlomnosti, třebae se snaí této taktiky neustále uívat. V roce 2007 dostal na Le Pena zálusk sám Nicolas Sarkozy – aby dosáhl prezidentského úřadu, potřeboval hlasy jeho voličstva. A získal je. Jene, jak se ukázalo, dočasně.
V místních volbách v březnu 2010 dosáhla nejmladší ze tří dcer vůdcových Marine Le Penová, vzděláním advokátka, manelka stranického aktivisty a matka tří dětí, na severu Francie podobného úspěchu jako její otec na jihu – oba získali ve svých obvodech přiblině 22 % hlasů ve druhém kole. Stařičký Jean-Marie Le Pen pocítil tehdy, jako by se mu vrátilo mládí. Tím radostnější, e vyhlídky na nástupnictví jeho dcery v čele strany se začaly jevit docela pravděpodobně. Marine nabrala vítr do plachet, přičem vyuívala svých četných předností: mluví méně anachronickým jazykem ne její otec a vyhýbá se konfrontačnímu stylu. Jméno pak přitahuje stále voliče Fronty a mírná enská tvář láká nové.
Strana vznikla v roce 1972 a do ledna 2011 nikdy nezměnila předáka. Zrodila se z extrémně pravicové formace Ordre nouveau čili Nový řád – s keltským kříem jako symbolem a se sloganem Obroda vlastenectví. Krajní stranou byla rovně po celou dobu Le Penova panování. Prvních deset let své existence zůstávala FN na okraji francouzské politické scény, v jednotlivých volbách získávala nejvýš jedno procento hlasů. Ode dna se odrazila v roce 1984, kdy přivedla do Evropského parlamentu deset poslanců. Poté díky politickému manévru Françoise Mitterranda, který v roce 1986 změnil volební systém na poměrný, Národní fronta nastěhovala do parlamentu, tentokrát národního, francouzského, celých 35 poslanců – výsledek dodnes neopakovaný. Le Penovo uskupení získalo statut první strany extrémní pravice a začalo přitahovat politické síly, které na ně dosud pohlíely nevraivě nebo lhostejně, mj. monarchisty a konzervativní katolíky.
Fronta sílila. Teď pro ni hlasovalo 10 a 16 % Francouzů, pocházejících stejně tak ze střední třídy jako z dělnického prostředí. Nacionalismus a populismus Le Pena přitahoval, a činí to nadále, hlavně frustrované voličstvo, obávající se imigrace z arabských zemí, ohroené nezaměstnaností a snící o rozhodném právu tvrdé ruky. Le Pen a jeho dcera svým voličům slibují, e odešlou imigranty do zemí jejich původu, zajistí pracovní místa, sociální spravedlnost, patřičné respektování zákona a bezpečnost. Heslem Národní fronty se stal slogan Francie Francouzům a straničtí aktivisté v čele s Le Penem jsou stále častěji obviňováni z obyčejného rasismu, antisemitismu a antiarabismu. Fronta však těmto hlasům odporuje a vdycky má na svých kandidátkách několik ukázkových černochů, Arabů a idů.
Před čtyřmi lety byla kvůli Sarkozymu strana Le Penových zase na lopatkách. V parlamentních volbách posbírala Fronta čtyři procenta hlasů a samotný vůdce sotva 10 % ve volbách prezidentských. Katastrofální výsledky vehnaly největší stranu francouzské krajní pravice do finančních nesnází. Bylo třeba prodat sídlo, zvané hrdě Paquebot (Koráb) v Saint-Cloud u Paříe a naslouchat tomu, jak média věští straně nevyhnutelný pád. Pro Le Pena bylo pokoření tím bolestnější, e ve vlastních řadách začalo přibývat smrtelných nepřátel. Taková je logika vůdcovských stran, přičem historie vnitřních vzpour a zrad ve Frontě sahá do konce 80. let.
Tehdy propuklo zuřivé soupeření dvou Jean-Marie Le Penových důvěrníků Bruna Mégreta a Jeana-Pierra Stirboise o druhé místo ve straně. Konec sporu přinesla teprve smrt druhého z nich při automobilové nehodě. Ta část Francie, která nebyla Frontě nakloněna, tehdy obdivovala strom, jen se postavil do cesty Stirboisovi.
Bratrovraedné boje se ve Frontě samozřejmě vzedmuly vdycky, kdy se postavení strany zhoršovalo. V roce 1998 se Bruno Mégret (společně se starostou města Marignane Danielem Simonpierim – a starostenské úřady náleející FN bylo lze spočítat na prstech jedné ruky) snail vrazit příslovečný nů do zad vůdce. Vzpoura skončila Mégretovou politickou marginalizací, ale strana pod vedením Le Pena přeila jen velmi obtíně. V roce 2001 Le Pen posvětil jako svého nástupce Bruna Gollnische, univerzitního právníka a japanistu z Lyonu. Šlo o to, aby utišil klevety, podle kterých měla moc ve straně převzít Marine. Ačkoliv působila jako rychle sílící aktivistka Fronty na severu země, byla tehdy ještě příliš mladá a nezkušená, ne aby uvaovala o oficiálním převzetí stranického kormidla.
Postup Le Pena do druhého kola prezidentských voleb v roce 2002 by z něj měl udělat druhého politika ve státě, hned za zvláště frontisty nenáviděným Chirakem. Byla to však v očích vůdce FN planá naděje. Buď jak buď, poráka, kterou utrpěl v důsledku nebývalé mobilizace Francouzů, cítících ohroení potenciální volbou šéfa Fronty prezidentem, předvedla, e nemůe počítat s širší podporou a koalicí s jakoukoliv politickou silou ve státě. Svými tezemi (mj. slavnými historickými detaily, jakými podle něj měly být pece krematorií v Osvětimi) a nedostatkem sebeovládání v politických diskusích, který ho vedl dokonce k pěstním potyčkám, získal slávu enfant terrible francouzské politiky. Styděl se za něho kadý Francouz, který nebyl stoupencem krajní pravice.
Tváří v tvář této poráce se začala Národní fronta zase štěpit. Ačkoliv Mégret zůstával stále prvním z nepřátel, hned za ním se začala opět formovat řada dalších Brutů: Jacques Bompard – starosta města Orange, Philippe David de Beauregard – Bompardův podřízený, Marie-France Stirboisová – vdova po prvním neúspěšném uchazeči o nástupnictví po Le Penovi, Jean-Claude Martinez – aktivista z Akvitánie, Fernand Le Rachinel z Normandie. Řady Fronty opustil také dosud nejvěrnější z věrných Carl Lang, jeho postavení na severu Francie smrtelně ohrozila právě Marine Le Penová. V lednu 2009 za sebou zabouchla dveře spoluzakladatelka FN a mnohaletá Le Penova zástupkyně Martine Lehideuxová, přičem odvedla ze strany čtveřici jiných historických aktivistů Fronty.
Boj o vedení ve straně po stařičkém Le Penovi probíhá u rok. Oficiálně byli rovnoprávnými předákovými zástupci Bruno Gollnisch i Marine Le Penová, ale bezohledné prosazování vlastní dcery, zpečetěné rozchodem s Carlem Langem, neponechává nikoho na pochybách, komu předák v skrytu poehnal jako svému nástupci. Výsledek místních voleb z března 2010 to jenom potvrdil a ji v polovině dubna tého roku sama Marine oznámila, e se bude ucházet o vedení strany a kandidovat v prezidentských volbách, čím Gollnische přivedla k zuřivosti.
Za dobrý výsledek v místních volbách nevděčí však Fronta jen své síle, ale spíše nepopulárnosti samotného Sarkozyho. V roce 2007 jeho strategie spočívala ve zdařilém spojování vody s ohněm, tedy současném získávání hlasů socialistů i krajní pravice. Úspěšně se podbízel voličům Le Pena, kdy lehce zastřeně, ale jasně sliboval splnění základních poadavků předáka FN: účinné (s důrazem na to slovo) omezení imigrace, deportace nelegálních imigrantů do zemí jejich původu, sníení nezaměstnanosti, současně posílení étosu práce, národní hrdosti, ústup od evropských závazků a zvýšení bezpečnosti Francouzů.
Úkol budoucího prezidenta byl strašlivě těký. Musel toti před voličstvem Fronty skrývat vlastní proevropské ladění, idovské kořeny i liberální přístup k ekonomice (ačkoliv sníení daní je jedním z poadavků Fronty, nikdo ho přece neoznačí za liberální, výhradně za populistický). Přesto se věc podařila. Po vyhraných volbách Sarkozy oznámil, e potřel Národní frontu, přičem obraz toho, jen pokořil Le Pena, měl prezidentovi získat sympatie jak na levici, tak i na umírněné pravici.
Jene voliči krajně pravicových stran v ádné zemi nezmizí jako mávnutím kouzelného proutku. Věděl to stejně tak Jean-Marie Le Pen, jako Nicolas Sarkozy. Prezidentovy nesplnitelné sliby (frontisty by uspokojily jen masové deportace imigrantů, definitivní zákaz výstavby mešit a diskriminace vyznavačů islámu) musely způsobit návrat této voličské skupiny pod křídla Le Penových. Sarkozy můe být překvapen jen tím, e k tomu došlo tak rychle. A Le Pen i Národní fronta proívají své druhé mládí a radují se z nových úspěchů strany. Odnedávna u jen čestný předák Fronty se opět naparuje a věští brzké a tentokrát u definitivní vítězství strany pod dceřiným vedením.
Střetnutí s Gollnischem nebylo snadné. Ačkoliv je Marine Le Penová mezi frontisty ztotoňována s otcem, co jí zajišťuje velkou popularitu u voličů, Gollnisch má větší zásluhy a za sebou značnou část stranického aparátu. Obětavě vytvářel alternativní dějiny Francie, odporoval dominanci liberálního myšlení a frontisty nenáviděné politické korektnosti. V roce 2004 rozpoutal bouři, kdy zpochybnil rozměry hitlerovských zločinů a objektivitu historika Henryho Roussoa (mj. kvůli jeho idovskému původu), předsedy komise zabývající se otázkami rasismu a popíráním nacistického vradění. Soud první instance došel k závěru, e je vinen popíráním zločinů proti lidskosti, ale odvolací soud rozsudek zrušil na základě rozporů ve výpovědi obviněného. Pro frontisty to bylo velké Gollnischovo vítězství, které ho legitimizuje téměř stejně jako Le Pena, který u léta holocaust popírá. Právě z těchto důvodů nebude odstranění persóny pro Frontu tak zaslouilé snadné. Navzdory přehlídce úsměvů předákových i jeho dcery musí si Marine teprve získat náklonnost stranického aparátu. A kdy pak i tato bitva dopadne dobře, nezbude Marine Le Penové nic jiného ne boj o křeslo prezidenta republiky. Další kolo tedy u za rok – v dubnu 2012.
Jacek Kubiak (1960) je biolog, poslední dvě desetiletí ije ve Francii. Spolupracuje s polským tiskem (Tygodnik Powszechny, Polityka, Gazeta Wyborcza).
Lukáš Kantor: Korporace stále vládnou
Dagmar Vaněčková: Črty nejen z Rakouska
Ondřej Vaculík:
Člověk jménem Rour
Dušan Havlíček:
Jaro na krku. Můj rok 1968 s Alexandrem Dubčekem
Václav Jamek:
Na onom světě se tomu budeme smát
Anna Militzová:
Ani víru ani ctnosti člověk nepotřebuje ke své spáse
Jurij Andruchovyč:
Rekreace aneb Slavnosti Vzkříeného Ducha
Jiří Pelikán, Dušan Havlíček
Psáno z Říma, psáno ze enevy
Jiří Weil:
trasburská katedrála.
Alena Wagnerová:
Co by dělal Čech v Alsasku?
Od roku 2004 udělují Listy Cenu Pelikán - za zásluhy o politickou kulturu a občanský dialog. Více o Ceně Pelikán.
Nechte si Listy doručit domů. Využijte výhodné předplatné!
Mapa webu - přehled článků a struktury webu.
Copyright © 2003 - 2011 Burian a Tichák, s.r.o. (obsah) a Milan Šveřepa (design a kód). Úpravy a aktualizace: Ondřej Malík.
Tiráž a kontakty - RSS archivu Listů. - Mapa webu
Časopis Listy vychází s podporou Ministerstva kultury ČR, Olomouckého kraje a Statutárního města Olomouce. Statistiky.